Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88     //    W okresie od 27 lipca do końca sierpnia Urząd Miejski będzie przyjmował interesantów od godz. 8:00 do 15:00.

  • EN
  • DE

Trzebnica częścią prestiżowego festiwalu – Musica Polonica Nova

Gmina Trzebnica została partnerem 29. Festiwalu Musica Polonica Nova. To dla Trzebnicy ogromny prestiż i wyróżnienie, ponieważ jesteśmy drugim w historii - po Amsterdamie – miastem spoza Wrocławia, w którym odbędzie się koncert w ramach tego festiwalu – mówi burmistrz Marek Długozima. Warto dodać, że nie tylko artystyczny poziom wydarzenia jest walorem koncertu w naszym mieście - dzięki współpracy z siostrami Boromeuszkami, koncert w Trzebnicy odbędzie się w nietypowym, ale bardzo klimatycznym miejscu… na wyremontowanym poddaszu klasztoru!

Organizatorem festiwalu jest Narodowe Forum Muzyki – Filharmonia Wrocławska, a współorganizatorem Związek Kompozytorów Polskich. Mecenat sprawują: miasto Wrocław, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016. Patronat medialny wydarzenie objęli m.in.: TVP2, TVP Kultura, TVP Wrocław, Polskie Radio Program 2, Radio Wrocław i Radio RAM.

Skąd pomysł na tak prestiżowy festiwal w Trzebnicy?

W 2009 roku w naszym mieście zamieszkał Paweł Hendrich – światowej klasy przedstawiciel młodego pokolenia kompozytorów polskiej muzyki współczesnej, który ma za sobą udział w wielu polskich i międzynarodowych projektach muzycznych. W 2012 roku, na zaproszenie burmistrza Marka Długozimy, odbyło się spotkanie w Urzędzie Miejskim, którego owocem było podjęcie współpracy w zakresie popularyzacji muzyki współczesnej. Obecność Trzebnicy w tegorocznej edycji festiwalu Musica Polonica Nova jest właśnie efektem tej współpracy.
 

Pozytywnie o Trzebnicy na konferencji prasowej

W poniedziałek, 24 marca we wrocławskiej kawiarni Tajne Komplety odbyła się konferencja prasowa dotycząca festiwalu. Uczestniczyli w niej również: burmistrz Marek Długozima, kompozytor Paweł Hendrich oraz naczelnik Wydziału Promocji w trzebnickim urzędzie - Jakub Szurkawski.
Konferencję poprowadzili: Andrzej Kosendiak – dyrektor naczelny festiwalu i dyrektor Filharmonii Wrocławskiej, która obecnie przekształca się w Narodowe Forum Muzyki, Szymon Bywalec – dyrektor artystyczny oraz Rafał Augustyn - prezes wrocławskiego oddziału Związku Kompozytorów Polskich. Co istotne i wyróżniające dla naszego miasta - każdy w swoim przemówieniu wspomniał o fenomenalnym pomyśle koncertu w Trzebnicy – zarówno w kontekście projektu artystycznego oraz nietypowej przestrzeni, w której ten projekt zabrzmi. Po omówieniu wszystkich wydarzeń w famach festiwalu, poproszono burmistrza Marka Długozimę o zabranie głosu, który podziękował za możliwość uczestniczenia Trzebnicy w tym międzynarodowym wydarzeniu. Przekonywał również, że warto w niewielkich miastach organizować tego typu przedsięwzięcia, ponieważ ludzie w nich mieszkający również potrzebują i oczekują kontaktu z muzyką poważną i są równie dobrymi jej odbiorcami. A często jest tak, że z różnych przyczyn nie mają możliwości uczestnictwa w tego rodzaju wydarzeniach we Wrocławiu. Podziękował przy okazji również trzebniczaninowi Pawłowi Hendrichowi za współpracę i pomysł włączenia Trzebnicy w ten festiwal.

Burmistrz podczas rozmów z organizatorami nawiązał też do festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej, który przez lata miał już wyrobioną markę, jednak w ostatnim czasie zaczął rozmijać się z oczekiwaniami, a zawartość artystyczna była często niewspółmierna do nazwy i rangi festiwalu, nad czym wyraził ubolewanie i co było powodem wyłączenia się Gminy Trzebnica z organizacji ostatnich jego edycji.

W tym miejscu warto przypomnieć, że współpraca z dyrektorem Andrzejem Kosendiakiem rozpoczęła się już w roku ubiegłym, gdy Gmina Trzebnica była partnerem festiwalu Wratislavia Cantans i w trzebnickiej bazylice odbył się w jego ramach jeden z koncertów. Dzięki tej współpracy mieszkańcy zyskali zupełnie nową jakość artystycznego wymiaru wydarzenia, a partnerstwo przy tegorocznym festiwalu Musica Polonica Nova jest tego kontynuacją.

Co więc usłyszymy na poddaszu klasztoru?

Cały festiwal odbywa się w dniach 4-12 kwietnia. Co ważne - środa - 9 kwietnia jest w festiwalowym kalendarzu dniem poświęconym tylko i wyłącznie koncertowi w Trzebnicy. Będzie to projekt „Genesis” – medytacyjne widowisko, które prezentuje muzyczne wizje inspirowane najstarszym zabytkiem muzyki polskiej - pieśnią „Bogurodzica”. Ten religijny utwór jest inspiracją dla kontemplacyjnych brzmień mocno osadzonych w nowoczesnych formach muzyki elektronicznej i wideo. Technologia audiowizualna staje się tu wehikułem czasu i przenosi widzów w artystyczną podróż - w głąb historii muzyki polskiej. Przestrzenią premiery projektu jest poddasze pocysterskiego Klasztoru św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. Przechodząc przez barokowe wnętrza klasztoru, którym na co dzień opiekują się siostry z Kongregacji Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza, widzowie zostaną wprowadzeni w ascetyczny klimat ciszy. Nietypowa lokalizacja koncertu – klasztorne poddasze – będzie jednocześnie okazją do obejrzenia ogromu prac związanych z remontem dachu pocysterskiego klasztoru. To wielkie przedsięwzięcie realizowane jest przez siostry Boromeuszki przy wsparciu Fundacji Na Rzecz Ratowania Klasztoru „By Służyć” oraz finansowej pomocy wielu instytucji, w tym w dużej mierze Gminy Trzebnica.

Wykonawcy:
Agata Zubel – śpiew
Andrzej Bauer - wiolonczela, komputer
Cezary Duchnowski – elektronika
Paweł Hendrich - gitara, komputer
Jacek Kochan - perkusja, komputer
Maciej Walczak - wizualizacje komputerowe

W tym miejscu warto dodać, że aż dwoje spośród pięciu artystów nominowanych do głównej nagrody usłyszymy w Trzebnicy. Są to Agata Zubel i Cezary Duchnowski.
Nagroda w wysokości 100 000 zł ufundowana przez Prezydenta Miasta Wrocław to wspólna inicjatywa Miasta Wrocław oraz Programu 2 Polskiego Radia. To nagroda przyznawana polskiemu kompozytorowi za najlepszy utwór, którego prawykonanie miało miejsce w ciągu minionych dwóch lat, a który powstał na przestrzeni ostatnich pięciu lat.
Warto także podkreślić, że wiolonczelista Andrzej Bauer, którego również usłyszymy w Trzebnicy, jest jednym z nielicznych stypendystów słynnego polskiego kompozytora Witolda Lutosławskiego.

9.04, środa, godz. 19.00, Poddasze Pocysterskiego Klasztoru Sióstr Boromeuszek w Trzebnicy, ul. ks. Dz. W. Bochenka 30. Wstęp wolny.
Projekt finansowany ze środków Gminy Trzebnica.


Koferencję prowadzili (od lewej) - Andzej Kosendiak, Rafał Augustyn i Szymon Bywalec   Burmistrz Marek Długozima i Paweł Hendrich (w środku) na konferencji prasowej Konferencja prasowa we wrocławskiej kawiarni Tajne Komplety
Szymon Bywalec - dyrektor artystyczny IMG_1322.jpeg Burmistrz opowiedział o uczestnictwie Gminy Trzebnica w festiwalu
Burmistrz opowiedział o uczestnictwie Gminy Trzebnica w festiwalu Andrzej Kosendiak - dyrektor naczelny festiwalu, Narodowe Forum Muzyki Prezes wrocławskiego oddziału Zwiazku Kompozytorów Polskich Rafal Augustyn (w środku) stwierdził, że pomysł koncertu na poddaszu trzebnickiego klasztoru to świetny pomysł
Od lewej - kompozytor Paweł Hendrich, burmistrz Marek Długozima, dyrektor Andrzej Kosendiak i naczelnik Wydz. Promocji Jakub Szurkawski Rozmowy o wspólnej, długofalowej współpracy Gminy Trzebnica z projektami realizowanymi w ramach Narodowego Forum Muzyki Częścią konferencji były wywiady z organizatorami i partnerami festiwalu Musica Polonica Nova