W piątek 29 listopada w Urzędzie Miejskim w Trzebnicy odbyła się prezentacja wirtualnej strzelnicy laserowej „Pojedynek”. Spotkanie było odpowiedzią na zmiany wprowadzone w podstawie programowej przedmiotu Edukacja dla bezpieczeństwa, które przewidują wprowadzenie obowiązkowych zajęć z zakresu szkolenia strzeleckiego dla uczniów od roku szkolnego 2024/2025.
Aby w bezpieczny i kontrolowany sposób zaznajamiać dzieci z bronią, gmina Trzebnica postanowiła zainwestować w nowoczesny system wirtualnej strzelnicy, który zapewnia pełne bezpieczeństwo i pozwala uczyć nie tylko obsługi broni, ale także odpowiedzialności z nią związanej.
Jak poinformował burmistrz Marek Długozima, zakup systemu wirtualnej strzelnicy możliwy będzie dzięki dofinansowaniu, które pokryje aż 80% kosztów inwestycji. Planowane jest nabycie dwóch takich urządzeń – jedno stacjonarne, które będzie zainstalowane w wyznaczonym miejscu w Trzebnicy i udostępnione mieszkańcom oraz drugie mobilne, które będzie służyć do prowadzenia szkoleń w szkołach oraz innych lokalizacjach w gminie. Każde urządzenie pozwala na jednoczesne prowadzenie treningów dla ośmiu osób, co czyni system bardzo wydajnym i efektywnym narzędziem edukacyjnym. System jest wyposażony w bezprzewodowe, laserowe, szczegółowo odwzorowane repliki broni.
Burmistrz Marek Długozima podkreślił wagę tej inwestycji: - Obserwując sytuację za naszą wschodnią granicą, zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest edukacja dotycząca bezpieczeństwa i obronności. Naszym celem jest zapewnienie uczniom i mieszkańcom możliwości zdobywania wiedzy i umiejętności w bezpiecznych, kontrolowanych warunkach. Wirtualna strzelnica to narzędzie przyszłości, które pozwala uczyć, angażować i rozwijać odpowiedzialne postawy – zarówno wśród młodzieży, jak i dorosłych. Chcemy, by inwestycja ta służyła całej naszej społeczności – powiedział burmistrz.
Podczas spotkania swoje doświadczenie zaprezentowali m.in. Piotr Łuczyński z firmy SPAP RESCUE oraz Bartosz Wierzbiński – instruktorzy wyszkolenia strzeleckiego oraz ratownicy medyczni pola walki. Przeprowadzili oni pokazowe szkolenia, ukazując możliwości systemu „Pojedynek”. Obecni byli również Rafał Pioterczak z Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia, emerytowany funkcjonariusz, oraz przedstawiciele firmy Autocomp Management Sp. z o.o., na czele z pułkownikiem Jerzym Jastrzębskim, a także Ewa Kwiatkowska – przedstawicielka firmy szkoleniowej
SPAP-RESCUE.
Piotr Łuczyński podkreślił, jak ważna jest edukacja w zakresie broni, zwłaszcza w dzisiejszych czasach: -W obliczu niestabilnych czasów, niezwykle istotne jest zwiększanie świadomości ludzi na temat broni i jej bezpiecznego używania, ciężaru odpowiedzialności, jaki się z nią wiąże, oraz ograniczeń, jakie ona stawia. Niestety, zdarza się, że osoby, które uważają, że umieją posługiwać się bronią, popełniają błędy, które prowadzą do tragicznych wypadków, takich jak postrzelenie kolegi. Dlatego nasze szkolenia skupiają się również na kształtowaniu odpowiedzialności. Dodatkowo edukujemy w zakresie medycyny pola walki, dzięki czemu młodzież będzie wiedziała jak zachować się w razie odniesienia ran postrzałowych, ale także oparzeń i innych uszkodzeń ciała wynikających z użycia różnego rodzaju broni. Dzięki systemowi wirtualnej strzelnicy będziemy mogli edukować zarówno uczniów, jak i mieszkańców, przygotowując ich na różne sytuacje, w bezpieczny i profesjonalny sposób – podsumował.
Burmistrz dodał, że jednym z kluczowych elementów tego projektu jest zaangażowanie specjalistów i stworzenie przestrzeni, która będzie dostępna nie tylko dla młodzieży szkolnej, ale również dla dorosłych mieszkańców gminy: - Zależy nam na tym, aby ten system służył wszystkim. Dzięki wersji mobilnej dotrzemy do uczniów w szkołach, a wersja stacjonarna będzie miejscem, gdzie mieszkańcy będą mogli zapoznać się z bronią i jej obsługą w sposób nowoczesny i bezpieczny. To ważny krok dla naszej społeczności, krok w kierunku edukacji i odpowiedzialności. Dziękuję Pani Ewie, Panom Piotrowi, Bartoszowi i Rafałowi, a także Panu Pułkownikowi za profesjonalną prezentację możliwości wirtualnej strzelnicy – podsumował.
System „Pojedynek” to połączenie nowoczesnych technologii i praktycznego podejścia do nauki, które pozwala młodzieży i dorosłym rozwijać umiejętności w zakresie obronności, ratownictwa oraz odpowiedzialnego podejścia do bezpieczeństwa. Wprowadzenie tego narzędzia w gminie Trzebnica to odpowiedź na współczesne wyzwania i inwestycja w przyszłość mieszkańców.