Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Po torach pamięci

Miesiąc lipiec jest bardzo ważny dla historii wąskotorówki. W lipcu 1898 roku otwarto trasę kolejki wąskotorowej na linii Wrocław-Trzebnica. 115 lat później, również w lipcu, dokładnie 27 - grupa miłośników kolejki pokonała jeden z fragmentów trasy: Trzebnica-Węgrzynów. Nie było maszynisty, biletów, nie było nawet pociągu. Byli ci, którzy chcą kolejkę ocalić - od zapomnienia.

Na początek łzy

Pierwsza część sobotniego wydarzenia odbyła się w TCKiS. Film, który zaprezentowano, dla ponad 100 osób zgromadzonych na sali był nostalgiczną podróżą w przeszłość. To opowieść o ostatnim przejeździe wąskotorówki z 1991 roku. Bohaterem obrazu są przede wszystkim ludzkie emocje. Widać radość z faktu, że kolej jeszcze jedzie i widać rozgroczynie i zadumę, że to już ostatni raz.
W sobotnie popołudnie historię związaną z dziejami kolejki wąskotorowej, która łączyła Trzebnicę z Wrocławiem, podczas specjalnej prelekcji, zaprezentował dr Janusz Gołaszewski – dyrektor Archiwum Państwowego we Wrocławiu. Jest on również współautorem monografii "Wrocławska Kolej Wąskotorowa (1894-1991) – monografia kolejki zwanej również Trzebnicką Koleją Dojazdową obejmuje okres od momentu jej powstania pod koniec XIX wieku samorządowych kolejek: Żmigrodzko-Milickiej i Wrocławsko-Trzebnicko-Prusickiej, poprzez lata eksploatacji pod zarządem PKP aż do kresu istnienia w na początku lat 90-tych.
Po prelekcji uczestnicy rajdu, mogli obejrzeć wystawę zdjęć, wycinków prasowych i wielu dokumentów związanych z kolejką i ludźmi, którzy przy niej pracowali. Wystawa jest częścią większego projektu. W tej chwili można ją obejrzeć na trzebnickim Rynku, a dodatkowe eksponaty zostały wystawione w Muzeum Regionalnym w Trzebnicy. Część zdjęć do wystawy została wykorzystana dzięki uprzejmości pana Tomasza Pola, współautora monografii o wąskotorówce i autora strony internetowej http://www.kleinbahn.pl. Fotografie, dokumenty i informacje zawarte na wystawie pochodzą takze ze zbiorów: Tomasza Łamasza, Sylwestra Nowakowskiego, Zbigniewa Lubicz-Miszewskiego, Ireneusza Radnego, Muzeum Regionalnego w Trzebnicy.

Potem marsz

Rajd trasą kolejki wąskotorej z Trzebnicy do Węgrzynowa miał swój początek w parowozowni, w pobliżu terenu stacji dawnej kolejki – „Trzebnica Gaj”. Po jej zakamarkach oprowadzał pan Andrzej Klauza, były pracownik kolei - zawiadowca parowozowni. Opiekę nad całą wyprawą objął pan Tomasz Łamasz, pasjonat wąskotorówki. Marsz miał swój finał w Węgrzynowie. Piknik, który przygotowano na posesji pana Jerzego Grzegorka, był jeszcze jedną okazją, by przy letnim stole, powspominać dzieje kolei. Piknik, zabawy dla dzieci, ognisko z kiełbaskami, przy udziale mieszkańców przygotowała sołtys wsi Małgorzata Kralka. Warto dodać, że niełatwą trasę śladami kolejki z Trzebnicy do Węgrzynowa pokonało blisko 50 osób, w tym liczna grupa dzieci i młodzieży. 

Zapraszamy do obejrzenia wystawy w wersji elektronicznej.

115 rocznica otwarcia linii kolejowej Trzebnica-Wrocław. Kolej wąskotorowa - wspomnienie.

 

Obraz 027.jpeg Pokaz filmu - ostatni przejazd kolejki wąskotorowej w 1991 roku.

Obraz 043.jpeg Podziękowania dla dr Janusza Gołaszewskiego od burmistrza Marka Długozimy

Obraz 049.jpegPodziękowania za pasję i zaangażowanie dla (od prawej): Wojciecha Łamasza, Józefa Woźniaka, Jerzego Grzegorka, Daniela Buczaka

Obraz 072.jpeg Wystawa poświęcona Kolejce Wąskotorowej. Niebawem będzie można ją obejrzeć na Rynku w Trzebnicy.

Obraz 114.jpeg Wizyta w parowozowni, w pobliżu terenu stacji dawnej kolejki – „Trzebnica Gaj".

Obraz 192.jpegNa trasie Rajdu trasą kolejki wąskotorowej. Przystanek przy ul. Wrocławskiej.

Obraz 218.jpeg Ulica Mostowa. Widok na pięknie zachowany wiadukt, którym przebiegała trasa kolejki.

Obraz 228.jpegUlica Mostowa. Widok z wiaduktu.

Obraz 370.jpeg Pamiątkowe zdjęcie uczestników Rajdu i Pikniku w Wegrzynowie.

Obraz 374.jpeg Kiermasz smakołyków przygotwany przez mieszkańców wsi i sołtys Małgorzatę Kralka.

Obraz 387.jpeg Gry i zabawy dla najmłodszych na ostatniej rajdowej stacji - Węgrzynów.

Obraz 464.jpeg Jedna z wielu atrakcji pikniku: pokaz dla najmłodszych przygotowany przez Straż Pożarną.

Obraz 492.jpeg Wspólne ognisko kończące piknik.