Informujemy, że  w okresie od 1 lipca 2024 r. do 30 sierpnia 2024 r. Urząd Miejski w Trzebnicy będzie czynny w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach od 07.00 do 15.00. Wydział Spraw Obywatelskich - Urząd Stanu Cywilnego przyjmuje klientów od poniedziałku do piątku w godzinach od 07.00 do 15.00. Burmistrz Gminy Trzebnica w sprawie skarg i wniosków przyjmuje w środy w godzinach od 14.15 do 15.15.

  • EN
  • DE
  • UA

Majówka w ogrodach klasztornych

Jubileuszowa, 10. Majówka w ogrodach klasztornych Sióstr Boromeuszek za nami. W tym roku wypadła 28 maja w Dniu Zesłania Ducha Świętego, co miało szczególny wymiar duchowy. Od 10 lat Majówkę wspólnie organizuje Gmina Trzebnica wraz z Kongregacją Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza i Fundacją dla Ratowania Klasztoru św. Jadwigi Śląskiej „By służyć”. Celem Majówki jest zebranie funduszy na kontynuację remontu dachu pocysterskiego klasztoru.

Tegoroczną majówkę uroczyście otworzyli burmistrz Marek Długozima, Matka Generalna siostra Natanaela Dziubata i prezes fundacji Krystyna Klamińska.

- W imieniu wszystkich Sióstr bardzo serdecznie witam na 10. Majówce w Ogrodach Klasztornych. Cieszę się, że tak licznie do nas przybyliście. Z tego miejsca chciałabym podziękować Panu burmistrzowi za współpracę i pomoc w organizacji tego pięknego wydarzenia, a także za okazaną otwartość i życzliwość. Wszystkim, którzy przyszli do naszego ogrodu, życzę dobrych chwil. Będzie coś dla ciała i ducha. Nasze świętowanie rozpoczniemy od wyjątkowego nabożeństwa majówkowego, które poprowadzi zespół Gaudalupe. Zapraszam do wspólnej modlitwy i korzystania z dobrodziejstw, które dla Was przygotowaliśmy – powiedziała siostra Natanaela Dziubata.

Następnie głos zabrał burmistrz Marek Długozima, który od 10 lat wspiera tę piękną inicjatywę. - Ogromnie się cieszę, że po raz dziesiąty wspólnie z Siostrami Boromeuszkami i Fundacją dla Ratowania Klasztoru św. Jadwigi Śląskiej „By Służyć” udało nam się zorganizować tę wspaniałą majówkę. Dziękuję mieszkańcom i wszystkim przybyłym gościom za tak liczny udział w tym niecodziennym wydarzeniu. Dziękuję Kongregacji Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza na czele z Matką Generalną s. Natanaelą Dziubatą oraz pani Krystynie Klamińskiej, prezes Fundacji dla Ratowania Klasztoru św. Jadwigi Śląskiej „By służyć” za naszą wieloletnią współpracę. Dobrze pamiętam pierwszą, wspólną Majówkę i zachwyt wielu ludzi nad pięknymi sadami i ogrodami, ukrytymi do tej pory przy klasztorze. Widzę, jak na przestrzeni lat to wydarzenie wpisało się w kalendarz imprez organizowanych w Gminie Trzebnica, jak polubiliśmy ten czas. Widzę również, jak lata pracy i zaangażowania wielu ludzi zaowocowały rozwojem tego wydarzenia – podkreślił burmistrz.

Majówka w ogrodach klasztornych to wydarzenie, które z roku na rok cieszy się ogromnym zainteresowaniem, zarówno mieszkańców Trzebnicy, jak i przyjezdnych gości. Jednych przyciągają liczne atrakcje, inni natomiast są ciekawi, co skrywa ogród i klasztor, który na co dzień jest niedostępny dla odwiedzających. Jak co roku siostry boromeuszki wykazały się kreatywnością. Na odwiedzających czekał m.in. występy zespołów: Brzykowianie, Gudalupe i Roderyk, kramiki z potrawami i przetworami przygotowanymi przez siostry boromeuszki, stoisko z sadzonkami, kawiarenka ogrodowa z domowym ciastem czy gród św. Jadwigi ze średniowiecznymi rekwizytami. Można było zwiedzić Muzeum Klasztorne i średniowieczne cellerium. W klasztorze znalazła się także zbiorowa wystawa artystyczna pt. „Przestrzeń Duchowości i Materii”. Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych. Specjalnie dla nich przygotowano polanę zabaw z animacjami i grami plenerowymi.

Tradycyjnie też odbyła się loteria fantowa z atrakcyjnymi nagrodami ufundowanymi przez Gminę Trzebnica, Kongregację Sióstr Boromeuszek oraz Fundację dla Ratowania Klasztoru św. Jadwigi "By Służyć". Do wygrania były m.in. ekspres do kawy i hulajnoga. Natomiast nagrodą główną był wyjazd do Polanicy. Majówkę zakończył widowiskowy spektakl tańca z ogniem w wykonaniu „Teatru Młodych z Gdańska”.