Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Z wizytą u Papieża

Już po raz drugi niepełnosprawni uczniowie Powiatowego Zespołu Specjalnych Placówek Szkolno –Wychowawczych w Trzebnicy spędzali ferie na wypoczynku zimowym we Włoszech - w Rzymie. Wyjazd udało się zorganizować, dzięki pomocy finansowej, m.in. Burmistrza Gminy Trzebnica Marka Długozimy, za co otrzymał podziękowanie od Dyrektor Mieczysławy Gruba oraz podopiecznych szkoły. Poniżej prezentujemy relację kierownik wyjazdu – Karoliny Husar.

Podczas pobytu w Rzymie zwiedzaliśmy zarówno Rzym barokowy jak i starożytny. Prawdą okazało się powiedzenie, że jest to wieczne miasto. Po trudach i niemałym wysiłku zwiedzania odpoczywaliśmy w ogrodach Tivoli (jak prawdziwi rzymscy dygnitarze!). Dzięki fundacji Jana Pawła II mieszkaliśmy w pięknym Domu Pielgrzyma na Casa Per Ferie “Giovanni Paolo II” - Via della Camilluccia. Również w tym roku niesamowitym przeżyciem okazała się msza św. przy grobie błogosławionego Jana Pawła II, która była niezwykle uroczysta i odprawiana przez czterech polskich księży. Po mszy zwiedzaliśmy Bazylikę Św. Piotra.

Spotkanie z Ojcem Świętym przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Papież Franciszek w swej otwartości podczas audiencji generalnej na placu Świętego Piotra przejeżdżał wśród tłumu wiernych. Udało nam się zająć miejsce tuż przy balustradzie, co umożliwiło nam prawie bezpośredni kontakt z Ojcem Świętym. Emocje, które nam towarzyszyły są trudne do opisania.

Niesamowicie „bolesne” okazały się Święte Schody. Nasze intencje, przede wszystkim
o zdrowie, jak największą sprawność i samodzielność uczestników wyjazdu, bardzo odczuły nasze kolana. Balsamem na bolące ciała i serca okazała się Bazylika Świętego Pawła za Murami. To jedna z najpiękniejszych bazylik na świecie. Jej monumentalność, a jednocześnie przejrzystośći przestrzeń wywarła na nas ogromne wrażenie, a popiersia wszystkich papieży pokazały historię kościoła. Dobrze, że jest jeszcze kilka wolnych miejsc, bo zgodnie z legendą koniec świata nastąpi, gdy w Bazylice zabraknie miejsca na papieskie popiersie.

A wszystko to było możliwe dzięki ludziom dobrej woli i hojnym sercu. Bez pomocy finansowej otrzymanej od sponsorów m.in. Burmistrza Gminy Trzebnica Pana Marka Długozimy, Fundacji Muszkieterów i Bricomarche, Pani Elżbiety Adamek, Państwa Grzeżułkowskich i wielu innych chcących pozostać anonimowymi nie dalibyśmy rady udźwignąć finansowo takiego przedsięwzięcia. Dziękujemy także naszej Pani Dyrektor Mieczysławie Gruba, która zdecydowała się po raz kolejny zorganizować tak trudny i odpowiedzialny wyjazd dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, po to, aby i one mogły przeżyć piękną i emocjonalną przygodę. Dziękujemy!
 
DSC_0455.jpeg

DSC_0463.jpeg

DSC_0518.jpeg

Rzym.jpeg

podziękowanie - szkoła.jpeg