Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Sportowe sławy w Trzebnicy

9 Maja do Trzebnicy zawitało wiele znakomitości ze świata sportu, by wspólnie z gminną młodzieżą świętować Dolnośląskie Dni Olimpijczyka współorganizowane z Regionalna Radą Olimpijską we Wrocławiu. Główne uroczystości odbywały się o godzinie 11 w Szkole Podstawowej Nr 3 w Trzebnicy. Wcześniej przybyli goście podzielili się na mniejsze grupki, by pojechać do szkół Gminnych i tam przybliżać ideę olimpizmu zgromadzonym dzieciom. 

IMG_5289.jpeg
Burmistrz Marek Długozima wraz z dyrektorką szkoły Jadwigą Kalinowską wita przybywających gości. Od lewej: Dominik Kłosowski  - Zastępca dyrektora Departamentu Spraw Społecznych; Włodzimierz Chlebosz - wicemarszałek Województwa Dolnoślaskiego; Renata Mauer-Różańska -dwukrotna mistrzyni olimpijska w strzelectwie; Burmistrz Marek Długozima, Jadwiga Kalinowska - Dyrektor Sp3; Mieczysław Łopatka – Prezes Regionalnej Rady Olimpijskiej we Wrocławiu; Janusz Pancerz - Menedżer Sportu TCKiS; Jerzy Trela - Wiceburmistrz.

 

Całość uroczystości rozpoczęła się, jak na Igrzyskach Olimpijskich z zachowaniem ceremoniału olimpijskiego, wniesiono olimpijską flagę, odegrano hymn,  a zapalenie znicza dokonało dwoje znakomitych sportowców, dwukrotna mistrzyni olimpijska Renata Mauer-Różańska oraz dwukrotny mistrz świata w judo Rafał Kubacki.

IMG_5355.jpeg
Renata Mauer-Różańska wraz z Rafałem Kubackim zapaliła olimpijski znicz.

IMG_5456.jpeg

Wśród przybyłych gości, nie brakowało prawdziwych gwiazd dolnośląskiego sportu, oprócz wymienionych powyżej, Gminę Trzebnica zaszczycili swoim przybyciem między innymi: Włodzimierz Chlebosz - olimpijczyk z Barcelony, a obecnie Wicemarszałek Województwa Dolnoślaskiego;  Mieczysław Łopatka – Prezes Regionalnej Rady Olimpijskiej we Wrocławiu, multimedalista mistrzostw Europy w koszykówce, czterokrotny olimpijczyk; Paweł Rańda – wioślarz, wicemistrz olimpijski z Pekinu; Hanna Widun – polska wioślarka, olimpijka z Moskwy oraz 20 innych znakomitych sportowców z dolnego śląska. Do Trzebnicy Przyjechali również, Dominik Kłosowski  - Zastępca dyrektora Departamentu Spraw Społecznych, który odczytał  list, od nieobecnego Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego -  Radosława Mołonia. Na spotkaniu obecny był również pan Marcin Przychodny -  dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji  Województwa Dolnoślaskiego.

IMG_5555.jpeg

                                                                       

Wszystkich zebranych przywitał Burmistrz Marek Długozima wraz z dyrektorką szkoły Jadwigą Kalinowską.

- Jest mi niezwykle miło powitać na naszej ziemi tak znakomitych gości. Na wstępie chciałbym podziękować wam, za te wszystkie emocje, których przez lata swojej sportowej kariery nam dostarczaliście, za to, że dziś, tak ja, jak i wszyscy zebrani możemy na nowo przeżyć ten sam rodzaj ekscytacji, przypomnieć sobie wasze sukcesy, zapalić ten znicz, tym samym zapalając w sercach naszych dzieci pragnienia i marzenia o olimpijskim sukcesie. Pokazać im wzorce z których będą mogły czerpać, tak w sporcie, jak i w życiu codziennym – powiedział Burmistrz Marek Długozima – nie przypadkowo też spotykamy się w Szkole Podstawowej Nr 3, bo to szkoła o wspaniałych sportowych tradycjach, osiągająca najlepsze sportowe wyniki w Powiecie Trzebnickim. Staramy się, by te wyniki wciąż mogły być poprawiane, inwestujemy w sportową infrastrukturę, dlatego tez w 2011 roku oddaliśmy do użytku hale sportową w której obecnie się znajdujemy, wybudowaliśmy także Park wodny Zdrój – jeden z nowocześniejszych basenów w naszym regionie, mamy wspaniale ścieżki i tereny biegowe, budujemy nową hale widowiskowo-sportową przy Szkole Podstawowej Nr 2, wciąż powstają nowe boiska czy place zabaw, które również pobudzają dzieci do rozwoju poprzez ruch. Wszystko to po to, by w duchu uprawiania sportu żyć zdrowo, by wychować przyszłe pokolenia olimpijskich gwiazd, bo Gmina Trzebnica, to „Gmina Wspierająca Sport” – zakończył Burmistrz.

IMG_5424.jpeg
Burmistrz Marek Długozima wraz z dyrektorką szkoły Jadwigą Kalinowską wita przyby łych gości.

Ze swoim słowem przywitania do zebranych zwrócił się również Włodzimierz Chlebosz, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego – Niezwykle milo jest wjeżdżać do Trzebnicy, patrzeć na całą tą infrastrukturę, o której wcześniej mówił Burmistrz, na zaangażowanie ludzi i świadomość władz, co do tego, jak ważnym w życiu młodego człowieka jest sport. Witam wszystkich zebranych, ale przede wszystkim witam tą młodzież, która z zafascynowaniem wpatruje się teraz w swoich olimpijskich idoli, po to, by być może, za chwile ich zastąpić, by dawać nam radość. Jesteśmy tutaj by was natchnąć, ale także pokazać wam, ze jesteśmy tylko zwykłymi ludźmi, ludźmi, którzy musieli ciężko pracować na sukces, który osiągnęli. Wykorzystajcie dobrze to co dostaliście od miejsca w którym przyszło się wam rozwijać, pracujcie ciężko, a być może niedługo to wy będziecie stać w miejscu, w którym obecnie stoimy my. Powodzenia! – zakończył.    

IMG_5412.jpeg
Włodzimierz Chlebosz odbiera upominek od uczennicy.

Wszyscy Olimpijczycy zostali przedstawieni z imienia i nazwiska, wymieniono również ich sportowe sukcesy. Po oficjalnej prezentacji uczniowie swoim gościom wręczyli własnoręcznie robione białe olimpijskie gołąbki wykonane z papieru. Chwile później to olimpijczycy uhonorowali uczniów, wręczyli im nagrody za miejsca zdobyte w Trzebnickich biegach przełajowych zorganizowanych z okazji Dolnośląskich Dni Olimpijczyka. Odbieranie nagród z rąk Renaty Mauer-Różańskiej i innych znamienitych olimpijczyków było spełnieniem marzeń wszystkich zwycięzców, a uścisk dłoni swoich idoli był ważniejszy niż dyplomy i medale

- Już dawno nie widziałem takiej iskry w oku młodych ludzi, jak widzę tu w oczach młodych mieszkańców gminy Trzebnica, zakochanych w sporcie, to wielki zaszczyt być waszym gościem - powiedział Mieczysław Łopatka – Prezes Regionalnej Rady Olimpijskiej we Wrocławiu – gratuluję Panu Burmistrzowi tak dobrego i mądrego zarządzania, które powoduje, że te talenty mają się gdzie rozwijać, a Pani Dyrektor gratuluje tak dobrze ukształtowanej młodzieży, tak sprawnej i tak perspektywicznej. Dziś byliśmy we wszystkich szkołach podstawowych Gminy trzebnica, wszędzie zostaliśmy przyjęci bardzo serdecznie, za co wszystkim bardzo dziękujemy.

IMG_5477.jpeg
Mieczysław Łopatka wręcza nagrody uczniom.

Uczniowie zaprezentowali również krótki pokaz artystyczny o tematyce sportowej, pokazali zebranym jakie dyscypliny sportu uprawiają, jak ważny jest dla nich ruch. Przedstawiona został również pokrótce historia początków Igrzysk Olimpijskich, z pieśnią zwycięzców wystąpił szkolny chór, a miejscowe cheerleaderki zaprezentowały swój układ taneczny.

Jednak to na co wszyscy czekali, nastąpiło dopiero po oficjalnej części spotkania, wtedy to olimpijczycy zaczęli rozdawać autografy, a Renata Mauer-Różańska, co chwile była proszona do kolejnego zdjęcia.

IMG_5572.jpeg
Olimpijczycy rozdają autografy uczniom.

- Jestem niezwykle szczęśliwa, że mogę tu być, widzieć entuzjazm wszystkich zebranych tu młodych ludzi. Ważnym jest, by nasza rodzina olimpijska się rozrastała, by zachęcać do uprawiania sportu, tego wyczynowego, ale i tego który utrzyma nas w dobrym zdrowiu – mówiła dwukrotna złota medalistka olimpijska, Renata Mauer-Różańska  - Obowiązki rodzinne nie pozwoliły mi być dziś w innych szkołach Gminy Trzebnica wraz z moimi kolegami, ale to co zobaczyłam tutaj, plus to co mówili mi po swoich spotkaniach, Ci którzy w innych szkołach byli, napawa mnie olbrzymim optymizmem na następne lata w polskim sporcie.