Szanowni Państwo, od 25 czerwca do 31 sierpnia 2019 Urząd Miejski w Trzebnicy czynny będzie od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-15.00. Urząd Stanu Cywilnego przyjmuje interesantów od poniedziałku do piątku w godzinach: 7.00 – 15.00. Burmistrz Gminy Trzebnica w sprawach skarg i wniosków przyjmuje w środy  od godz. 15.00  do godz. 15.15.

  • EN
  • DE

Najmłodsi pielęgnują pamięć o wybitnych przodkach

W piątek, 20 września, w sali kinowej Trzebnickiego Centrum Kultury i Sportu miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Uczniowie placówek oświatowych Gminy Trzebnica zebrali się, by kultywować pamięć przodków, którzy swoim imieniem patronują lokalnym szkołom, skwerom, zabytkom.

„Nasi Trzebniccy Patronowie”, bo tak oficjalnie nazywało się piątkowe spotkanie, zostało zorganizowane w ramach realizacji projektu „Tożsamość Kulturowa Dolnego Śląska. Unia wielu kultur”. Udział w pierwszej edycji imprezy wzięło siedem szkół z Gminy Trzebnica oraz dwa przedszkola: Przedszkole nr 1, Przedszkole nr 2, Szkoła Podstawowa nr 2, Szkoła Podstawowa nr 3, Szkoła Podstawowa w Masłowie, Szkoła Podstawowa w Boleścinie, Szkoła Podstawowa w Kuźniczysku, Zespół Szkół w Ujeźdźcu Wielkim oraz Gimnazjum nr 1.

IMG_8480.jpeg

Każda z zaproszonych placówek wylosowała jedną z dziewięciu postaci znaczących dla Trzebnicy i na podstawie jej życia, miała za zadanie stworzyć w sposób czytelny i kreatywny scenkę, przedstawiającą własne spojrzenie na daną postać, jej zasługi i rolę, jaką odegrała w historii naszej Małej Ojczyzny. Galę poprowadziły wspólnie: Dyrektor ZAPO Agnieszka Moździerz oraz Leontyna Gągało i Barbara Kołodziejczykowa z Towarzystwa Miłośników Ziemi Trzebnickiej. Licznie zebraną widownię przywitał Burmistrz Marek Długozima, który w swym krótkim przemówieniu podkreślał znaczenie pamięci o naszej historii i kultywowaniu jej wśród młodzieży.

IMG_8512.jpeg
Przemówienie Burmistrza Gminy Trzebnica Marka Długozimy.

W spotkaniu uczestniczyła także Dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Małgorzata Bacia, która występując w przerwie gali, podziękowała uczestnikom, pochwaliła wysoki poziom prezentowanych scen i doceniła pionierską inicjatywę Gminy Trzebnica, która jako pierwsza zgłosiła swój akces do organizacji tej imprezy. O tło muzyczne podczas całego wydarzenia zadbał zespół The Quatroo.

IMG_8520.jpeg

IMG_8492.jpeg

IMG_0046.jpeg
Przemówienie Małgorzaty Bacia - 
Dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli.

IMG_8482.jpeg
Występ zespołu The Quatroo. 

Lista uczestników i prezentowanych przez nich postaci:


Przedszkole Publiczne nr 1 w Trzebnicy im. Krasnala Hałabały
Prezentowana postać: Ks. Prof. Antoni Kiełbasa

Skład drużyny: Aleksandra Bus, Kalina Filip, Lena Gnyszka, Gabriela Grzegorczyk, Łukasz Kaniewski, Maja Kleszcz, Antoni Kormański, Zuzanna Korzeniewska, Robert Kozieras, Kajetan Król, Wiktoria Krzak, Mateusz Kupis, Szymon Masalski, Oliwia Pasek, Filip Prokopowicz, Karolina Puzio, Martyna Sobczak, Piotr Stępień, Jakub Świderski, Rafał Warzecha, Natalia Wolar, Jakub Zając, Maja Zawadzka, Patrycja Zgóra.

Przygotowanie zespołu - Małgorzata Wcisło, Lucyna Wiśniewska, Jadwiga Gręda

IMG_0125.jpeg

Przedszkole nr 2 im. Polskiej Niezapominajki
Prezentowana postać: Święty Piotr

Skład drużyny: Błażej Leszczyński, Kajetan Czapla, Adrianna Szczuplak, Emilia Wilk, Antonina Kruszona, Miłosz Herka, Paweł Moskwa, Dominika Drab, Maja Bielakowska, Aleksandra Świderska.

Opiekun - Barbara Mołoń

IMG_8577.jpeg

Szkoła Podstawowa w Boleścinie
Prezentowana postać: Henryk Brodaty

Skład drużyny: Michnicka Marika, Świdziński Dominik, Modelska Wiktoria, Zielezińska Alicja, Przysiężny Aleksander, Czerwiński Jakub, Zemlik Klaudia, Jasiński Damian, Brzezińska Natalia, Zemlik Dominik, Janusiewicz Karolina, Krzywicka Zofia, Woźniak Paweł, Sokołowski Wojciech, Jasik Jarosław, Legierski Andrzej, Legierski Tomasz, Mielnik Jakub.

opiekun - Anna Leszczyńska–Janik

IMG_8596.jpeg

Szkoła Podstawowa w Masłowie
Prezentowana postać: Maria Leszczyńska

Skład drużyny: Bartela Hubert; Bąk Natalia; Białek Sylwia; Durasiewicz Jakub; Franczak Kacper; Lisowska Aleksandra; Sulikowski Paweł; Tyczka Sylwia; Piekarska Anna.

Opiekun – Jadwiga Cierpiał

IMG_0033.jpeg

Szkoła Podstawowa w Kuźniczysku
Prezentowana postać: Św. Jadwiga

Skład drużyny: Magdalena Lipień, Monika Lipień, Daria Szymczyk, Alicja Wojtaś, Natalia Żelasko, Piotr Ziemba, Maciej Wojciów, Marcel Baura, Borys Lewicki, Miłosz Sip, Jakub Gaweł.

Opiekun - Urszula Borowa

IMG_8603.jpeg

Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebnicy
Prezentowana postać - Piotr Włostowic

Skłąd drużyny: Krzysztof Nurek w roli mnicha, poseł to Dawid Opałka; lud śląski – Paweł Michalak, Angelika Kraska, Filip Gajski, Kay Czułek; drużyna Włostowica – Dawid Opałka , Oliwier Olejniarz, dwórki – Kamila Sobkowiak, Anastazja Nowak, Zuzanna Kumor, Wiktoria Dumka, żona Włostowica – Zofia Idzik, medyk – Michał Wróblewski, Piotr Włostowic – Jakub Marcjoniak.

Opiekunki - Justyna Majcher, Jolanta Szymczyk

IMG_8543.jpeg

Szkoła Podstawowa nr 3 w Trzebnicy
Prezentowana postać - Siostra Hilga Brzoska

Skład drużyny: Siostra Hilga - Anna Bochenek; Siostra przełożona - Aleksandra Piech; Siostra Bonicella - Lilianna Saternus; Doktor Ryszard Kocięba - Kornel Krzak; Żołnierz rosyjski - Kornel Krawiec; Mama - Natalia Mamzer; Dziecko - Piotr Jankowski ; Pracownik z odciętą ręką - Eryk Śródka; Pielęgniarka - Barbara Kloczkowska; Jagoda Błaszczyk; Magdalena Puzio; Weronika Bogucka.

IMG_0089.jpeg

Zespół Szkół: Gimnazjum i Szkoła Podstawowa w Ujeźdźcu Wielkim
Prezentowana postać: ks. Dz. Wawrzynie Bochenek SDS

Skład drużyny: Anna Zaręba; Michał Gajda; Patrycja Smaczyńska; Marta Reptak; Kacper Stelmach; Wiktoria Nalepa; Anita Wojciechowska; Aleksandra Stelmach; Dawid Gołębowski; Mariusz Korcz; Natalia Nakonieczna; Paulina Pełka; Mateusz Garncarek; Barbara Kawiorowska; Klaudia Bury; Justyna Okońska; Anna Korcz.

Opiekunki - Anna Jurczak, Katarzyna Wojtalik

IMG_0072.jpeg

Gimnazjum nr 1 w Trzebnicy
Prezentowana postać: Henryk Pobożny

Skład drużyny: Adrian Żebrowski, Henryk Pobożny, Piotr Szewczyk, Krzysztof Gerałtowski, Izabela Piskorek, Paweł Cabanek, Paweł Lipień, Daria Chmielewska.

Opienki - Monika Budziak-Mielnik, Katarzyna Bahryn-Kamińska

IMG_0022.jpeg