• EN
  • DE

Ośmiu buduje... świat na tak!

Ośmiu Wspaniałych Gminy Trzebnica. Każdy z tych młodych ludzi jest zaangażowany i oddany sprawie, której służy. Razem budują ŚWIAT NA TAK. Jednak każdy z nich jest inny. Ma swoją codzienność – w niej rodzinę, bliskich, swoje pasje i zainteresowania. Mogliśmy ich poznać bliżej 18 marca podczas uroczystej gali w Trzebnickim Centrum Kultury i Sportu.

Inspiracją dla ogólnopolskiego konkursu Ośmiu Wspaniałych był znany western "Siedmiu wspaniałych", w którym siedmiu zwyczajnych facetów wypowiada walkę złu w małym, meksykańskim miasteczku i ostatecznie wygrywa nierówną konfrontację. Od początku konkurs jest zachętą dla młodych ludzi, by w podobny sposób przeciwstawiali się uzależnieniom, przemocy i egoizmowi w swoim środowisku szkolnym, koleżeńskim, rodzinnym. Kierując się przesłaniem, by budować „Świat na tak”, młodzież zaczęła podejmować liczne inicjatywy prospołeczne.

W Gminie Trzebnica konkurs odbywa się od 2001 roku. W obecnej edycji do tej szczególnej rywalizacji stanęło 28 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W gronie laureatów, którzy odebrali statuetki z rąk burmistrza Marka Długozimy i dyr. ZAPO Agnieszki Moździerz znaleźli się:

1. Mai Dinh Tien – Szkoła Podstawowa nr 2

Mai Dinh Tien.jpeg


2. Zuzanna Zinczenko – Szkoła Podstawowa nr 2

Zuzanna Zinczenko.jpeg


3. Julia Chabza – Szkoła Podstawowa nr 3

Julia Chabza.jpeg4. Julia Cyndecka – Szkoła Podstawowa nr 3

Julia Cyndecka.jpeg


5. Agnieszka Wrzesińska – LO w Powiatowym Zespole Szkół nr 1 w Trzebnicy

Agnieszka Wrzesińska.jpeg


6. Aleksandra Stelmach – Gimnazjum w Zespole Szkół w Ujeźdźcu Wielkim

Aleksandra Stelmach.jpeg


7. Klaudia Gołębowska - Gimnazjum w Zespole Szkół w Ujeźdźcu Wielkim

Klaudia Gołębowska.jpeg


8. Łukasz Fontin - Gimnazjum nr 1 w Trzebnicy

Łukasz Fontin.jpeg

Poniżej film: Ośmiu Wspaniałych Gminy Trzebnica


Dyr. ZAPO Agnieszka Moździerz gratulowała zwycięzcom: - Jestem przekonana, że zgłosiliście się do tego konkursu nie po to, by się chwalić, ale po to, by pociągnąć za sobą innych. Serdecznie Wam dziś gratulujemy, dziękujemy i prosimy o jeszcze. Dyrektor zaznaczyła również, że wśród licznych akcji charytatywnych, które podejmują młodzi, cieszy fakt, że mocno angażują się w uroczystości patriotyczne organizowane w gminie Trzebnica.

Gminny konkurs „Ośmiu Wspaniałych” po raz kolejny odbył się pod honorowym patronatem burmistrza Gminy Trzebnica. - Jesteście wspaniali dzięki Waszej otwartości na drugiego człowieka. Swoją postawą pokazujecie, że warto być dobrym. Jesteście skarbem i chlubą naszej gminy. Wierzę jednak, że bycie w tak dostojnym gronie „Ośmiu Wspaniałych” to nie tylko zaszczyt, ale i zobowiązanie do tego, by tym dobrem zarażać innych. W tym dążeniu życzę Wam pasji i wytrwałości - mówił burmistrz Marek Długozima zwrócił również uwagę, że wszyscy laureaci podkreślali, jak ważny jest dla nich dom rodzinny: - Rodzice są rzeźbiarzami postaw swoich dzieci. Pięknie to widać na Waszych przykładach. I dziś również gratuluję im tego sukcesu, gratuluję również Waszym opiekunom, wychowawcom, nauczycielom i dyrektorom szkół. Jesteście dla nas wszystkich wspaniałym powodem do dumy.

Wspaniała wśród wspaniałych

W każdej edycji spośród „ośmiu wspaniałych” kapituła konkursu wybiera jedną osobę, które reprezentuje gminę w ogólnopolskiej edycji konkursu. W tym roku ten zaszczyt przypadł Agnieszce Wrzesińskiej z Liceum Ogólnokształcącego PZS nr 1 w Trzebnicy, która będzie reprezentowała gminę Trzebnica w Warszawie.

Muzyczne i młodzieżowe akcenty

Tegoroczną galę poprowadziła po. dyr. TCKiS Agnieszka Pawlaczek. Wyjątkowym akcentem podczas uroczystości był występ uczniów ze Szkoły Muzycznej I stopnia im. Grażyny Bacewicz we Wrocławiu. Uczniów przygotowali: Ryszarda Knappe (skrzypce), Agnieszka Lewandowska-Gryś (fortepian), Henryk Rymarczuk (flet). Widzowie usłyszeli Zosię Kowalik na skrzypcach w utworze Mirosława Gąsienieca - Taniec Hiszpański, akompaniowała jej Grażyna Grey. Ponadto wystąpiła Beata Kwinta w utworze Smok na fortepianie oraz Aleksandra Urbanowicz z utworem R.Ares - Deptigue na flecie, przy akompaniamencie fortepianu.

Film o ośmiu wspaniałych


Za każdym razem formuła gali ma swój niepowtarzalny charakter. Tym razem Wydział Promocji UM przygotował film z udziałem nagrodzonych, ich rodzin i bliskich. W poszczególnych scenach można było zobaczyć każdego z "ośmiu", jak oddaje się swoim pasjom i zainteresowaniom. I tak Mai Dinh Tien pokazała zdjęcie adoptowanych dzieci z Ugandy, którym pomaga; Zuzia Zinczenko biegając na stadionie Miejskim FAIR PLAY ARENA mówiła, że zarówno podczas biegania, jak i pomagania innym ważna jest wytrwałość; Julię Chabzę zobaczyliśmy w momencie, gdy dba o plac zabaw w swojej wiosce Księginice; Julia Cyndecka w świetlicy wiejskiej w Brzykowie wykonała pacynki dla maluchów; Agnieszka Wrzesińska opowiedziała o tym, że w przyszłości chce zostać prezydentem; Aleksandra Stelmach pokazała jak strzela gole na boisku Orlik w Boleścinie; Klaudia Gołębowska podzieliła się swoim zamiłowaniem do poezji i filmu; Łukasz Fontin przekonywał dlaczego warto uczyć się języka migowego.  Młodzież w pierwszych kadrach trzymała w ręku puzzle z cechą, którą pomaga im w budowaniu "Świata na Tak". W ostatniej scenie wszyscy połączyli puzzle i tym samym przekazali, że choć są tak różni, to łączy ich chęć zmieniania świata na lepszy.
Dodatkowo na wspomnianym filmie o lauretach wypowiedzieli się ich bliscy: rodzice, dziadkowie, a także sołtsi wiosek, nauczyciele.

Skład kapituły XIV edycji Gminnego Konkursu Ośmiu Wspaniałych:

Agnieszka Moździerz - Dyrektor ZAPO, ks.dr Bogdan Giemza - Superior Domu Zakonnego Salwatorianów, Jerzy Trela - Zastępca Burmistrza Gminy Trzebnicy, Marek Bugajski - Komendant Powiatowy Policji w Trzebnicy, Bogusław Brud – Komendant Straży Pożarnej w Trzebnicy, Krzysztof Zasieczny – Komendant Straży Miejskiej w Trzebnicy, Ewa Frania - Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Trzebnicy, Danuta Buczek - Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Trzebnicy, Agnieszka Pawlaczek- Dyrektor TCKiS, Halina Bahryn-Kamińska - Honorowy Obywatel Trzebnicy, Danuta Kamińska – Poetka, Małgorzata Łobodzińska – Czynnie związana z “Caritasem”, Wojciech Łamasz – Radny Młodzieżowej Rady Miejskiej, Monika Nalepa – Radna Młodzieżowej Rady Miejskiej
 
IMG_1068.jpeg Wszyscy nominowani w XIV edycji konkursu "Ośmiu Wspaniałych".

IMG_1074.jpeg Laureaci konkursu "Ośmiu Wspaniałych" Gminy Trzebnica.

IMG_0842.jpeg Każdy z nagrodzonych otrzymał z rąk burmistrza Marka Długozimy i dyr. ZAPO Agnieszki Moździerzy statuetkę i upominek.

IMG_1139.jpeg Agnieszka Wrzesińska będzie reprezentowała gminę Trzebnicę podczas ogólnopolskiej edycji konkursu

IMG_0854.jpeg Na widowni zasiedli rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, bliscy i dopingujący koledzy i koleżanki ze szkół.

IMG_0872.jpeg Rodzice są rzeźbiarzami postaw swoich dzieci - mówił burmistrz Marek Długozima, który na gali wręczał gratulacje również rodzicom laureatów.

IMG_0932.jpeg Aleksandra Urbanowicz z utworem R.Ares - Deptigue na flecie. Uczennica Szkoły Muzycznej we Wrocławiu.