Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Rocznica Cudu nad Wisłą

15 sierpnia w całej Polsce, na pamiątkę Bitwy Warszawskiej w 1920 roku, obchodzone jest Święto Wojska Polskiego. Ta wielka wygrana zdecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i uchroniła Europę przed bolszewicką rewolucją. Bitwa Warszawska nazywana również Cudem na Wisłą, jest 18. na liście przełomowych bitew na świecie. Trzebnica w tym dniu również oddała hołd bohaterom.

Uroczystości rozpoczęły się zbiórką. Przed Urzędem Miejskim spotkały się delegacje samorządu, kombatantów, harcerzy, przedstawicieli szkół, pocztów sztandarowych i mieszkańców Trzebnicy. Przemarsz pamięci, tradycyjnie rozpoczął się od złożenia wieńców przed Pomnikiem II Armii Wojska Polskiego. Przy akompaniamencie Trzebnickiej Orkiestry Dętej delegacje w przemarszu udały się do Bazyliki Św. Jadwigi, gdzie została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny.

Po nabożeństwie, przed Krzyżem Katyńskim, jako pierwszy okolicznościowe przemówienie wygłosił przedstawiciel kombatantów Kazimierz Walczak: - Sierpień każdego roku kojarzy się Polakom, którym droga jest nasza historyczna przeszłość, ze zdarzeniami mającymi ogromne znaczenie dla losów naszego narodu. Sierpień to miesiąc, w którym obchodzimy rocznicę Bitwy Warszawskiej „Cudu nad Wisłą”, rocznicę Powstania Warszawskiego, a także rocznicę zrywu Solidarnościowego. Jest to również miesiąc poprzedzający rocznice wybuchu II wojny światowej.(...) Dzisiaj zgromadziliśmy się tutaj, aby uczcić pamięć tych wszystkich, którzy oddali życie, którzy walczyli i zginęli w walkach I i II wojny światowej(...). Cieszymy się odzyskaną wolnością. Nie zapominajmy jednak tych, którzy oddali życie w obronie ojczyzny. Winniśmy im szacunek – żołnierzom wszystkich frontów obu wojen, ofiarom obozów hitlerowskich, ofiarą Katynia, łagrów sowieckich i zsyłek syberyjskich(...). 

Po tak wspaniałym przemówieniu, głos w imieniu Burmistrza Gminy Trzebnica Marka Długozimy zabrał jego zastępca - Jerzy Trela, dziękując wszystkim za przybycie i możliwość uczczenia pamięci bohaterów walczących o wolną Polskę. Po słowach wiceburmistrza, Apel Poległych poprowadził dowódca związku strzeleckiego Roman Chandoha. Na koniec delegacje złożyły kwiaty pod Krzyżem Katyńskim i pomnikiem Sybiraków.

Fotogaleria:
IMG_1181.jpeg
Uroczysty przemarsz ulicami miasta.

IMG_1201.jpeg
Złożenie wieńców przed Pomnikiem II Armii Wojska Polskiego.

IMG_1219.jpeg

IMG_1235.jpeg
Przemarsz w kierunku Bazyliki Św. Jadwigi na mszę św. w intencji Ojczyzny.

IMG_1267.jpeg
Związek Strzelecki "Strzelec" na czele z dowódcą - Romanem Chandohą.

IMG_1271.jpeg
Uroczystości przy Krzyżu Katyńskim.

IMG_1272_1.jpeg
Okolicznościowe przemówienie przedstawiciela kombatantów - Kazimierza Walczaka.