Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Świetlice wiejskie mają komputery

We wrześniu w gminie Trzebnica został zrealizowany projekt, który pozwolił wyposażyć 22 wiejskie świetlice w najnowszy sprzęt komputerowy i połączenie z Internetem. Inwestycja była współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007- 2013.

W kwietniu w 2013 roku został rozstrzygnięty przetarg nieograniczony na dostawę sprzętu komputerowego i audiowizualnego do Trzebnickiego Centrum Kultury i Sportu oraz świetlic wiejskich na terenie gminy Trzebnica. Na wykonanie zadania ofertę złożyło siedem firm, a w postępowaniu została wybrana firma: Technologie Informatyczne Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Oferta firmy, która wygrała przetarg, spełniła wszystkie wymogi ustawy oraz Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia i posiadała najniższą cenę brutto, czyli 289 214,82 zł. Inwestycja wyniosła ponad 664 tysiące zł, z czego ponad 485 tysięcy zł, to pieniądze z funduszy europejskich.

Gmina Trzebnica, dzięki projektowi przekazała 22 świetlicom wiejskim nowoczesny sprzęt komputerowy, ale i również zamontowała urządzenie, które umożliwi w przyszłości dostęp do szybkiego internetu poprzez łącze Wi-Fi. W sołeckich świetlicach do dyspozycji mieszkańców są również skanery, drukarki, fax, projektory multimedialne oraz ekrany projekcyjne. Jak poinformował nas Paweł Karlikowski, informatyk w Urzędzie Miasta i Gminy Trzebnica, montowanie sprzętu zostało już zakończone.
Projekt wyposażenia w sprzęt komputerowy i audiowizualnego objął świetlice w następujących sołectwach gminy Trzebnica: Raszów, Jaźwiny, Brzyków, Szczytkowice, Komorówko, Biedaszków Wielki, Biedaszków Mały, Cerekwica, Sulisławice, Nowy Dwór, Głuchów Górny, Skarszyn, Taczów Mały, Taczów Wielki, Domanowice, Rzepotowice, Marcinowo, Ligota Trzebnicka, Skoroszów, Ujeździec Wielki, Ujeździec Mały i Koniowo.

Mieszkańcy sołectw nie ukrywają zadowolenia z pozyskania wyposażenia komputerowego. Leokadia Wnuk, liderka „Stowarzyszenia odnowy wsi Brzyków”, z zapałem przystąpiła do pracy przy komputerze, zakładając nowe foldery z pamiątkowymi zdjęciami. – W końcu zarchiwizujemy potężne zbiory pamiątek naszego sołectwa. Planujemy niebawem zrobić projekcję zdjęć na spotkaniu z najstarszymi mieszkańcami Brzykowa, a została ich tylko garstka, aby powspominać czasy ich młodości na Kresach Wschodnich. Najmłodsi mieszkańcy będą mieli też okazję korzystać choćby z drukarki, bo wiadomo nie każdy posiada ją w domu. Dzieci będą korzystać ze skarbnicy wiedzy, jaką jest Interenet, w celach edukacyjnych. Pomysłów na wykorzystanie sprzętu audiowizualnego mamy mnóstwo, już na dniach zrobimy dużą prezentację zdjęć dla mieszkańców wsi, naszych gminnych dożynek, z których jesteśmy bardzo dumni – dodaje liderka.

- Informatyzacja jest nieodłącznym elementem coraz szybciej zmieniającego się świata. A mieszkańcy wsi i miast tworzą już globalne społeczeństwo informacyjne, komunikujące się w warunkach coraz bardziej powszechnego dostępu choćby do internetu. Sołeckie świetlice, od zawsze dla mieszkańców wsi odgrywały rolę wiejskich domów kultury. Dzięki informatyzacji miejsce to zyskało funkcję pracowni internetowej oraz punktu, w którym mieszkańcy wsi mogą wysłać fax, wydrukować materiały czy wykonać kserokopię dokumentów. Co ważne społeczności wiejskie uczyniły dostęp, choćby do internetu, jedną ze składowych swej definicji jakości życia – powiedział na zakończenie przedsięwzięcia burmistrz Marek Długozima.

PRACA_PRZY_KOMPUTERZE.jpeg Świetlica wiejska w Brzykowie.

IMG_8824.jpeg Na przyszły rok zaplanowano kompleksowy remont świetlicy w Nowym Dworze, ale już teraz dzieci i pozostali mieszkańcy mogą korzystać z nowoczesnego sprzętu multimedialnego.