• EN
  • DE
  • UA

Krok milowy dla gminy Trzebnica

Mam dla Państwa wspaniałą informację - 20 grudnia (środa) to wielki dzień dla przyszłości całej gminy Trzebnica. Właśnie tego dnia podpisałem umowę na wykonanie odwiertu geotermalnego „Jadwiga T-1” na terenach przy ul. Czereśniowej z firmą Algeo Sp. z o.o. z Grabownicy Starzeńskiej. Wartość zadania to ponad 22 000 000 zł.

Będzie to trzecia największa inwestycja w powojennej historii Trzebnicy. Pierwszą była budowa Gminnego Parku Wodnego Trzebnica-Zdrój (Aquapark) za 30 mln zł, drugą Hala Widowiskowo-Sportowa im. Dolnośląskich Olimpijczyków za 23 mln zł, a teraz czas na geotermię, która zdefiniuje rozwój gminy Trzebnica w kolejnych latach.

Udało nam się wykonać bardzo duży krok w kierunku przywrócenia miastu statusu uzdrowiska, bo tę umowę poprzedziło wiele lat starań i ciężkiej pracy. Ale to dopiero początek realizacji naszego marzenia. Jest ono możliwe, dzięki pozyskanemu przeze mnie w 2021 roku dofinansowaniu w kwocie ponad 18 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, za co dziękuję. Naprawdę możemy być dumni. Jesteśmy jednym z 15 miast w Polsce i jednym z trzech miast na mapie Dolnego Śląska, które otrzymało środki na ten cel. Warto też pamiętać, że w najbliższym okresie na zadania uzdrowiskowe i prozdrowotne będzie możliwe pozyskanie dużych środków finansowych z Unii Europejskiej. To idealny czas, by ruszyć z tym projektem.

Pozyskamy wodę termalną o temperaturze zbliżonej do 80 C, którą nie tylko zasilimy nasze obiekty (takie jak Szkoła Podstawowa nr 2, Przedszkole nr 1, Hala Widowiskowo-Sportowa, Squash itp.), przez co zyskamy energetyczną niezależność, ale pozwoli to na doprowadzenie wody termalnej do Gminnego Parku Wodnego Trzebnica-Zdrój oraz w dalszej perspektywie umożliwi powstanie nowego kompleksu basenów termalnych. Woda ta będzie miała także właściwości lecznicze, co jest kluczowe w kontekście uzdrowiska.

Mamy szansę stać się jedynym miastem uzdrowiskowym na północ od Wrocławia, bardzo dobrze skomunikowanym z resztą regionu dzięki trasie szybkiego ruchu S-5. Dodatkowo mamy odwiert IG-1, który posiada właściwości lecznicze, mamy także potwierdzony badaniami klimat o walorach uzdrowiskowych. Chcę, aby te dwa zadania, to jest poszukiwanie wód termalnych przy ul. Czereśniowej i ponowne uruchomienie odwiertu IG-1, działy się w synergii i prowadziły do celu, jakim jest odzyskanie statusu uzdrowiska.

W tym miejscu dziękuję Panu Zbigniewowi Deregowskiemu prezesowi firmy ALGEO oraz całemu zespołowi, który pracował przy tej inwestycji pod kierownictwem Inżyniera Kontraktu Bogdana Nogi. Jak zapewnił mnie Pan prezes hałas, który może wydobywać się z wiertni rozchodzi się do 200 m. Firma zadba o odpowiednie wygłuszenie go i zapewni ekrany dźwiękochłonne odpowiednio zabezpieczające teren prac.

Obiecuję również, że będę Państwa na bieżąco informował o kolejnych etapach związanych z powstaniem odwiertu. Jestem też otwarty na pytania, a ewentualne sugestie przekazywać będę bezpośrednio wykonawcy, tak by wspomniany odwiert był jak najmniej uciążliwy i byśmy wszyscy mogli szybko cieszyć się efektami tych prac. Więcej ważnych informacji w następnym numerze Panoramy Trzebnickiej.

podpis3 2 1.png

 

 

 

 

Zbigniew Deregowski, prezes firmy ALGEO

- Firma ALGEO jest firmą wiertniczą, została założona w 1990, a od kilku lat zajmuje się również odwiertami geotermalnymi. Jesteśmy odpowiedzialni za 6 z 15 projektów w ramach przyznanego dofinansowania rządowego przez NFOŚiGW. Tym szóstym odwiertem jest właśnie Trzebnica. Posiadamy bogate doświadczenie i zamierzamy wykorzystać je podczas prowadzenia odwiertu badawczego w Trzebnicy. Dziękuję Panu burmistrzowi Markowi Długozimie za zaufanie i mam nadzieję, że nie zawiedziemy. Teraz przystępujemy do finalizowania formalności, które wraz z montażem wiertni mogą potrwać do dwóch miesięcy, wtedy też rozpocznie się właściwy proces wiercenia, który w zależności od napotkanego ukształtowania terenu i skał w niższych warstwach gleby będzie trwał od 3 miesięcy do pół roku. Łącznie cały proces trwać będzie około roku.

Bogdan Noga, inżynier kontraktu z firmy Multiconsultant Polska

- Jako firma prowadzimy dozory geologiczne nad przedsięwzięciami takimi jak w Trzebnicy. Ja sam brałem udział w 26 takich inwestycjach. Jadwiga T-1 ma mieć głębokość 3 tys. metrów. Zgodnie z projektem geologicznym na głębokości 3 km spodziewamy się temperatury około 80 C i wydajności wody termalnej około 30 m³ na godzinę. Jeżeli te parametry zostaną potwierdzone, to wody będą mogły być wykorzystywane do celów zarówno ciepłowniczych, jak i uzdrowiskowych i rekreacyjnych. Wiercenie może powodować jedynie hałas, w promieniu do 200 m. Jednak firma wiertnicza zrobi wszystko, co jest możliwe technologicznie, by ten hałas nie był uciążliwy dla mieszkańców. Będą ekrany dźwiękochłonne, które na innych inwestycjach się sprawdzały. Dozór w postaci geologów będzie pracował przy inwestycji przez 7 dni w tygodniu, 24h na dobę.