Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Trwa wymiana dachu klasztornego

Trwa kolejny etap remontu dachu na trzebnickim klasztorze. Inwestycja realizowana jest przez siostry Boromeuszki poprzez fundację dla ratowania klasztoru św. Jadwigi „By Służyć”, kierowaną przez panią Krystynę Klamińską, która zaprosiła burmistrza Marka Długozimę do obejrzenia aktualnego postępu prac.


Jak podkreśla prezes fundacji – Z zewnątrz remont wygląda tak, jakbyśmy tylko przekładali dachówkę. Jednak nie widać tego co jest w środku, a to właśnie tu jest najwięcej pracy – stare krokwie w dużej mierze są spróchniałe i musimy je wymieniać, nie naruszając jednocześnie konstrukcji nośnej dachu. Ponadto odnawiamy lukarny zgodnie z ich pierwotnym wyglądem. To wszystko generuje ogromne koszty. Na szczęście instytucje zewnętrzne finansujące tego typu remonty coraz bardziej przychylnie patrzą na tą inwestycję, jest więc szansa, że w kolejnym etapie tego ogromnego zadania dostaniemy większe niż dotychczas dofinansowanie. Jak wiadomo, dofinansowanie wymaga wkładu własnego, dlatego siostry Boromeuszki nieustannie szukają różnego rodzaju form dofinansowania dla tego zadania.


Burmistrz Marek Długozima – Gratuluję pani Krystynie aktywności i skuteczności. Prace, które dziś zobaczyłem, prowadzone są z dużym rozmachem, a determinacja pani prezes oraz sióstr Boromeuszek pozwala mieć nadzieję, że całe przedsięwzięcie zostanie zakończone sukcesem dla dobra kolejnych pokoleń trzebniczan. Klasztor jest naszym wspólnym dziedzictwem historycznym, o które należy wspólnie dbać, by rozsławiało nasze miasto tak jak do tej pory. Cieszę się, że przekazane dotychczas środki budżetowe Gminy Trzebnica również przyczyniły się w pewnym stopniu do remontu dachu klasztoru i pragnę zapewnić, że w miarę możliwości będziemy tę inwestycję nadal wspierać.


Zachęcamy wszystkich chętnych do finansowego wsparcia remontu dachu trzebnickiego klasztoru – jednego z najważniejszych, pocysterskich zabytków Dolnego Śląska. Szczegółowe informacje o możliwościach wsparcia znajdują się na www.ocalicbysluzyc.pl

IMG_0090.jpeg
Krystyna KLamińska - Prezes fundacji dla ratowania Klasztoru św. Jadwigi „By Służyć”, zaprosiła Burmistrza Gminy Trzebnica Marka Długozimę, by pokazać postęp prac przy remoncie dachu Klasztoru.

IMG_0075.jpeg
Remont dachu w trzebnickim Klasztorze.