Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Magia naszej Wigilii

3200 ręcznie ulepionych pierogów, 992 kawałki ciasta, ok. 20 kg ryby po grecku, 100 litrów czerwonego barszczu i jedna czapka Mikołaja utworzona przez dzieci na płycie Rynku. To tylko kilka imponujących liczb, które obrazują rozmach tegorocznej Wigilii. Pokazują jednak coś jeszcze – ogromne zaangażowanie mieszkańców całej gminy, w tym przede wszystkim sołectw w to niezwykłe wydarzenie – wspólne świętowanie czasu Bożego Narodzenia.

Pierwsza wigilia na trzebnickim Rynku odbyła się 4 lata temu. Wówczas burmistrz Marek Długozima podkreślał, że to ważne, by razem się spotkać, podzielić opłatkiem i złożyć sobie najserdeczniejsze życzenia w wielkiej rodzinie, jaką jest wspólnota samorządowa. Nikt wtedy nie przypuszczał, że po kilku latach to wydarzenie na stałe wpisze się w kalendarz imprez organizowanych w Gminie Trzebnica i z roku na rok będzie się cieszyć coraz większym powodzeniem.

Hasłem przewodnim tegorocznej wigilii był cytat z kolędy „Bóg się rodzi, moc truchleje”. 15 grudnia, chwilę po godz. 17.00 proboszcz parafii pod wezwaniem św. Bartłomieja i św. Jadwigi ks. Jerzy Olszówka przeczytał fragment Ewangelii o narodzeniu Jezusa i przekazał wszystkim najserdeczniejsze życzenia. Również gospodarz miasta burmistrz Marek Długozima życzył mieszkańcom gminy i gościom, by spędzili ten czas w rodzinnym, ciepłym gronie, otoczeni atmosferą życzliwości, pojednania i przebaczenia. Do tych słów dołączyli się dyrektorzy i prezesi jednostek podległych Gminie Trzebnica, Siostry Boromeuszki na czele z Matką Generalną s. Claret Król, a także księża z parafii św. Apostołów Piotra i Pawła, których reprezentował ks. Marek Gorbenko. Następnie wszyscy zgromadzeni na rynku, wśród dźwięków kolęd, w atmosferze wzajemnej życzliwości, połamali się opłatkiem. Chwilę później zgromadzono się przy stołach udekorowanych przez pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej, by skosztować licznych potraw przyrządzonych przez panie z poszczególnych sołectw. W tegoroczne przygotowanie i wydawanie posiłków zaangażowały się Koło Gospodyń Wiejskich w Głuchowie Górnym, Koło Gospodyń w Taczowie Małym, sołectwa: Skarszyn, Brzyków, Brochocin, Szczytkowice, Jaźwiny, siostry Boromeuszki, OPS w Trzebnicy, Restauracja Ratuszowa i Piekarnia Leon Dąbrowski. Wśród sponsorów tegorocznego wydarzenia należy również wymienić sklep Intermarche i firmę Kulik. Ponadto podczas wigilijnego wieczoru na scenie wystąpili: z kolędami chór dziecięcy ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebnicy, z jasełkami dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3, z występem specjalnym kolędnicy z Cerekwicy i dzieci uczęszczające na warsztaty muzyczne do TCKiS, prowadzone przez Anetę Góral. Na zakończenie spotkania odbył się koncert zespołu Mitlos, który na ludową nutę zaśpiewał znane i mniej znane kolędy, a także pieśni bożonarodzeniowe.

Witaj św. Mikołaju!

Jednak zanim odbyła się wieczerza wigilijna, do dzieci przyszedł długo oczekiwany gość – św. Mikołaj. Przywołał go dźwięk dzwoneczków, które maluchy dostały razem z licznymi świątecznymi gadżetami ufundowanymi przez Gminę Trzebnica. Prezenty rozdawały tańczące i śpiewające bałwanki oraz elfy. Na ten niezwykły czas świętowania wyrósł na trzebnickim Rynku Choinkowy Lasek, który maluchy mogły udekorować własnoręcznie przygotowanymi bombkami i łańcuchami. W tym lesie wyrosła również magiczna skrzynia „Skrzynia świątecznych marzeń”, do której dzieci wrzucały kartki z napisanymi, a bywało, że i z namalowanymi prośbami do Świętego. Kolejne dwa wyjątkowe momenty dla dzieci tego dnia to wspólne zapalenie choinki, oczywiście poprzez wypowiedzenie magicznego zaklęcia razem ze św. Mikołajem, a wcześniej zbudowanie czapki poprzez ustawienie się na płycie rynku na wyrysowanym kształcie, by zrobić sobie wspólne, pamiątkowe zdjęcie.

_galeria_42_101_1_1_3_3_0_0_