Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Świętowaliśmy kanonizację Jana Pawła II!

Święto radości – tak można określi to, co działo się w Trzebnicy 27 kwietnia w przestrzeni nowego deptaka przy ul. Daszyńskiego. Ok. 2 tys. mieszkańców między godz. 18.00 a 21.00 przyszło, by wspólnie przeżywać radość z okazji kanonizacji Jana Pawła II. Graffiti, formy parateatralne, występy kapeli góralskiej i oczywiście kremówki tworzyły rodzinny klimat.
 
W Trzebnicy uroczystości związane z kanonizacją Jana Pawła II rozpoczęły sięo godz. 10.00. O tej godzinie, na telebimie ustawionym przy placu Pielgrzymkowym w pobliżu Bazyliki, można było obejrzeć transmisję Mszy św. kanonizacyjnej z Watykanu. Chwilę później, o 13.00 w sali Trzebnickiego Centrum Kultury i Sportu odbył się spektakl „Brat naszego Boga” w wykonaniu aktorów krakowskiej grupy „Scena Moliere”.

Największym zainteresowaniem cieszyło się jednak wieczorne spotkanie ze słowem Jana Pawła II zorganizowane w przestrzeni nowego deptaka. Radość z faktu ogłoszenia świętym Kościoła katolickiego papieża Polaka trzebniczanie wyrażali poprzez różne formy artystyczne. Do godz. 21.00 prawie 2 tys. osób obejrzało m.in.: występ kapeli ludowej Mitlos, która zagrała ukochane przez papieża góralskie piosenki; pojawiły się fragmenty dramatu Karola Wojtyły „Przed sklepem jubilera” w wykonaniu Wspólnoty Słowa Sykomora; także taniec z flagami przygotowany we współpracy Odnowy w Duchu Świętym i trzebnickich mażoretek AIDA. Najmłodsi zaśpiewali Janowi Pawłowi II: "Taki duży, taki mały może świętym być", a młodzież zgromadzona w Ruchu Młodzieży Salwatoriańskiej przypomniała najważniejsze słowa przemówień papieża do młodych.
Przez cały czas spotkania na wszystkich czekał kubek gorącej herbaty, kremówki oraz drożdżówki - te ostatnie upieczone przez siostry Boromeuszki. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa okolicznościowa „Podziel się wspomnieniem! Trzebniczanie i Jan Paweł II” złożona ze zdjęć i wspomnień opowiadających o spotkaniu z Ojcem św. Przez cały czas mieszkańcy mogli wyrażać również wdzięczność za pontyfikat Jana Pawła II zostawiając swój wpis na tablicy: "Trzebniczanie Janowi Pawłowi II". Ciekawym akcentem był także napis graffiti przygotowywany przez Krystiana Lamparę.

Spotkanie „Trzebniczanie - Świętemu Janowi Pawłowi II” zorganizowała Gmina Trzebnica we współpracy z parafią św. Bartłomieja i św. Jadwigi Śl. oraz Trzebnickim Centrum Kultury i Sportu, a gospodarzami wydarzenia byli burmistrz gminy Trzebnica Marek Długozima oraz proboszcz parafii św. Bartłomieja i św. Jadwigi Śl. ks. Jerzy Olszówka.

Słowo organizatorów i gospodarzy:


Ks. Jerzy Olszówka, proboszcz parafii św. Bartłomieja i św. Jadwigi Śl.: - 9 lat temu na Placu św. Piotra podczas pogrzebu Jana Pawła II można było zobaczyć transparenty z napisem Santo Subito - święty natychmiast. Wyrażały one głęboką wiarę i przekonanie o tym, że Jan Paweł II przeżył całe swoje życie jako człowiek święty, głęboko zjednoczony z Bogiem. I choć od tego czasu minęło już 9 lat, to - proszę wierzyć - w życiu Kościoła oznacza natychmiast. Dlatego ten dzień jest dla nas źródłem radości. Gromadzimy się wspólnie, by tę radość wyrazić. Ponadto nasza obecność dzisiaj jest kolejnym świadectwem tego, że Święty Jan Paweł II nadal potrafi nas jednoczyć. Myślę, że mogę życzyć i sobie, i Wam, aby nadal nas prowadził i był tym niezawodnym orędownikiem u Ojca w Niebie i wypraszał nam wszelkie potrzebne łaski.

Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima: Myślę, że nasza obecność w przestrzeni nowego deptaka jest szczególna. Jeszcze rok temu trwały tu prace remontowe, trudno było przejść, a dziś możemy się spotkać tutaj w niezwykłej wspólnocie, którą tworzymy jako społeczność gminy Trzebnica. Ponadto to, że tu jesteśmy, to wotum wdzięczności za kanonizację Świętego Jana Pawła II. I niezależnie od naszych poglądów, dzisiaj jesteśmy jedną, wielką trzebnicką wspólnotą. Dlatego ogromnie się cieszę i dziękuję, że przybyliście Państwo tak licznie na to nasze wyjątkowe świętowanie.

IMG_0013.jpeg
Transmisję Mszy św. kanonizacyjnej na telebimie ustawionym na Placu Pielgrzymkowym obejrzało wielu trzebniczan.

IMG_0171.jpeg
Poruszając spektakl "Brat naszego Boga" na scenie Trzebniciego Centrum Kultury i Sportu w wykonaniu krakowskiej grupy aktorów "Scena Moliere".

IMG_4374.jpeg
Tłumy trzebniczan w przetrzeni deptaka - przestrzeni słowa Jana Pawła II.

IMG_0243_.jpeg
Występ zespołu MITLOS i ulubiony, góralski repertuar papieża.

IMG_0299_.jpeg
Piosenki dla najmłodszych animowane przez Wspólnotę Odnowa w Duchu św.

IMG_0313_.jpeg

IMG_0422.jpeg
Uwielbieniowy taniec z flagami.

IMG_0373.jpeg
Z niezwykle wzruszającym repertuarem na scenie rodzinny duet: Krzysztof Bednarski z córką Weroniką.

IMG_0269.jpeg
Podczas spotkania nie mogło zabraknąć kremówek.

IMG_0328.jpeg
Harcerze pomagali roznosić drożdżówki upieczone przez Siostry Boromeuszki.

IMG_0522_.jpeg
Organizatorzy i gospodarze niedzielnych uroczystości w Trzebnicy: burmistrz Marek Długozima i proboszcz parafii św. Bartłomieja i św. Jadwigi Śl. - ks. Jerzy Olszówka.

IMG_0209.jpeg
Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się wystawa "Podziel się wspomnieniem! Trzebniczanie i Jan Paweł II".

IMG_0232.jpeg
Młodzi Janowi Pawłowi II i napis graffiti wykonany przez Krystiana Lamparę.

IMG_0653.jpeg
Trzebnickie mażoretki w spektaklu przygotowanym przez Wspólnotę Słowa Sykomora "Przed sklepem jubilera".

IMG_0504_.jpeg
Niezwykły dar wdzięczności dla Świętego Jana Pawła II - tablica z podpisami trzebniczan.

IMG_0685.jpeg
Wieczorny występ kwartetu smyczkowego Continuo.