Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

II etap modernizacji ul. Daszyńskiego

Modernizacja ulicy Daszyńskiego została chwilowo zatrzymana przez niesprzyjające warunki atmosferyczne. Drogowcy z przyczyn technologicznych musieli przerwać prace na odcinku od ulicy Lipowej do ulicy Jana Matejki. - Mróz nie pozwala na kontynuowanie prac budowlanych, przeszkadza w wiązaniu betonu i pracach ziemnych – mówi Zbigniew Mroziński, zastępca naczelnika wydziału techniczno-inwestycyjnego - jesteśmy teraz uzależnieni od pogody, kiedy mróz osłabnie, pojawią się temperatury na plusie, wtedy na plac budowy powróci ciężki sprzęt.

Wcześniej po myśli inwestora i wykonawcy przebiegły prace na odcinku od skrzyżowania z ulicą Obrońców Pokoju do ulicy Lipowej, powstała nowa sieć wodno-kanalizacyjna, chodniki, jezdnia, postawione nowe lampy, zamontowano energooszczędne oświetlenie oraz odnowiono miejsca parkingowe. Wszystko zrobiono tak, by idealnie komponowało się z nową stylistyką powstałego na ulicy Daszyńskiego deptaka. Odcinek ten, nie został jednak jeszcze otwarty dla ruchu z przyczyn technologicznych – musi kolokwialnie mówiąc „odstać” swoje, wszystko jest tam gotowe i za około miesiąc zostanie dopuszczony do użytku, wiele znów jednak zależy od warunków atmosferycznych. W takiej aurze proces wiązania betonu może potrwać dłużej, jednak są to normalne procedury budowlane, mające na celu troskę o poczynioną inwestycję i jej późniejsze użytkowanie. Tak by wytrzymała ona lata, nie tylko pierwsze dni. Patrząc jednak w przekroju na ostatnie miesiące i tak mieliśmy wiele szczęścia do pogody, słaba zima, wysokie temperatury, to wszystko sprawiało, ze prace mogły trwać nie przerwanie, aż do połowy stycznia- kończy swą wypowiedź zastępca naczelnika.

Nie jest jednak tak, że na wspomnianym wyżej odcinku nic się nie dzieje, wciąż trwają prace związane z wymianą sieci wodociągowej, podłączeniem do niej nowych przyłączy, montażem ostatnich studzienek kanalizacyjnych i kratek ściekowych.- W najbliższych dniach, będzie kończony montaż sieci do ulicy Matejki oraz ulicy Drzymały, później nastąpi próba szczelności, po której rozpoczniemy montaż ostatnich przyłączy. Docelowo, sieć ta ma być połączona z siecią biegnącą pod ulicą Żołnierzy Września. Wszystko przebiega dość sprawnie, jednak sam montaż jest utrudniony z powodu położenia sieci, do której dostęp można uzyskać jedynie przez piwnice okolicznych budynków, co znacząco wydłuża czas prowadzonych prac – mówi Paweł Jędrzejewski, pracownik wydziału techniczno- inwestycyjnego, odpowiedzialny za sprawy wodno-kanalizacyjne projektu.

Drugi etap remontu został chwilowo wstrzymany, jednak postęp prac jest na tyle zaawansowany, że nawet krótka przerwa spowodowana pogodą, nie opóźni oddania do użytku całości odnowionej ulicy. Ulicy, która w połączeniu z przebiegającym przez nią deptakiem dopełni swoim urokiem niepowtarzalny klimat wyjątkowego miejsca jakim jest Trzebnicki Rynek i jego okolice.

SAM_9752.jpeg
Jeszcze do niedawna, prace na ul. Daszyńskiego toczyły się bez przeszkód (na zdj. Burmistrz wraz z kierownikiem robót Łukaszem Pychyńskim podczas wizytacji placu budowy)

IMG_7124.jpeg
Po pogorszeniu warunków atmosferycznych, prace drogowców zostały przerwane

IMG_7128.jpeg
Remont sieci wodno-kanalizacyjnej trwa

SAM_9770.jpeg
Przed nadejściem mrozów, drogowcom udało się położyć kostkę na chodnikach oraz parkingach oraz zamontować słupy oświetleniowe