Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Nieobecny jest wśród nas

W 132 rocznicę założenia Salwatorianów, 8 grudnia w Urzędzie Miejskim w Trzebnicy odbyła się promocja książki napisanej przez salwatorianina, której bohaterem jest inny salwatorianin. Tych dwóch księży łączą również więzi rodzinne. Ks. Ireneusz Kiełbasa, opisując życie, działalność naukową i duszpasterską swojego wuja ks. prof. Antoniego Kiełbasy, sprawił, że nieobecność została zastąpiona dobrym słowem. Książka jest współfinansowana z budżetu Gminy Trzebnica.

Promocja książki pt. „Ks. Profesor PWT dr hab. Antoni Kiełbasa SDS (1938-2010). Życie oraz działalność naukowa i duszpasterska” odbyła się 8 grudnia w Urzędzie Miejskim w Trzebnicy. Zarówno data, jak i miejsce zostały wybrane nieprzypadkowo. Burmistrz Marek Długozima podkreślił: - W galerii zasłużonych i honorowych obywateli miasta postać ks. Antoniego pojawia się aż dwa razy. Jego liczne związki z miastem, zaangażowanie na polu religijnym, społecznym, oświatowym i kulturalnym przez ponad 40 lat pobytu w Trzebnicy, dowodzą, jak bliskie sercu było dla niego to miejsce - mówił burmistrz.

Na spotkanie zapraszał również Prowinicjał Salwatorianów ks. Piotr Filas SDS. - Cieszę się, że promocja książki odbywa się dziś, kiedy nasze zgromadzenie obchodzi 132 rocznicę powstania. Jestem przekonany, że ks. Antoniemu ta data bardzo by się spodobała. Kocham Trzebnicę. Tutaj zaczynało się moje kapłaństwo. Ale też dzięki temu, że to właśnie tu - w Trzebnicy, poznałem ks. Antoniego, zrozumiałem, że warto – z naszej perspektywy kapłańskiej – angażować się i brać czynny udział. Tak naprawdę dla tych ludzi tu jesteśmy przeznaczeni.

Wśród gości obecni byli m.in.: ks. prof.Jerzy Madera - Rektora Wyższego Seminarium Duchownego Salwatorianów w Bagnie, ks. prof. dr hab. Michał Piela z Papieskiego Wydziału Teologicznego, promotor pracy, ks. Leszek Kopiec – dyrektor Wydawnictwa Salwator, ks. Bogdan Grabowski - dziekan dekanatu trzebnickiego, Ks. Jerzy Olszówka – proboszcz parafii pw. św. Bartłomieja i św. Jadwigi w Trzebnicy, siostra Claret Król – Matka Generalna Zgromadzenia Sióstr Boromeuszek, a także rodzina śp. ks. Antoniego, jego brat ks. Jerzy, siostry Małgorzata Żukowska i Irmgarda Łazaj oraz bratanek w żoną.

Rozmowy przy stoliku - z burmistrzem, prowincjałem, promotorem pracy, wydawcą i z autorem poprowadziła związana z duszpasterstwem nauczycieli w Trzebnicy, wiceprezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Trzebnickiej Barbara Kołodziejczyk. Prezentację multimedialną przygotowaną na bazie prywatnego archiwum i archiwum Urzędu Miejskiego przygotował wieloletni przyjaciel księdza Profesora, prezes TMZT Zbigniew Lubicz-Miszewski. Promocji towarzyszyła wystawa prac autorstwa Katarzyny Belskiej pt. ”Profesor - wystawa malarstwa”. Na stoiskach Wydawnictwa Salwator oraz TMZT każdy zainteresowany mógł nabyć ciekawe propozycje książkowe. Spotkanie uświetnił koncert gitarowy w wykonaniu Michała Bąka oraz Leszka Zaleskiego.

- Ta książka to hołd oddany ks. profesorowi A. Kiełbasie, który całe swoje życie poświęcił dla salwatorianów i zawsze starał się realizować testament ks. Franciszka Marii od Krzyża Jordana, naszego założyciela. Jestem wdzięczny wielu ludziom, którzy przyczynili się do wydania tej książki, w sposób szczególny mojemu promotorowi ks. Michałowi Pieli, bez którego tak książka nie powstałaby – powiedział autor ks. Ireneusz Kiełbasa. W podziękowaniu za pomoc finansową udzieloną przy wydaniu książki, autor wręczył Burmistrzowi egzemplarz z dedykacją - słowami Jana Pawła II: „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.

IMG_3541.jpeg Na sali obecni byli nie tylko trzebniczanie, ale ludzie świata nauki, kultury i duchowieństwo.

IMG_3543.jpeg Rodzina śp. ks. Antoniego Kiełbasy: brat ks. Jerzy, siostry Małgorzata Żukowska i Irmgarda Łazaj oraz bratanek z żoną.

IMG_3559.jpegPromocja książki odbyła się w konwencji rozmów o książce i postaci ks. Antoniego.

IMG_3566.jpeg Burmistrz Marek Długozima. Fragment rozmowy: Kiedy ks. Ireneusz przyszedł do mnie z propozycją wydania książki, to pomyślałem: gdzie jak nie tu – w Trzebnicy powinna być wydana. Dzięki tej lekturze możemy zajrzeć do rodzinnego domu ks. Antoniego, dowiedzieć się więcej o jego życiu i twórczości. I za tę możliwość serdecznie dziękuję autorowi i gratuluję mu ważnego dzieła.

IMG_3584.jpeg Prowincjał Salwatorianów ks. Piotr Filas (fragment rozmowy): Rodzina Salwatoriańska wiele zawdzięcza księdzu Profesorowi. Myślę, że podobałoby mu się to, że promocja książki odbywa się dziś – w 132 rocznicę założenia Zgromadzenia.

IMG_3599.jpeg Ks. prof. Michał Piela, promotor (fragment rozmowy): Ks. Biskup Kopiec, recenzent prac, pięknie powiedział, że ks. Ireneuszowi udało się na gorąco ocalić to, co pamięta. To ogromna wartość tej pracy. Dom, środowisko rodzinne, ziemia śląska, o wielu tych rzeczach nie wiedzieliśmy.

IMG_3605.jpeg Rozmowy poprowadziła związana z duszpasterstwem nauczycieli w Trzebnicy, wiceprezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Trzebnickiej Barbara Kołodziejczyk

IMG_3614.jpeg Ks. Leszek Kopiec, dyrektor Wydawnictwa Salwator (fragment rozmowy): Chciałoby się powiedzieć, jakie ksiązki wydawać ma nasze wydawnictwo jeśli nie takie. To świetna książka, napisana przez ks. Irenusza o niezwykłym czlowieku ks. Antonim i do tego mamy możliwość spotkać się na prezentacji właśnie tu – w Trzebnicy.

IMG_3630.jpeg

IMG_3688.jpeg
Ks. Ireneusz Kiełbasa, autor: Ks. Antoni cały czas namawiał mnie, żeby pisać doktorat. Długo się przed tym wzbraniałem. Pan Bóg tak pokierował sprawami, że powstała rozprawa, której bohaterem jest ks. Antoni.

IMG_3694.jpeg Autor wręczył burmistrzowi egzemplarz ze specjalną dedykacją - słowami Jana Pawła II: „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.

IMG_3700.jpeg Prezentację multimedialną przygotował wieloletni przyjaciel księdza Profesora, prezes TMZT Zbigniew Lubicz-Miszewski.

IMG_3716.jpeg Po promocji autor podpisywał kolejne egzemplarze.

IMG_3736.jpegWydarzenie uświetnił koncert gitarowy w wykonaniu Michała Bąka oraz Leszka Zaleskiego.