• EN
  • DE
  • UA

44. Trzebnickie Święto Sadów i Plonów

W dniach 21–22 września 2024 roku na Placu Pielgrzymkowym w Trzebnicy odbyło się 44. Trzebnickie Święto Sadów i Plonów, które zgromadziło mieszkańców oraz gości z okolicznych miejscowości. Wydarzenie miało nie tylko charakter świąteczny, ale również charytatywny.

Zbiórka charytatywna

Gmina Trzebnica wspólnie z Zespołem Parafialnym Caritas Trzebnica zorganizowała zbiórkę finansową, na rzecz osób dotkniętych powodzią. Dzięki zbiórce udało się zebrać 8023,44 zł, a pieniądze te zostaną przekazane na zakup osuszaczy, które pomogą w usuwaniu skutków powodzi w Gminie Wleń. Środki zbierane były do specjalnych puszek przez wolontariuszy z Młodzieżowej Rady Miejskiej w Trzebnicy, Radnych Rady Miejskiej, a także na stoisku Gminy Trzebnica. W tych dniach okazaliśmy wielką solidarność ze wszystkimi, którzy walczą obecnie ze skutkami niszczycielskiego żywiołu.

Sobota – Dożynki Gminne

Sobotnie obchody rozpoczęły się o godzinie 12:15 od uroczystego korowodu dożynkowego, który wyruszył spod bazyliki św. Jadwigi Śląskiej. Następnie, o 12:30, na Ołtarzu Polowym odbyła się msza święta dziękczynna sprawowana przez ks. proboszcza Piotra Filasa SDS. Tradycyjnie, podczas nabożeństwa dziękowano za tegoroczne plony i ciężką pracę rolników.

Po zakończeniu mszy odbył się tradycyjny obrzęd dożynkowy w wykonaniu zespołu „Brzykowianie” z Brzykowa. Po nim przyszedł czas na oficjalne otwarcie dożynek. Jako pierwsza głos zabrała pełniąca funkcję Burmistrza Gminy Trzebnica Krystyna Haładaj, która w swoim przemówieniu powiedziała: - Dzisiejsze dożynki są także wspaniałą okazją, aby spojrzeć na siebie nawzajem i dostrzec siłę, jaka płynie z naszej wspólnoty. To właśnie dzięki tej solidarności i gotowości do pomagania sobie nawzajem nasza społeczność staje się jeszcze mocniejsza. […] Dziś chcę Wam za to wszystko serdecznie podziękować. Za to, że mimo trudności i wyzwań, które niesie ze sobą każdy dzień pracy na roli, nie poddajecie się i nadal z tak wielkim zaangażowaniem działacie na rzecz naszej gminy.

Zasłużeni dla rolnictwa

Następnie wiceburmistrz Marek Długozima zaprosił na scenę rolników uhonorowanych tytułem „Zasłużonego dla Rolnictwa”  i wręczył odznaczenia wspólnie z burmistrz Krystyną Haładaj. W tym roku nagrodzeni zostali: Stanisław Mazij (Będkowo), Michał Zieleziński (Brzezie), Leokadia Wnuk (Brzyków), Maria Jazdowska (Domanowice), Cecylia Kralka (Droszów), Włodzimierz Dudek (Ligota), Henryka Janikowska (Małuszyn), Mariusz Uleryk (Marcinowo), Krzysztof Ciciła (Masłowiec), Ireneusz Utratny (Masłów), Bogumiła Dulas (Skarszyn), Ewa Okręglicka-Langner (Skoroszów), Łukasz Bojakowski (Świątniki), Robert Chmielewski (Ujeździec Mały), Zbigniew Kowalczyk (Ujeździec Wielki).

Wiceburmistrz Marek Długozima zwrócił się do rolników tymi słowami: - Drodzy rolnicy, wasza codzienna praca jest fundamentem naszego regionu. To dzięki Waszemu zaangażowaniu nasze stoły są pełne, a społeczność lokalna może rozwijać się w zdrowiu i dostatku. Dlatego postanowiłem zwrócić się z wnioskiem do Ministra Rolnictwa Czesława Siekierskiego o przyznanie Wam tych odznaczeń. Gratuluję i życzę kolejnych sukcesów na polu rolniczym – podsumował.

Owoc plonów ziemi

Nieodłączną częścią dożynek jest wspólne dzielenie się dożynkowym chlebem. Na scenę weszli starostowie dożynek sołtys Świątnik Łukasz Bojakowski wraz z sołtys Sulisławic Honoratą Krzemińską, by na ręce wiceburmistrza Marka Długozimy i pełniącej funkcje burmistrza Krystyny Haładaj przekazać symboliczny bochen chleba wypieczony z mąki ze zboża zebranego w tym roku, aby sprawiedliwie podzielili się nim z mieszkańcami gminy i zaproszonymi gośćmi.

Nagroda za trud pracy

Do tradycji dożynkowych w Gminie Trzebnica należy również konkurs na najpiękniejszy wieniec. W tym roku wieńce dożynkowe, nawiązujące do dawnych tradycji przygotowały 32 sołectwa. Tegoroczny konkurs wygrał wieniec sołectwa Koniowo, drugie miejsce zajęło sołectwo Świątniki, a na trzecie Komorówko. Wyróżnienia otrzymały sołectwa: Brzezie, Domanowice i Księginice. Sołtys Koniowa Katarzyna Lajcht była bardzo szczęśliwa, że trud pracy całego zespołu ludzi został zauważony i  doceniony. – Bardzo dziękuję wszystkim mieszkańcom zaangażowanym w przygotowanie naszego zwycięskiego wieńca. To Wasza zasługa – podsumowała sołtys.

Szczególnym momentem dożynek jest ogłoszenie tytułu „Sołtysa Roku”. W tym roku komisja pod przewodnictwem wiceburmistrza Marka Długozimy przyznała tytuł wraz ze specjalnym czekiem dwóm sołtysom: Dorocie Pietrzak (sołtys Rzepotowic) oraz Kamili Szymańskiej (sołtys Brzezia). Zwycięscy podziękowali burmistrzowi za dostrzeżenie ich pracy, podkreślając, że ten tytuł nie byłby możliwy bez wsparcia mieszkańców, ale i samego burmistrza. Wyróżnienie otrzymali: sołtys Będkowa Monika Janusz, sołtys Świątnik Łukasz Bojakowski oraz sołtys Biedaszkowa Małego Kamil Czajkowski.

Na scenie koncertowali dla nas Trzebnicka Orkiestra Dęta oraz zespół Brzykowianie. Wieczór należał do zespołu Guzowianki.  Sobotni wieczór zakończył się zabawą taneczną z DJ-skim kolektywem.

Niedziela – Święto Sadów

W niedzielę 22 września o godzinie 15:30 rozpoczęły się obchody Święta Sadów. Na scenie jako pierwsze pojawiły się Trzebnickie Mażoretki, po których wystąpił zespół Potrzebni Band. Spore grono słuchaczy przyciągnął również zespół Labirynt.

Kulminacyjnym punktem wydarzenia było wręczenie nagród w konkursie „Wariacja smakowa na temat jabłka”. Laureaci konkursu to Halina Hanyś – „Jabłkowa fantazja”, która zajęła pierwsze miejsce. Drugie miejsce przyznano Dorocie Trzaskacz za „Letnią sałatkę”, a trzecie zdobyła Jadwiga Sielska – „Jabłko i spółka”. Wyróżnienia otrzymali: Patrycja Zaraza – „Jabłecznik królewski”, Elżbieta Taźbirek – „Jabłkowe schabowe”, Kinga Sznajder – „Jabłecznik”, Natalia Drogosz – „Jabłkowy zawrót głowy”, KGW Szczytkowice – „Magia trzebnickich sadów”, Marlena Cielińska-Dziadosz – „Tartaletki z jabłkiem”.

Wieczorem na scenie zaprezentowały się gwiazdy – Marek Piekarczyk wraz z zespołem oraz Cleo. Zgormadzona publiczność przywitała ich z wielkim entuzjazmem, wspólnie z artystami śpiewała ich największe przeboje, a energia z tych występów pozostanie z nami jeszcze na długo. Warto dodać, że również najmłodsi mieli dla siebie przygotowane atrakcje w postaci wesołego miasteczka i dmuchańców.

Koniecznie trzeba wspomnieć, że artyści występujący w Trzebnicy także włączyli się w akcję pomocy dla powodzian. Guzowianki do puszki Caritas wrzuciły 1200 zł, które uzyskały ze sprzedaży swoich płyt podczas sobotniego koncertu. Również Marek Piekarczyk poinformował, że zamierza przekazać część swojego wynagrodzenia na rzecz osób dotkniętych powodzią. - Dziękujemy zarówno im, jak i każdemu z Państwa za dar serca. Dziękuję także przedstawicielom Młodzieżowej Rady Miejskiej i Radnym Rady Miejskiej za przeprowadzenie zbiórki – powiedział wiceburmistrz. – Bardzo dziękuję za Waszą liczną obecność na tegorocznym Święcie Sadów. To dla mnie ogromna radość widzieć, jak z każdym rokiem to wyjątkowe wydarzenie przyciąga coraz więcej osób, stając się prawdziwym świętem wspólnoty. Choć nie ma już tych dawnych trzebnickich sadów, to nie zniknęli nasi sadownicy, którzy z pasją i zaangażowaniem dbają o kontynuację tradycji sadownictwa w naszej gminie. Z rozmów z nimi, a także z lokalnymi wystawcami i przedstawicielami sołectw, wiem, że to właśnie dzięki Wam – Waszej rekordowej obecności, wsparciu i chęci zakupu lokalnych produktów, tegoroczne święto było dla nich jednym z najlepszych od wielu lat. To, że tak chętnie sięgacie po nasze trzebnickie jabłka i inne lokalne specjały, daje im ogromną motywację do dalszej pracy. Święto Sadów to nie tylko hołd oddany naturze, ale także doskonała okazja, by wspólnie wspierać naszych miejscowych producentów. Dziękuję każdemu z Państwa za zaangażowanie i obecność. Wasza energia i entuzjazm sprawiają, że to piękne święto, choć zmieniają się jego realia, pozostaje w sercach mieszkańców wyjątkowym wydarzeniem – podsumował.