Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Ponad 4 km nowej sieci wodno-kanalizacyjnej w Gminie Trzebnica!

Prawie 5 mln zł Gmina Trzebnica wyda na budowę i modernizację infrastruktury wodno-kanalizacyjnej na terenie miasta i w miejscowości Nowy Dwór. Realizacja tego zadania będzie możliwa dzięki dotacji z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko. W związku z udziałem trzebnickiej gminy w tym projekcie, burmistrz Marek Długozima brał udział w konferencji prasowej zorganizowanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Celem głównym projektu jest poprawa jakości środowiska naturalnego i warunków życia mieszkańców poprzez uregulowanie gospodarki wodno-ściekowej w Gminie Trzebnica. Cel ten jest spójny ze strategią rozwoju gminy w zakresie wprowadzania na danym obszarze ładu ekologicznego. Dzięki tej ważnej inwestycji na nowo powstającym osiedlu domków jednorodzinnych przy ul. Czereśniowej (Grunwald II) powstanie sieć wodno-kanalizacyjna. Kolejnym ważnym zadaniem w ramach projektu jest skanalizowanie wsi Nowy Dwór. Ponadto projekt przewiduje modernizację sieci również przy ul. Teatralnej i Daszyńskiego.

Cała inwestycja została podzielona na 5 zadań:
1. Wymiana sieci wodociągowej wraz z przyłączami w ul. Teatralnej w Trzebnicy: zadanie obejmuje wymianę 394 m sieci wodociągowej.
2. Budowa kanalizacji sanitarnej w ul. Czereśniowej w Trzebnicy: zadanie obejmuje budowę 1434 m kanalizacji sanitarnej.
3. Budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Nowy Dwór: zadanie obejmuje budowę 607,20 m kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej z rur PVC oraz rur betonowych.
4. Budowa sieci wodociągowej w ul. Czereśniowej w Trzebnicy: w ramach działania, które zostało zrealizowane w latach 2012/2013 powstało 1204 m sieci wodociągowej.
5. Wymiana sieci wodociągowej w ul. Daszyńskiego w Trzebnicy: zadanie obejmuje wymianę 603, 1 m sieci wodociągowej.

Komentarz Burmistrza Marka Długozimy: Sukcesywnie i konsekwentnie inwestujemy w modernizację sieci wodno-kanalizacyjnej na terenie miasta i gminy, o czym wielokrotnie już informowaliśmy. Teraz, dzięki dofinansowaniu tego dużego zadania o dodatkowe 3 mln zł z programu unijnego, będziemy mogli wykonać jeszcze więcej inwestycji w tym zakresie. Warto przypomnieć przeprowadzone w tym zakresie ostatnie inwestycje, jak np. remont ulic wraz z modernizacją sieci wodno-kanalizacyjnej przy: Daszyńskiego, Żołnierzy Września, Stawowej, 3-go Maja czy Wesołej.

Zarówno nowi mieszkańcy osiedla przy ul. Czereśniowej, jak również mieszkańcy ul. Teatralnej, Daszyńskiego i miejscowości Nowy Dwór, będą mogli podpiąć swoje domostwa pod nową sieć. Całe zadanie będzie kosztować prawie 5 mln zł, co w kontekście całego gminnego budżetu jest kwotą znaczną, z czego się bardzo cieszę i uważam za duży sukces, ponieważ jako jedna z pierwszych gmin otrzymaliśmy dofinansowanie w ramach tego programu.

Uważam, że stopniowe, ale konsekwentne remontowanie kanalizacji i wodociągów jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ nie obciążamy jednorazowo budżetu, dzięki czemu możemy równolegle prowadzić inne, równie ważne zadania inwestycyjne, a poza tym nie paraliżujemy całkowicie ruchu samochodowego w mieście. Powstanie kolejnych 4 kilometrów nowej sieci wodno-kanalizacyjnej są po raz kolejny odparciem zarzutów ze strony radnych opozycyjnych, którzy przy każdej sposobności próbują wmówić opinii publicznej, że burmistrz nie remontuje kanalizacji. Jak widać zarzuty te nie mają żadnego odzwierciedlenia w moich rzeczywistych działaniach.

W tym miejscu pragnę także serdecznie podziękować Członkowi Zarządu Województwa Dolnośląskiego Jerzemu Tutajowi, Prezesowi WFOŚiGW Markowi Mielczarkowi i Kierownikowi Zbigniewowi Mireckiemu oraz moim pracownikom – Pawłowi Jędrzejewskiemu i Pawłowi Ziembińskiemu.


Łącznie powstanie 2041,2 m nowej sieci kanalizacyjnej i 1204 m sieci wodociągowej. Wymianie ulegnie 997,1 m sieci wodociągowej.
Do sieci kanalizacyjnej podłączonych zostanie 175 mieszkańców Trzebnicy i 144 mieszkańców Nowego Dworu. Do nowo wybudowanej sieci wodociągowej w ul. Czereśniowej podłączonych zostanie 175 mieszkańców.
Projekt ma zostać zrealizowany do końca 2015 r.
 

Zdjęcia z konferencji prasowej w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu:

IMG_0102.jpeg IMG_0139.jpeg

IMG_0162.jpeg IMG_0169.jpeg

 

Artykuł z Gazety Wrocławskiej:

Dofinansowanie kanalizacji - GWrocl - 13.03.jpeg