Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Remont drogi w Głuchowie Górnym zbliża się do końca

Budowa drogi w Głuchowie zmierza do końca, rozpoczął się proces kładzenia nawierzchni bitumicznej. Wcześniej droga została w specjalny sposób utwardzona i przygotowana do całej operacji, tak, by sam proces kładzenia asfaltu, nie był uciążliwy dla mieszkańców miejscowości. Wzdłuż drogi została zamontowana rynna odprowadzająca wodę deszczową, rozpoczęły się również prace mające na celu utwardzenie pobocza powstającej drogi.

Skala inwestycji prowadzonej w Głuchowie Górnym w liczbach - 4700 metrów kwadratowych, to łączny obszar zajmowany przez drogę, na całej jej długości (380 metrów) wymieniono starą żeliwną sieć wodną, stworzono nowe przyłącza, do tego należy dodać czternaście słupów oświetleniowych, oraz zamontowanie na nich energooszczędnego oświetlenia. Koszt całej budowy to 765 tys. 860 złotych. W dodatku projekt wykonany przez firmę Indro z Krotoszyna był trudny do realizacji z kilku kluczowych przyczyn. - Trzeba pamiętać, że terenem budowy jest już tak naprawdę drogą użytkową, z czego wynikały problemy logistyczne, bo nie mogliśmy nagle odciąć od swoich domostw mieszkańców, te same problemy spotkają nas podczas kładzenia masy bitumicznej, dlatego też całość musi być dobrze zaplanowana i rozłożona w czasie, tak by wszyscy mieszkańcy mogli w dobrych warunkach dotrzeć do swego domu – stwierdza Zbigniew Zarzeczny Naczelnik Wydziału Techniczo-Inwestycyjnego. Oprócz powstającej drogi planowane jest również utwardzenie placu znajdującego się obok sklepu wiejskiego. Zakończenie remontu, zgodnie z zapowiedzią wykonawcy, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, powinno nastąpić w pierwszej połowie kwietnia.

Bardzo cieszą mnie postępy poczynione na budowie drogi, tak naprawdę jest już w pełni przejezdna, utwardzona kamieniem, inaczej niż miało to miejsce przez lata – cieszy się sołtys miejscowości Andrzej Koziara, którego starania, w krótkim czasie przyniosą lokalnej społeczności drogę, o której od lat marzyli - czekaliśmy na nią odkąd pamiętam, tyle lat brodzenia w błocie i wreszcie znalazł się ktoś taki jak Burmistrz Marek Długozima, który zrozumiał nasz potrzeby i wsparł nasze starania. Kiedy położony zostanie asfalt, a maszyny znikną z drogi, wtedy wszyscy, nawet Ci sceptycznie nastawieni, choć nie przyznają tego głośno, będą się z niej cieszyć i korzystać. Ale to dobrze, bo ważne żebyśmy się wciąż rozwijali, nie patrząc na podziały -kończy wyraźnie zadowolony sołtys.

IMG_2114.jpeg
Część drogi została już ukończona, drogowcom pozostało jedynie utwardzenie pobocza...


IMG_2121.jpeg
... prace z tym związane już się rozpoczęły.


IMG_2123.jpeg
Na pozostałej części drogi, wciąż trwają prace polegające na kładzeniu masy bitumicznej, potocznie zwanej asfaltem.


IMG_2117.jpeg
Droga ta, to ułatwienie dla ludzi mieszkających w głębi miejscowości.