Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Noc Kupały w Kuźniczysku

Święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości, tzw. Noc Kupały obchodzone jest w czasie najkrótszej nocy w roku, co przypada około 21-22 czerwca. Z małym opóźnieniem, ale z ogromnym rozmachem odbyło się ono pod patronatem burmistrza Marka Długozimy, 28 czerwca w Kuźniczysku.


- Oryginalna nazwa festynu jest związana bezpośrednio z historią i położeniem wsi. Kuźniczysko to wieś tematyczna „Ognia i wody”. Wieś ognia – ponieważ w pobliżu Kuźniczyska istniały dawniej demarki, w których wypalano z tzw. rudawca żelazo. Do dziś wiele budynków jest budowanych z rudawca, gdyż jest to kamień lokalny- mówi sołtys Grażyna Pasiecznik. - Wioska wody, bo w okolicy jest kilka małych strumyczków w tym Sąsiecznica, w której ponoć nawet można znaleźć chronionego pstrąga potokowego- dodaje.

Gości przywitali - sołtys Kuźniczyska oraz dwaj współorganizatorzy sobotniego przedsięwzięcia Grzegorz Lewiński oraz Marcin Pietrasik i zaprosili przybyłych do wspólnego biesiadowania.

IMG_9454.jpeg

IMG_9643.jpeg

IMG_9657.jpeg

W programie pikniku dominowały głównie zabawy i atrakcje dla dzieci – przygotowano liczne konkursy i zawody sportowe, m.in. wyplatanie wianków, biegi w workach czy rzucanie do celu.
Odbyła się również nauka gry w bule po której, z 4 drużyn biorących udział w zawodach, wyłoniono zwycięzcę.

IMG_9571.jpeg

Dodatkową atrakcją, był pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej na fantomie, zademonstrowany przez OSP Czeszów. Nie zabrakło oczywiście wielkich, czerwonych wozów strażackich, które cieszyły się wielkim zainteresowaniem wszystkich uczestników spotkania.

IMG_0245.jpeg

Bardzo duże zainteresowanie wzbudził pokaz żonglerki zaprezentowany przez ogniomistrza Jakuba. Dla lepszego efektu, odbył się on w godzinach wieczornych. Płonące pochodnie i łańcuchy na tle zachodzącego słońca robiły ogromne wrażenie.

IMG_9488.jpeg

IMG_9750.jpeg

Nie mogło zabraknąć parady motocykli i loterii fantowej, występu zespół Alebabki z Czeszowa i Trzynastej w Samo Południe, tym bardziej, że to już druga edycja Nocy Kupały w Kuźniczysku, a także zabawy przy dźwiękach muzyki.

IMG_9607.jpeg

Tuż przed koncertem uczestników programu X-Factor, Burmistrz Gminy Trzebnica – Marek Długozima, przekazał na ręce organizatorów nagrody dla zwycięzców loterii biletowej w postaci karnetów do Trzebnickiego Parku Wodnego Zdrój.

IMG_0312.jpeg

O północy, uczestnicy imprezy wspólnie wypuścili "lampiony szczęścia", które według azjatyckich wierzeń zabierają ze sobą wszystkie troski i problemy, a przynoszą szczęście i bogactwo.

Fundusze zebrane podczas festynu zostaną przekazane na remont zabytkowego, drewnianego, poewangelickiego kościółka w Kuźniczysku.