W dniu 7 listopada 2023 r. w siedzibie Urzędu Miejskiego w Trzebnicy, w sali obrad, odbyło się kolejne spotkanie szkoleniowe w ramach projektu "W dobrych relacjach siła rodziny". Projekt ten realizowany przez OPS w Trzebnicy ma na celu wypracowanie spójnych i skutecznych zasad współpracy lokalnych służb i instytucji w obszarze pomocy rodzinie uwikłanej w przemoc tj. zbudowanie jednolitego gminnego systemu przeciwdziałania przemocy domowej.
Temat „Prawne aspekty w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie” poprowadziła Pani Aleksandra Rataj – radca prawny.
Uczestników szkolenia serdecznie powitał Pan Marek Długozima – Burmistrz Gminy Trzebnica oraz Pani Zofia Kaczmarek – Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Trzebnicy. Pan Burmistrz Marek Długozima podkreślił, że to właśnie rodzina, a właściwie jej dobro jest wyznacznikiem podejmowanych zadań rozwojowych w gminie Trzebnica. Ona jest bowiem filarem naszego lokalnego społeczeństwa. W swoich poczynaniach, jako gospodarz gminy stara się wspomagać każdą rodzinę, również tą która wymaga specjalistycznego wsparcia. Stąd realizacja takiego projektu w naszej gminie, a także dążenie do współpracy wszystkich służb, instytucji, tych wszystkich, którzy z mocy prawa, obowiązków służbowych, potrzeby serca pomagają rodzinie wyjść z wielu różnorodnych problemów, również związanych z doznawaną przemocą.
Pani Zofia Kaczmarek - Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej powitała wszystkich życząc pomyślnego szkolenia.
W spotkaniu wzięli udział pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej, kuratorzy sądowi, psycholodzy, policjanci, pracownicy oświaty, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Straży Miejskiej oraz Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. W trakcie spotkania omówione zostały praktyczne aspekty przeciwdziałania przemocy domowej. W szczególności:
- wskazano na czym polegają różnice między przemocą domową a przestępstwem przemocy uregulowanym w Kodeksie karnym,
- omówiono formy i rodzaje przemocy, rodzaje podejmowanych działań i źródła ich regulacji,
- przedstawiono zadania ośrodka pomocy społecznej w zakresie przeciwdziałania przemocy i zapobiegania jej skutkom,
- objaśniono prawne skutki przemocy,
- zaprezentowano sposoby postępowania w sytuacjach niestandardowych, np. gdy ofiara mieszka w innej gminie niż sprawca.
Spotkanie zakończyło się panelem dyskusyjnym, w czasie którego uczestnicy poddali pod dyskusję zagadnienia, z którymi spotykają się na co dzień w życiu zawodowym. Temat nowelizacji ustawy został rozszerzony o sytuacje praktyczne, mające miejsce w instytucjach działających na terenie gminy Trzebnica.
W najbliższym czasie odbędą się kolejne dwa szkolenia poświęcone problemom przemocy. Dotyczyć one będą komunikacji wewnątrzrodzinnej i rozwiązywania konfliktów, a także prawnych aspektów w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.