Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Biała sobota cieszy się dużym zainteresowaniem

5 kwietnia pacjenci mogli skorzystać z bezpłatnych wizyt u lekarzy specjalistów w ramach tzw. Białej Soboty w Trzebnickim Centrum Medycznym ZDRÓJ. Do dyspozycji były również zabiegi z zakresu fizyko-, hydro- i kinezyterapii, a w Trzebnickim Parku Wodnym ZDRÓJ - rehabilitacja ogólnorozwojowa w wodzie i gimnastyka w ramach programu Zdrowe Plecy.

Dużym powodzeniem cieszyły się konsultacje z lekarzami specjalistami. Można było skorzystać z porad laryngologa, kardiologa, urologa czy diabetologa. Szczególne podziękowania należą się doktorowi Włodarczykowi (kardiolog) i doktorowi Pastuszkowi (laryngolog), do których zarejestrowanych było najwięcej pacjentów, a mimo to przyjmowali również wcześniej nie rejestrowanych.

W gabinecie zabiegowym mierzono ciśnienie krwi, poziom cukru i wykonywano badanie EKG - konsultowane później z lekarzem. Bardzo dużo osób zgłosiło się na komputerowe badanie wzroku, słuchu i badanie w kierunku osteoporozy, a warsztaty chustonoszenia i masażu Shantala, zainteresowały - jak się można było spodziewać - rodziców oczekujący na potomstwo.

- Nowością, jaką chcemy na stałe wprowadzić do naszego kalendarza pracy są warsztaty diabetologiczne prowadzone przez dr Jolantę Wojciechowską. W trakcie sobotniego spotkania z pacjentami poruszono kwestie dotyczące podstaw rozpoznawania cukrzycy, prowadzenia samokontroli, leczenie dietą oraz roli wysiłku fizycznego w leczeniu cukrzycy. Uczestnicy otrzymywali również odpowiedzi na liczne pytania związane z tą chorobą. Myślę, że taka forma spotkania z diabetologiem rozwinie się w przyszłości . Pojawiła się sugestia pani doktor Wojciechowskiej, że jeśli są pacjenci ze schorzeniem cukrzycowym i jeśli mają jakieś pytania związane z chorobą, to mogą je zostawiać w rejestracji przychodni, a ona na nie odpowie - powiedziała prezes Trzebnickiego Centrum Medycznego ZDRÓJ – Anna Imielska. - Pragnę podkreślić, że nie mamy kontraktu z NFZ i nie jesteśmy w stanie przyjmować pacjentów w ramach poradni diabetologicznej, ale mamy diabetologa. W związku z tym Pani doktor wyszła właśnie z taką inicjatywą, że chętnie odpowie na nurtujące pytania dotyczące cukrzycy, bądź też jeśli zbierze się grupa ok. 10 osób zorganizujemy warsztaty diabetologiczne, takie jakie miały miejsce podczas Białej Soboty. Odpowiedzi na pytania i prelekcja będą oczywiście bezpłatne - dodaje.

Dzięki wsparciu Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjne Programy Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy, poruszono kwestie związane z samokontrolą piersi i systematycznym wykonywaniem badania cytologicznego. W ramach Białej Soboty, dzięki wsparciu DKMS przeprowadzono akcję „Wspólnie przeciw Białaczce”. Chętni w ramach tej akcji mogli stać się potencjalnymi dawcami szpiku kostnego.

Zainteresowani udzielaniem pierwszej pomocy przedmedycznej mogli wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez wykwalifikowanych ratowników medycznych a także strażaków PSP w Trzebnicy. Ze względu na niekorzystną aurę warsztaty Nordic Walking, które miały odbyć się o godz. 13 na Placu Pielgrzymkowym, zostały przełożone na najbliższą sobotę, tj. 12 kwietnia. Jak nas poinformowano, godzina i miejsce spotkania pozostają bez zmian.

Łącznie we wszystkich zajęciach, wykładach i konsultacjach wzięło udział ponad 240 osób.

 DSC02317.jpeg

DSC02300.jpeg

DSC02298.jpeg

DSC02287.jpeg

DSC02277.jpeg

DSC02272.jpeg

DSC02338.jpeg

DSC02340.jpeg

DSC02353.jpeg

DSC02265.jpeg

DSC02256.jpeg