Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Trzebnicka Jedynka zimy się nie boi, bo bezpieczeństwem stoi!

Przedstawiciele młodzieży z Gimnazjum nr 1 w Trzebnicy wraz z Zastępcą Dyrektora Beatą Białecką spotkali się w Urzędzie Miejskim z burmistrzem Markiem Długozimą, by przekazać mu swoją petycję dotyczącą zabezpieczenia zimą Winnej Góry. Propozycja powstała w ramach realizacji projektu „Bezpieczny Dolnoślązak”, do którego gimnazjum zakwalifikowało się jako jedna z 40 szkół z naszego województwa.

Samorząd Uczniowski Gimnazjum nr 1 przygotował pismo do Burmistrza Gminy Trzebnica Marka Długozimy, które odczytano podczas spotkania. Dodatkowo, młodzież wraz z opiekunką – Zastępcą Dyrektora Beatą Białecką – opowiedziała o idei projektu „Bezpieczny Dolnoślązak”, w którym biorą udział pod hasłem „Trzebnicka Jedynka zimy się nie boi, bo bezpieczeństwem stoi". Głównym celem prowadzonych działań jest przygotowanie uczniów szkoły do bezpiecznego uprawiania sportów zimowych: łyżwiarstwa, saneczkarstwa, narciarstwa. Organizatorem Programu jest Marszałek Województwa Dolnośląskiego, a realizowany jest przez Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu.

Uczniowie przeprowadzili w swojej szkole ankietę dotyczącą miejsc w uprawiania sportów zimowych w Trzebnicy. Najwięcej wskazań otrzymała Winna Góra, popularnie zwana Kociakiem. Analizując obecną sytuację gimnazjaliści starali się znaleźć sposób na poprawę bezpieczeństwa swoich rówieśników na terenie wokół Winnej Góry, podczas zjazdów na sankach, nartach czy snowboardzie. Prośba, jaką skierowali do burmistrza Marka Długozimy dotyczy zamontowania siatki, chroniącej przed wyjazdem amatorów sportów zimowych na ruchliwą ulicę.

Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima podczas spotkania powiedział: Dziękuję za spotkanie i przedstawioną propozycję. Wasza postawa jest godna podziwu i bardzo budująca. Cieszę się, że angażujecie się w życie naszego miasta i gminy, a co ważniejsze proponujecie rozwiązania zauważonych problemów. Gratuluję też kwalifikacji na ostateczną listę szkół biorących udział w projekcie. Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży jest dla mnie bardzo ważne, dlatego cieszę się, że Wam również na nim zależy i też macie pomysły na poprawę bezpieczeństwa w naszej gminie. Jestem otwarty na kolejne Wasze pomysły, a temat utworzenia siatki zabezpieczającej jeszcze dziś skonsultuję z pracownikami Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego.

Projekt realizowany jest w Gimnazjum nr 1 od października 2013 do kwietnia 2014 roku. W jego ramach przeprowadzany jest cykl zajęć przygotowujących organizm ucznia do aktywności ruchowej zimą na świeżym powietrzu, warsztaty praktyczne dotyczące udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, przegląd i konserwacja sprzętu przed rozpoczęciem sezonu, dobór odpowiedniego stroju, itp. Nie brakuje też ćwiczeń praktycznych - cykliczne wyjścia z uczniami na lodowisko w celu doskonalenia techniki bezpiecznej jazdy na łyżwach oraz na Winną Górę, by poznać bezpieczne zachowanie na górce i bezpieczną jazdę na sankach, przestrzeganie bezpiecznego zachowania na trasach narciarskich oraz doskonalenie techniki biegania i jazdy na nartach.

IMG_5104.jpeg
Spotanie w Urzędzie Miejskim i przekazanie petycji.

SAM_9388.jpeg
Burmistrz Marek Długozima wraz z Grażyną Jakubowską z Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego spotkał się przy Winnej Górze z Markiem Krzakiem z firmy Brukarstwo Trzebnica, by omówić i skonsultować zadanie montażu siatki zabezpieczającej na zimę.