Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Kanonizacja bł. Jana Pawła II. Przeżyjmy ją w Trzebnicy

Kanonizacja Jana Pawła II odbędzie się 27 kwietnia br. w Watykanie. Dla Kościoła Katolickiego na całym świecie to czas szczególnej radości. Również w Trzebnicy, dzięki współpracy burmistrza Marka Długozimy i ks. proboszcza Jerzego Olszówki SDS, powstał atrakcyjny w formie i przekazie program uroczystości, w które mogą włączyć się mieszkańcy.

Program uroczystości kanonizacyjnych będzie obejmował zarówno wszystkie inicjatywy podejmowane przez parafię św. Bartłomieja Apostoła i św. Jadwigi, jak i te realizowane przez Gminę Trzebnica. - Już w najbliższą niedzielę serdecznie zapraszam na godz. 12.30 na Mszę św. Do kanonizacji chcemy się przygotować przede wszystkim duchowo i w związku z tym przez 9 kolejnych niedziel poświęcimy na rozważanie słów Jana Pawła II i modlitwę nowenną – mówi proboszcz Jerzy Olszówka SDS. Ponadto ks. J.Olszówka podkreśla, że już sam czas przygotowania do tegorocznych Świąt Wielkiej Nocy będzie miał ten szczególny wymiar przygotowania: - Przed nami Wielki Post z Janem Pawłem II. I testament duchowy, który po sobie pozostawił Ojciec św., będziemy mogli rozważać m.in. podczas Drogi Krzyżowej ulicami Trzebnicy.

W dniu kanonizacji na ołtarzu polowym ustawiony zostanie specjalny telebim, na którym transmitowana będzie Msza św. z Watykanu. – To ważne, byśmy na poziomie małej Ojczyzny mogli również przeżywać ten czas we wspólnocie – mówi burmistrz Marek Długozima i dodaje: - To święto to czas radości i mam nadzieję, że w takim duchu uda nam się przygotować tę uroczystość. Oczywiście już dziś serdecznie Państwa zapraszam do udziału w różnych inicjatywach związanych z bogatym programem.

Program uroczystości kanonizacyjnych w Trzebnicy obejmuje m.in. wystawę fotografii „Jan Paweł II i Trzebniczanie” , a także wieczorne spotkanie ze słowem Ojca św Jana Pawła II., które odbędzie się w przestrzeni deptaka przy ul. Daszyńskiego. Ponadto tego dnia, tuż po Mszy św. kanonizacyjnej, na scenie Trzebnickiego Centrum Kultury i Sportu będzie można obejrzeć spektakl „Brat naszego Boga” na podstawie dramatu Karola Wojtyły w wykonaniu aktorów „Scen Moliere” z Krakowa.

 

IMG_9138.jpeg 20 lutego br. Spotkanie w sprawie programu uroczystości kanonizacyjnych. Rozmawiają: burmistrz Marek Długozima, ks. proboszcz Jerzy Olszówka SDS, p.o. Naczelnik Wydziału Promocji Jakub Szurkawski, menadżer ds. kultury w CKiS Mateusz Stanisz oraz koordynator wydarzenia, pracownik Wydziału Promocji Ewelina Gładysz.

 

Słowo Burmistrza Gminy Trzebnica Marka Długozimy w związku z uroczystościami kanonizacyjnymi, które odbęda się 27 kwietnia 2014 roku w Watykanie.

Drodzy Mieszkańcy Gminy Trzebnica,

Już za kilka tygodni Kościół w Polsce, ale i na całym świecie weźmie udział w uroczystościach kanonizacyjnych Jana Pawła II i Jana XXIII, które odbędą się 27 kwietnia w Watykanie. Jestem głęboko przekonany, że dla wielu z nas – mieszkańców Gminy Trzebnica to ważne, by tego dnia zjednoczyć się również w wymiarze lokalnym, w wymiarze Małej Ojczyzny.

Abp. Karola Wojtyłę gościliśmy latem 1965 roku, potem jesienią 1966 roku podczas milenijnych uroczystości archidiecezji wrocławskiej i rok później 5 października 1967 r., kiedy już jako kardynał Karol Wojtyła stał na czele Episkopatu zgromadzonego wokół grobu św. Jadwigi z okazji 700-lecia jej kanonizacji. W roku 1978 roku historia dopisała najpiękniejszy kontekst tej niezwykłej relacji między Janem Pawłem II a Trzebnicą. Jak wszyscy doskonale wiemy został wybrany Papieżem w dniu, kiedy Kościół Katolicki czci św. Jadwigę Śląską z Trzebnicy – 16 października. O tym wszystkim zawsze pięknie opowiadał śp. ks. Antoni Kiełbasa SDS. Podkreślał związki między Trzebnicą a Papieżem w wielu publikacjach. Naszym dzisiejszym zadaniem, ale i wyzwaniem jest kontynuować to dzieło, którego podjął się ks. Antoni. Ponadto włączenie się w obchody kanonizacyjne ma jeszcze jeden, szczególny wymiar, większy może niż tylko ten wymiar sentymentalny, który opiera się jedynie na wspominaniu postaci Jana Pawła II. Mam nadzieję, że poprzez organizację tego wydarzenia we współpracy z parafią św. Jadwigi Śląskiej, uda nam się jeszcze raz odwołać i powrócić do najważniejszych przesłań, które głosił i które po sobie pozostawił Papież Polak.

Ponadto 27 kwietnia będzie rzeczywiście dniem szczególnym, bowiem uroczystości kanonizacyjne obejmą aż dwóch papieży: Jana Pawła II i Jana XXIII. Ten ostatni nam, ludziom związanym z Kościołem, znany jest przede wszystkim z faktu, iż zwołał przełomowy Sobór Watykański II.

Mam zatem nadzieję, że ten czas będzie pięknym i ważnym świętem w Gminie Trzebnica, w naszych rodzinach i w naszych domach. Dlatego też serdecznie zapraszam Państwa do włączenia się w podejmowane przez nas inicjatywy. Punktem kulminacyjnym tych obchodów będzie transmisja Mszy św. kanonizacyjnej na telebimie umiejscowionym przy Ołtarzu Polowym. Ponadto serdecznie Państwa zapraszam do obejrzenia sztuki teatralnej w reżyserii Artura Dziurmana pod tytułem „Brat Naszego Boga” według dramatu Karola Wojtyły Przedstawienie ma charakter filmowo-teatralny. Sztuka, wystawiana przez aktorów „Sceny Moliere” z Krakowa, zostanie odegrana w Trzebnickim Centrum Kultury i Sportu przy ul. Prusickiej. Natomiast w godzinach wieczornych w przestrzeni deptaka przy ul. Daszyńskiego przygotowaliśmy dla Państwa spotkanie ze słowem Jana Pawła II. Wierzę, że nowoczesna forma, którą chcemy Państwu zaproponować pozwoli przeżyć ten czas w głębokiej, chrześcijańskiej radości.

Więcej szczegółów na temat programu znajdą Państwo w „Panoramie Trzebnickiej”, a także na stronie internetowej miasta www.trzebnica.pl i portalu społecznościowym facebook.com/trzebnica. Serdecznie zapraszam!


                                                                                    Marek Długozima
                                                                             Burmistrz Gminy Trzebnica