V Parada Orkiestr Dętych w Trzebnicy rozpoczęła się uroczystym otwarciem wyremontowanej ul. Daszyńskiego – do tej pory zatłoczonej i głośnej, a po przebudowie bezpiecznej i z klimatycznym deptakiem, prowadzącym do Rynku. Centralna część miasta zyskała nowy charakter dzięki realizacji tej oczekiwanej przez mieszkańców inwestycji i stała się kolejną wizytówką dynamicznie zmieniającej się Trzebnicy.
O deptaku na ul. Daszyńskiego mówiło się w Trzebnicy od wielu lat, jednak dopiero w ubiegłym roku udało się to trudne zadanie zrealizować. Efekt? Jedna z głównych ulic, dotąd niebezpieczna, głośna i zatłoczona stała się enklawą spokoju w centralnej części miasta i odzyskała swój historyczny handlowo-spacerowy charakter.
Zanim dokonano symbolicznego przecięcia wstęgi, Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima został poproszony o kilka słów związanych z realizacją tej inwestycji. Podkreślił, że deptak wraz z Rynkiem stanowią jedną z wizytówek Trzebnicy i z pewnością to miejsce będzie tętniło życiem nie tylko przy okazji organizacji różnych wydarzeń kulturalnych, ale także na co dzień. Zaznaczył także, że otrzymuje liczne głosy zadowolenia ze zrealizowanej inwestycji. Szczególnie mieszkańcy pobliskich kamienic cieszą się, że obecnie w ich mieszkaniach jest znacznie ciszej, dzięki wyłączeniu części ulicy z ruchu samochodowego. Jednocześnie przyznał, że decyzja o realizacji inwestycji nie była łatwa, ponieważ wiązała się ona z czasową zmianą organizacji ruchu, a co za tym idzie – wieloletnich przyzwyczajeń. Ale jednocześnie wiedział, że po jej realizacji, ta część miasta zyska zupełnie nowy charakter. Deptak w mieście podnosi prestiż i jest doskonałym miejscem społecznej integracji, a handlarze z przyległych sklepów mogą rozwijać swój biznes w zupełnie nowym – przyjaznym i estetycznym otoczeniu. Na koniec burmistrz podziękował zespołowi urzędników z Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego, którzy czuwali nad realizacją inwestycji.
Kolejnym punktem uroczystości było symboliczne przecięcie wstęgi. Później uroczystego poświęcenia deptaka i nowej drogi dokonał ks. Proboszcz Jerzy Olszówka SDS.
Następnie burmistrz wręczył podziękowania dla projektanta - trzebniczanina Ryszarda Jóźwika oraz Eweliny Dragań, wykonawcy – firmy „P.H.U. Maciej Dobosz”, wykonawcy sieci wodno-kanalizacyjnej – Mirosława Gajdy oraz archeologa Witolda Wańka – również trzebniczanina, który nadzorował prace archeologiczne przy remoncie ul. Daszyńskiego. Podziękowanie otrzymał także burmistrz – w imieniu lokalnej społeczności i własnym wręczyła je mieszkanka Trzebnicy – Stefania Król-Motylska.
Podziękowanie dla projektanta Ryszrda Jóźwiaka.
Prace archeologiczne przy remoncie deptaka nadzorował Witold Waniek.
Stefania Król- Motylska w imieniu lokalnej społeczności wręcza burmistrzowi Markowi Długozimie podziękowanie za to, że centralna część miasta odzyskała swój historyczny handlowo-spacerowy charakter.
Punktem kończącym oficjalną część otwarcia deptaka było otwarcie V Parady Orkiestr Dętych. Trzebnickie Mażoretki, trzebnicka i oławska Orkiestra Dęta, zaproszeni goście i licznie zgromadzeni mieszkańcy wyruszyli wspólnie w kolorowym i wesołym marszu w stronę rynku, gdzie odbywała się dalsza część niedzielnego wydarzenia.
Mieszkańcy podziwiali m.in. występy trzebnickich mażoretek AIDA, w tym debiut ich najmłodszej sekcji, Orkiestry Dętej z Oławy i Trzebnicy. Punktem kulminacyjnym był fenomenalny występ Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych, która na wszystkich zebranych wywarła ogromne wrażenie. Walory artystyczne, dojrzałość i solidne wykonanie zyskały uznanie szerokiej publiczności.
Zabawę na rynku zakończył występ Roberto Zucaro. „Volare”, „Felicita”, „Quando Quando” czy „Mamma Maria”, to tylko część znanych włoskich szlagierów, których można było posłuchać w niedzielny wieczór na trzebnickim rynku.
Więcej zdjęć w galerii na stronie Trzebnicy na facebooku