Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Życiem napisane. Promocja książki NA ZACHÓD MARSZ

Adam Broniecki ma prawie 90 lat. Nosi w sobie historię wojny, zsyłki na Sybir i równie ważną historię prywatnych, rodzinnych wydarzeń. Właśnie ukazała się jego pierwsza książka „Na zachód marsz! Wspomnienia wojenne”, której wydanie możliwe było dzięki współfinansowaniu z budżetu Gminy Trzebnica. 28 listopada w sali trzebnickiego Ratusza odbyła się promocja tej niezwykłej publikacji.

- Kiedy przyniosłem książkę do domu, jeszcze w tym pierwszym wydruku, żona przeczytała w jeden wieczór. To była dla mnie najlepsza recenzja – żartował burmistrz Marek Długozima podczas czwartkowego spotkania, kiedy to opowiadał o początkach projektu związanego z wydaniem książki przy współudziale Gminy Trzebnica. – Pana Adama, jego historię i niezwykły talent do opowiadania znam już od wielu lat. Tym bardziej się cieszę, że mogliśmy wspólnie wydać jego wspomnienia. To ważne, by na gruncie lokalnym wspierać tego typu publikacje. Opowiedziane w nich historie są niezwykłe, a w ich tle widać ważne sprawy i wydarzenia z areny międzynarodowej. Jednak nie byłoby to możliwe bez uporu i determinacji ludzi. W tym przypadku siłą napędową dla wszystkich działań związanych z wydaniem książki była z pewnością pani Alicja Stręk-Tworek. To również jej należą się dziś duże podziękowania.

IMG_3219.jpegBukiet kwiatów i gratulacje dla autora Adama Bronieckiego przekazał burmistrz Marek Długozima. Sam został obdarowany specjalnym egzemplarzem.

Książka „Na zachód marsz!” powstała z inspiracji Antoniego Godyckiego-Ćwirko, który wysłuchał i spisał część wspomnień i dzięki Alicji Stręk-Tworek, która całość zredagowała i opracowała: zebrała dokumenty, ocalałe fotografie, dyplomy i rodzinne pamiątki.

IMG_3293.jpeg Od lewej, Zbigniew Lubicz-Miszewski, Alicja Stręk-Tworek, Marian Kowalski

Spotkanie promocyjne w sali trzebnickiego Ratusza poprowadziła prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Trzebnickiej Barbara Kołodziejczyk. Do stolika, przy którym siedział autor książki, zapraszała kolejno: burmistrza Marka Długozimę, publicystę i lekarza Jerzego Bogdana Kosa, a także władze TMZT w osobach Zbigniewa Lubicz-Miszewskiego i Leontyny Gągało.

IMG_3241.jpeg
W słowie wstępnym do książki Jerzy Bogdan Kos, inicjator obchodów „Dnia Pioniera” i autor wielu artykułów poświęconych pionierom ziemi trzebnickiej, napisał: Miejmy nadzieję, że autor pamiętnika, który jest cennym dokumentem czasu wojny, sięgnie pamięcią do wydarzeń, które wypełniły jego życie rodzinne, zawodowe i społeczne w Trzebnicy i dopisze do wspomnień wojennych dalszą część opowieści o swoim życiu. Po dzień dzisiejszy. Natomiast podczas czwartkowego spotkania w sposób szczególny zwrócił się do burmistrza Marka Długozimy. – Ogromnie się cieszę, że Gmina Trzebnica zdecydowała się na realizację tego projektu. Jestem wdzięczny panu burmistrzowi, który odpowiedział na taką potrzebę. Na opracowanie czekają kolejne wspomnienia, często pozostawione przez nieżyjących już mieszkańców miasta. Mam nadzieję, że w przyszłości dojdzie do ich publikacji.

IMG_3189.jpeg
W czwartkowy wieczór na widowni siedziała rodzina Adama Bronieckiego, jego przyjaciele, ale również wspomniany już burmistrz Marek Długozima, wiceburmistrz Jerzy Trela, przewodniczący Rady Miejskiej Mateusz Stanisz, Sekretarz Gminy Daniel Buczak, kombatanci, członkowie TMZT.

Podczas prezentacji multimedialnej książki „Na kanwie wspomnień i dokumentów” , którą przygotowała Alicja Stręk-Tworek, a poprowadził sam autor Adam Broniecki, niektórzy odnajdywali się na czarno-białych fotografiach, co wywoływało ogromny entuzjazm, a często łzy wzruszenia i chwilę zadumy. Pan Adam przybliżał historię ludzi, miejsc, dokumentów, tego wszystkiego, co składa się na bogactwo jego wspomnień. Żartował. Uśmiechał się. Zaskakiwał pamięcią do dat, nazwisk, anegdot. Dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do wydania książki.

IMG_3264.jpegPodczas promocji książki specjalną laudację dla autora przygotowali Leontyna Gągało i Zbigniew Lubicz-Miszewski z TMZT.

IMG_3288.jpegWyjątkowym momentem był koncert pieśni wojennych w wykonaniu zespołu Janiny Klin „Mozaika” ze Skarszyna.

IMG_3281.jpegNa fortepianie akompaniowała Karolina Wójcik, na bębnach zagrał Henryk Klin.

IMG_3332.jpegWspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i podpisywanie książek oficjalnie zakończyło spotkanie.

IMG_3345.jpeg