Szanowni Państwo, od 3 lipca (do 1 września) obowiązują nowe godziny pracy Urzędu Miejskiego w Trzebnicy: PON.-PT. 7:00-15:00

  • EN
  • DE
  • UA

Wielki dzień w Szkole Podstawowej nr 2

Na ten dzień pomimo tego, że kończy on oficjalnie wakacje, z niecierpliwością czekały dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2. 4 września oficjalnie oddane do użytku zostało nowe skrzydło budynku wraz z podziemnym łącznikiem z Halą Widowiskowo-Sportową im. Dolnośląskich Olimpijczyków.

Apel rozpoczął się od przejścia najmłodszych roczników ze szkoły do hali. Było to ostatnie takie przejście, ponieważ kolejne mogły się już odbywać podziemnym łącznikiem. Na początku wprowadzono sztandar, a do zebranych zwróciła się nowo mianowana dyrektor Lucyna Sobczak. 

- Ten rok jest dla nas wyjątkowy z wielu powodów. Nazywam się Lucyna Sobczak i po raz pierwszy występuję przed Państwem jako Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2. To zaszczytne stanowisko obejmuję po niezwykle zasłużonej, wieloletniej dyrektor placówki, Pani Grażynie Kanteckiej. Jestem zaszczycona i podekscytowana, że mogę przed Państwem stać w nowej roli, ale także dlatego, że zgodnie z obietnicą Pana burmistrza Marka Długozimy otwieramy dziś coś więcej niż tylko nowy rok szkolny, otwieramy przestrzenie nowych możliwości – nowe skrzydło wraz z 9 salami lekcyjnymi, a także podziemny łącznik, którym dzieci dotrą na tę wspaniałą halę. Za te inwestycje jestem niezmiernie wdzięczna i za dotrzymanie danego słowa dziękuję w imieniu własnym, kadry nauczycielskiej, ale przede wszystkim dzieci i ich rodziców. Dziś bowiem, nie będziemy musieli się zastanawiać jak podzielić otwarcie, czekać na wolne sale, by wychowawcy mogli się w nich spotkać ze swoimi uczniami. Teraz zyskując to nowe skrzydło, zyskujemy niezwykły komfort, a także stajemy się kompletną placówką edukacyjną. Oficjalnie rozpoczynamy rok szkolny 2023/2024 – powiedziała dyrektor Lucyna Sobczak wręczając podziękowanie dla burmistrza Marka Długozimy, a także dla odchodzącej na emeryturę dyrektor Grażyny Kanteckiej. Wspólnie z burmistrzem, dyrektor przekazała także karty dostępowe do szkoły dla tegorocznych pierwszaków.

Burmistrz Marek Długozima podkreślił rangę wydarzenia. – To chyba pierwsze takie otwarcie, w którym bierze udział blisko 800 dzieci wraz z rodzicami. Takie właśnie możliwości daje nam ta nowa hala, która od dziś połączona zostaje ze szkołą podziemnym łącznikiem. Oddajemy także w ręce uczniów nowe skrzydło szkoły. Te inwestycje łączy to, że pomimo wielu przeciwności, złych intencji ludzi, którym zależało na tym, by one w ogóle nie powstały, udało się je doprowadzić do szczęśliwego końca i dziś spotykamy się na tej hali, za chwilę przespacerujemy się nowym łącznikiem do nowego skrzydła budynku. To wszystko staje się faktem i zgodnie z moją obietnicą powstały one, by poprawiać komfort codziennej nauki, a także bezpieczeństwo dzieci. W ostatnich latach Szkoła Podstawowa nr 2 z małej szkoły przekształciła się w prężnie działającą placówkę, której nieustannie towarzyszy dynamiczny rozwój. Dzięki bardzo dobrej współpracy z dotychczasową panią dyrektor Grażyną Kantecką, to szkoła przyjazna uczniom, otwarta na komunikację z rodzicami, czerpiąca z bogatych tradycji patriotycznych. Wyróżnia ją wysoka jakość nauczania i innowacyjne podejście do rozwoju talentów i pasji. Jestem przekonany, że nowe skrzydło, z dodatkowymi salami lekcyjnymi, zwiększy nie tylko komfort pracy i nauki, ale będzie przyjazną przestrzenią rozwoju świata wiedzy i rówieśniczych relacji. Dziś Szkoła Podstawowa nr 2 im. gen. Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka” z sąsiadującą obok nowoczesną Halą Sportową im. Dolnośląskich Olimpijczyków wyrasta na jedną z piękniejszych wizytówek całej Gminy Trzebnica – powiedział burmistrz i dodał: - Życzę nowej Pani dyrektor dużo sił i motywacji do kontynuowania tego dzieła, wierzę, że doskonale poradzi sobie ona z tym wyzwaniem, a Szkoła Podstawowa nr 2 na lata stanie się jedną z najlepszych. Wszystkim dzieciom życzę na nowy rok szkolny dużo energii, odwagi i motywacji w chęci sięgania po wiedzę. Macie wspaniałą szkołę, która daje wam tak wiele możliwości. Realizujcie swoje pasje. Wszystkiego dobrego – powiedział burmistrz, który wręczył podziękowania dla odchodzącej dyrektor Grażyny Kanteckiej, a także dla wykonawców inwestycji. Podziękował także radnym z klubu radnych KWW Marka Długozimy, którzy głosowali za powstaniem wspomnianych inwestycji oraz pracownikom Urzędu Miejskiego nadzorującym budowę.

Głos zabrała także dyrektor Grażyna Kantecka: - Panie burmistrzu, Pana dewiza „czyny, nie słowa” znów pięknie sprawdziła się w rzeczywistości. Dziś dzięki tym czynom dzieci mogą suchą stopą przejść ze szkoły do hali, a przesunięcie budowy łącznika zaowocowało powstaniem nowego skrzydła z dziewięcioma nowymi salami. Dadzą one komfort dzieciom i nauczycielom, a także nowe możliwości przed nową Panią dyrektor. Z tego miejsca gratuluję także świetnego wyniku na konkursie na dyrektora Pani Lucynie Sobczak. Panie burmistrzu, każdy może powiedzieć, że mu zależy, ale nie każdy jest w stanie to pokazać. Pan to pokazał, tymi inwestycjami, za co jeszcze raz serdecznie dziękuję – zakończyła.

Potem nastąpił najważniejszy moment uroczystości, burmistrz Marek Długozima, dyrektor Lucyna Sobczak, dyrektor Grażyna Kantecka i ks. proboszcz Piotr Filas wraz z dziećmi z klas zero i jeden udali się do podziemnego łącznika, by dokonać oficjalnego przecięcia wstęgi a tym samym otworzyć nowe inwestycje. Wystrzeliło konfetti, ks. proboszcz pobłogosławił obiekt, a dzieci mogły udać się do swoich nowych sal lekcyjnych, by po raz pierwszy zobaczyć przestrzenie, o których do tej pory słyszały tylko z opowieści.

Po powrocie na halę burmistrz Marek Długozima na ręce Pani dyrektor Lucyny Sobczak wręczył Akt Przekazania obiektu. Dzieci przygotowały także krótki program artystyczny, a uroczystość zakończyło wyprowadzenie sztandaru.

Tym samym w ręce dzieci oddany został kompleks edukacyjny na miarę XXI wieku, w pełni nowoczesny i posiadający instrumenty do szeroko pojętego rozwoju. Gmina Trzebnica po raz kolejny udowadnia, że nie jest jej obce hasło „Inwestując w edukację, inwestujemy w przyszłość dzieci”.