Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Cześć Ich Pamięci!

Minęła kolejna rocznica katyńskiego mordu, popełnionego w 1940 r. przez stalinowskich oprawców na polskich oficerach. Jak co roku, w Gminie Trzebnica dzień ten został uroczyście upamiętniony w Lesie Bukowym przy utworzonej w 2008 roku przez gminę ścieżce „Dębów Pamięci” w ramach ogólnopolskiej akcji „Ocalić od zapomnienia…”.

Tegoroczne obchody miały miejsce 16 kwietnia w Lesie Bukowym. Uroczystości upamiętniające tę straszliwą zbrodnię sprzed lat rozpoczęły się Mszą Świętą koncelebrowaną przez księdza Andrzeja Uruskiego - Rektora Kościoła Czternastu Świętych Wspomożycieli. Oprawę muzyczną mszy, przy podkładzie gitarowym Leszka Warzochy, zapewnili członkowie Uniwersytetu III Wieku.

Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego i przywitaniu zaproszonych gości, przypomniano jaki jest cel spotkań przy drzewach i dlaczego Gmina Trzebnica przystąpiła do ogólnopolskiej akcji sadzenia Dębów Pamięci. Dąb jest symbolem "żywego pomnika" - upamiętnia jedno nazwisko, czyli konkretną osobę, która została zamordowana na rozkaz Stalina w Katyniu, Miednoje, Twerze czy Charkowie przez NKWD. Kolejnym punktem programu był piękny i wzruszający występ artystyczny uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2, pod kierunkiem pani Krystyny Janowskiej i pani Haliny Bolisęgi.

W tak ważnym dniu nie mogło zabraknąć Apelu Pamięci wygłoszonego przez Romana Chandohę ze Związku Strzeleckiego Strzelec, na którym wszyscy zgodnym chórem powtarzali "Cześć Ich Pamięci!" Następnie w ciszy i pełnym skupieniu, rodziny oraz opiekunowie drzew pod wszystkimi Dębami Pamięci uroczyście zapalili znicze, których światło jest symbolem pamięci o wszystkich ofiarach zbrodni katyńskiej.

Na zakończenie głos zabrał Zastępca Burmistrza Gminy Trzebnica - Jerzy Trela, który w imieniu burmistrza Marka Długozimy oraz własnym podziękował wszystkim za przybycie oraz przypomniał o obowiązku, jaki spoczywa na kolejnych pokoleniach rodaków, by pamięć o tej straszliwej zbrodni sprzed lat nigdy nie wygasła.

W uroczystościach brali udział przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Trzebnicy, opiekunowie Dębów Pamięci, rodziny zamordowanych z terenu gminy, związki kombatanckie, dyrektorzy szkół i przedszkoli, kierownicy instytucji działających na terenie gminy, strzelcy, harcerze oraz mieszkańcy.
 

IMG_2724.jpeg
Tradycyjnie, Dzień Pamięci o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej obchodzony był w Trzbenicy przy Dębach Pamięci w Lesie Bukowym.

IMG_2682.jpeg
W uroczystości uczestniczyły liczne delegacje.

IMG_2697.jpeg
Występ artystyczny uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebnicy.

IMG_2704.jpeg
Występ artystyczny uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebnicy.

IMG_2715.jpeg
Apel Pamięci poprowadził Roman Chandoha ze Związku Strzeleckiego Strzelec.

IMG_2728.jpeg
Obchody przy Dębach Pamięci.

IMG_2738.jpeg
Na zakończenie uroczystości opiekunowie Dębów zapalają znicze pod drzewkami.

IMG_2744.jpeg
Przemówienie Wiceburmistrza Gminy Trzebnica - Jerzego Treli.