Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Dożynki Gminne w Brzykowie. Po prostu: pięknie!

Zazwyczaj podczas dożynek zachwyca bogactwo smaków, które znajdziemy na kramikach i bogactwo kolorów, z których poukładane są wieńce i dekoracje. Jest jednak jeszcze inna wartość. Ludzie. I to ich zaangażowanie, pasja, kreatywność, a także twórcza współpraca sprawiły, że tegoroczne Dożynki Gminne w Brzykowie były właśnie takie - po prostu piękne!

Starostą tegorocznych dożynek był Henryk Niedźwiedź, starościną Magdalena Winkler, a gospodarzem święta sołtys Brzykowa - Tadeusz Cepiel i burmistrz Marek Długozima. Mszę dziękczynną, podczas której rolnicy dziękowali Bogu za zbiory z pól, ogrodów i sadów prowadził ks. Jerzy Olszówka SDS i koncelebransi ks. Artur Kochmański i Ks. Andrzej Uruski.

DSC_2397.jpeg Każdego roku dożynki rozpoczynają się uroczystą Msza św. W tym roku przy ołtarzu stanęli: ks. Jerzy Olszówka SDS i koncelebransi ks. Artur Kochmański SDS i Ks. Andrzej Uruski SDS.

msza.jpeg Uroczystość zgromadziła tłumy wiernych.

Tradycyjnie już obrzęd dzielenia się dożynkowym bochnem chleba rozpoczął burmistrz Marek Długozima.

- Rozpoczynanie dożynek od mszy świętej to godny pielęgnowania zwyczaj staropolski, który przypomina, że Bóg jest szafarzem wszelkich łask i że plony ziemi są wynikiem współdziałania Stwórcy i człowieka. Drodzy Rolnicy! Z rąk sołtysów otrzymałem wspaniały pachnący bochen chleba, upieczony z tegorocznego ziarna. W imieniu zgromadzonej tu społeczności serdecznie dziękuję za ten wymowny dar, który jest nie tylko symbolem zebranych plonów, ale także – rolniczego trudu. Dlatego na wasze ręce składam wyrazy głębokiego szacunku i wdzięczności za owoce waszej niełatwej pracy. A dzieląc się tym chlebem z uczestnikami dożynkowej uroczystości, wyrażam pragnienie, byśmy umieli dzielić się nim z innymi – mówił burmistrz (treść przemówienia Burmistrza Marka Długozimy). Dodał również – Jestem zbudowany zaangażowaniem mieszkańców Brzykowa oraz innych miejscowości. Miałem okazję uczestniczyć w ostatnich dniach przygotowań do dzisiejszego święta i muszę przyznać, że jestem pod ogromnym wrażeniem. Wieńce i kramiki to ogrom pracy wielu ludzi, pracy, która wzajemnie ich ze sobą integruje, dzięki czemu nasze gminne dożynki z roku na rok są coraz piękniejsze.

wniesienie chleba.jpeg Uroczyste przekazanie chleba.

Przekazanie chleba przez starostów dożynek Winkler i Niedźwiedzia gospodarzowi gminy - burmistrzowi Markowi długozimie.jpeg Burmistrz Marek Długozima oraz starosta tegorocznych dożynek Henryk Niedźwiedź i starościna Magdalena Winkler.

przemówienie burmistrza.jpeg Serdecznie dziękuję za ten wymowny dar, który jest nie tylko symbolem zebranych plonów, ale także rolniczego trudu - mówił burmistrz podczas swojego przemówienia.

Wzorem poprzednich lat wyróżniono dziesięciu mieszkańców trzebnickich wsi, wręczając im honorową odznakę „Zasłużony dla polskiego rolnictwa”, przyznawaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisława Kalembę na wniosek Burmistrza Gminy Trzebnica. Odznaczeni zostali: Tadeusz Cepiel, Józef Grząbka, Tadeusz Jakubowski, Andrzej Koziara, Andrzej Latański, Jacek Matecki, Teresa Niechwiej, Henryk Niedźwiedź, Zygmunt Szyjka i Jan Trybek. Do wręczenia odznak burmistrz poprosił również swojego zastępcę – Jerzego Trelę i przewodniczącego Rady Miejskiej - Mateusza Stanisza.

zasłużeni dla rolnictwa.jpeg Zasłużeni dla polskiego rolnictwa z Gminy Trzebnica.

Nieodłącznym elementem każdego święta plonów jest konkurs na najpiękniejszy wieniec i kramik dożynkowy. To okazja do prezentacji żywych tradycji regionalnych oraz wielkiego dorobku sztuki ludowej. W tym roku aż 28 sołectw przygotowało wieńce, a 13 wiosek oryginalne kramiki dożynkowe.
Komisja dożynkowa obradowała w składzie: Łucja Kołodziejczyk – przewodnicząca komisji i kurator wystaw w TCKiS, Agnieszka Pawlaczek – naczelnik Wydziału Promocji UM, Jolanta Hercuń - instruktor i plastyk w TCKiS, Szczepan Gurboda – naczelnik Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska, Wiesława Kucięba – radna, Andrzej Radziejewski – kierownik Powiatowego Zespołu Doradców w Trzebnicy i Anna Szymkiewicz – sekretarz komisji. W kategorii najładniejszy wieniec zwyciężyły Jaźwiny przed Brochocinem, a na trzecim miejscu uplasował się Głuchów Górny.

Najpiękniejsze wieńce:

I miejsce wieńce Jaźwiny.jpeg Jaźwiny. I miejsce.

II miejsce wieńce Brochocin.jpegBrochocin. II miejsce.

III miejsce wieńce Głucgów Górny.jpegGłuchów Górny. III miejsce.

W klasyfikacji kramików dożynkowych wygrał Brzyków. Kuźniczysko zajęło drugie miejsce, a trzecie Głuchów Górny. W tym roku swój „kramikowy” debiut miało Będkowo i Komorowo. Wszystkie sołectwa uczestniczące w dożynkach z rąk burmistrza otrzymały wyróżnienie.

Najpiękniejsze kramiki:

I miejsce kramik Brzyków.jpeg Brzyków. I miejsce dla najładniejszego kramiku.

II miejsce kramiki Kuźniczysko.jpegKuźniczysko. II miejsce dla najładniejszego kramiku.

III miejsce kramiki Głuchów Górny.jpeg Głuchów Górny. III miejsce dla najładniejszego kramiku.

Podczas dożynek wybrano również najlepszego sołtysa roku 2013. Została nim Marta Piasecka ze Szczytkowic, a wyróżnienie otrzymał Andrzej Koziara, sołtys Głuchowa Górnego.

Sołtys Roku Marta Piasecka Szczytkowice.jpeg
Sołtys roku, Marta Piasecka ze Szczytkowic.

Sołtys Roku Koziara Głuchów Górny.jpeg
Wyróżnienie dla Andrzeja Koziary.

ozdoby na wiosce (1).jpeg Piękne ozdoby dożynkowe.

ozdoby na wiosce (2).jpeg

ozdoby na wiosce (3).jpeg

Dożynkowa zabawa trwała do późnych godzin nocnych. Dla wszystkich przygotowano wiele atrakcji: od występu trzebnickich mażoretek Aida, pokazów tańca nowoczesnego, recytacji okolicznościowego wiersza przez trzebnicką poetkę Danutę Kamińską, aż po występy artystów. Na scenie zagrała rodzima kapela Marciny z Marcinowa, mieszkaniec Brzykowa - Michał Bąk w duecie z Leszek Zaleskim, energetyzujący Dziubek Band oraz gwiazda wieczoru zespół VOX. Nocnej zabawie towarzyszył zespół Dos Amigos. Nie zabrakło oczywiście atrakcji dla dzieci w postaci wesołego miasteczka.

mażoretki.jpeg Występ trzebnickich Mażoretek rozpoczął część artystyczną dożynek.

chyba Bąk.jpeg Michał Bąk w duecie z Leszkiem Zaleskim.

dzióbek band.jpeg Energetyzujący Dziubek Band.

marciny.jpeg
Na scenie rodzima kapela Marciny z Marcinowa.

vox.jpeg Gwiazda wieczoru: zespół VOX.

Podczas dożynek bawiła się niezliczona liczba gości z terenu Gminy Trzebnica, gmin ościennych, ale i odległych zakątków Dolnego Śląska.

zbiorowe na scenie.jpeg Pamiątkowe zdjęcie uczestników dożynek.

 
Wiersz okolicznościowy autorstwa Danuty Kamińskiej: Brzyków 2013, Dożynki.


 Piękne wieńce i bochny chleba:

_galeria_42_93_1_1_3_3_0_0_

Wyjątkowe kramiki:

_galeria_42_92_1_1_3_3_0_0_

Dożynki zatrzymane w kadrze:

_galeria_42_94_1_1_3_3_0_0_