Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Noce Kościołów w Trzebnicy po raz drugi

Noce Kościołów to nie tylko zwiedzanie świątyń. To także wystawy, dyskusje i spotkania z wieloma ciekawymi ludźmi. Mógł się o tym przekonać każdy, kto wziął udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa Chrześcijaństwa „Noce Kościołów” 2014r. w Trzebnicy w dniach 20 i 22 czerwca.

Już po raz kolejny Gmina Trzebnica włączyła się w organizację religijno-artystycznego wydarzenia, zainicjowanego przez Radio Rodzina. Po frekwencji osób uczestniczących w wydarzeniu, widać, że to trafiony pomysł.

IMG_0562.jpeg

W tym roku imprezy towarzyszące temu wydarzeniu trwały dwa dni. 20 i 22 czerwca można było uczestniczyć w spotkaniu z red. Janem Pospieszalskim czy zwiedzić wytawę w klasztornej wozowni. Na śmiałków i wytrwałych czekało również zwiedzanie pocysterskiego klasztoru i muzeum oraz bazyliki św. Jadwigi.

IMG_0545.jpeg

Zgromadzonych gości przywitał ks proboszcz Jerzy Olszówka SDS, który wyraził zadowolenie z przybycia tak duże liczby osób na II już edycję "Nocy Kościołów" w Trzebnicy.

IMG_0589.jpeg

Przybliżył również sylwetkę specjalnego gościa- red. Jana Pospieszalskiego znanego m.in. z tego, że prowadził w TVP1 program publicystyczny Warto Rozmawiać, a od 2011 tworzy audycję o identycznej formule zatytułowaną Jan Pospieszalski: Bliżej - emitowaną w TVP Info. Tematem wykładu było "Nauczanie Jana Pawła II – Wolność i Solidarność".

- Nasza obecność dzisiaj i temat spotkania wybrany przez red. Pospieszalskiego, jest kolejnym świadectwem tego, że Święty Jan Paweł II nadal potrafi nas jednoczyć. Dzisiejszy dzień pokazuje również, że chętnie Państwo poznają historię i tajemnice jakie kryje bazylika i pocycterski klasztor- powiedział ks proboszcz.

IMG_0622.jpeg

Burmistrz Marek Długozima podziękował red. Pospieszalskiemu za wykład.

- To budujące i poruszające przemówienie uświadomilo nam, że posiadamy pancerz ochronny zbudowany na świadectwie Solidarności i nauce Jana Pawła II. Bardzo cenię sobie pracę Jana Pospieszalskiego- redaktora, publicysty, autora programów radiowych i telewizyjnych i o czym nie każdy wie- muzyka i kompozytora. Cieszę się, że zaszczycił nas swoją obecnością na tak ważnym wydarzeniu jakim są " Noce Kościołów" – powiedział burmistrz Marek Długozima i dodał - Dziękuję również Państwu za to, że potraktowaliście to wydarzenia jako sposób na wyciszenie się i znalezienie ukojenia po tygodniu ciężkiej pracy. Wierzę, że czas spędzony podczas Nocy Kościołów dostarczy Państwu wielu niezapomnianych przeżyć duchowych i artystycznych.

Niedziela - to czas zwiedzania zarówno Pocysterski Klasztor Sióstr Boromeuszek jak i Międzynarodowego Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej.

IMG_0695.jpeg

Punktualnie o godz. 19.00, bramy klasztorne zostały otwarte. Tego dnia w starej wozowni klasztornej odbyła się druga Wystawa Artystyczna "Archilim" Tadeusza Sawa- Borusławskiego.

IMG_0742.jpeg

Dzięki siostrze Olimpii i siostrze Justynie (przewodnikom), można się było przekonać, jakie eksponaty znajdują się w muzeum klasztornym i jakie tajemnice kryją klasztorne mury.

IMG_0863.jpeg

Równie dużym zainteresowaniem cieszyło się zwiedzanie z przewodnikiem - bratem Marcinem Wojtczakiem - Międzynarodowego Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej.

Inicjatywa odbywa się już po raz piąty w kraju, a drugi w Trzebnicy. Do 25 czerwca br. w 39 miastach Dolnego Śląska odbyło się w sumie przeszło 100 różnorodnych wystaw, koncertów, wykładów, paneli dyskusyjnych, spotkań z pokazami multimedialnymi.

 Organizatorami Europejskich Dniach Dziedzictwa Chrześcijaństwa „Noce Kościołów” 2014r. w Trzebnicy byli: Gmina Trzebnica, Międzynarodowe Sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy, Kongregacja Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromousza oraz Radio Rodzina.

Warto zaznaczyć, że Wystawa Artystyczna "Archilim" Tadeusza Sawa- Borusławskiego w Starej Wozowni Klasztornej jest dostępna od 28.06 do końca lipca (codziennie) w godz. od 16.00-18.00.

 Więcej zdjęć na stronie Trzebnicy na facebooku.