Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Na antenie Radia Rodzina o czasie kanonizacji w Trzebnicy

O wizytach Karola Wojtyły w Trzebnicy, o niezwykłym dniu dla Papieża i trzebniczan, czyli 16 października 1978 i o tym, jak dziś miasto i parafia przygotowują się do świętowania kanonizacji w Radiu Rodzina opowiadali: burmistrz Marek Długozima, superior domu zakonnego Salwatorianów w Trzebnicy ks. dr Bogdan Giemza i Ewelina Gładysz, pracownik Wydziału Promocji UM.

Rozmowa z dziennikarką Radia Rodzina Patrycją Jenczmionka wpisuje się w cykl audycji prowadzonych w Radiu Rodzina dotyczących przygotowań w poszczególnych parafiach  całej archidiecezji wrocławskiej do obchodów kanonizacyjnych.

w radiu rodzina.jpeg
W radiowym studio 20 marca br. burmistrz Marek Długozima, dr hab. ks. Bogdan Giemza oraz Ewelina Gładysz z Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego przedstawili program uroczystości w Trzebnicy. Podzielili się również ze słuchaczami swoimi osobistymi wspomnieniami ze spotkań z Ojcem św. i refleksją na temat nauczania Papieża.

Zapraszamy do odsłuchania audycji:

http://www.radiorodzina.pl/wiadomosci/9181/

Karol Wojtyła w Trzebnicy

Arcybiskup Karol Wojtyła gościł w Trzebnicy latem 1965 roku, potem jesienią 1966 roku podczas milenijnych uroczystości archidiecezji wrocławskiej i rok później 5 października 1967 r., kiedy już jako kardynał Karol Wojtyła stał na czele Episkopatu zgromadzonego wokół grobu św. Jadwigi z okazji 700-lecia jej kanonizacji. W roku 1978 roku historia dopisała najpiękniejszy kontekst tej niezwykłej relacji między Janem Pawłem II a Trzebnicą. Został wybrany Papieżem w dniu, kiedy Kościół Katolicki czci św. Jadwigę Śląską z Trzebnicy – 16 października.

Program uroczystości

Przypominamy, że program obchodów kanonizacyjnych w Trzebnicy obejmuje m.in. transmisję Mszy św. kanonizacyjnej z Rzymu na telebimie umiejscowionym przy Ołtarzy Polowym w pobliżu Bazyliki św. Jadwigi. Około godz.13.00 trzebniczanie będą mogli zobaczyć spektakl „Brat naszego Boga” w wykonaniu aktorów „Scena Moliere” z Krakowa. Natomiast wieczorem, w przestrzeni nowego deptaka przy ul. Daszyńskiego odbędzie się spotkanie ze słowem Jana Pawła II z uwzględnieniem nowoczesnych form przekazu. W organizację wydarzenia włączają się czynnie grupy parafialne m.in. Wspólnota Słowa Sykomora, Odnowa w Duchu św. i Młodzi Salwatorianie. O stronę duchową uroczystości dbają księża Salwatorianie. W każdą niedzielę o godz. 12.30 odmawiana jest nowenna do bł. Jana Pawła II, a po Mszy św. można uzyskać specjalne błogosławieństwo relikwiami błogosławionego Papieża.

plakat_podziel się wspomnieniem.jpeg

Nadal zachęcamy Państwa do włączenia się w projekt wystawy  "Podziel się wspomnieniem. Trzebniczanie i Jan Paweł II". Wielu z nas ma swoich albumach fotograficznych to jedno, szczególne zdjęcie. W kadrze zatrzymana jest chwila naszego spotkania z Janem Pawłem II. Trzebniczanie, podzielmy się wspomnieniami i stwórzmy wspólnie wystawę z obrazów naszej pamięci. Zaprezentujemy ją w dniu kanonizacji Papieża Polaka 27 kwietnia 2014 roku. Więcej szczegółów na plakacie.