Informujemy, że  w okresie od 1 lipca 2024 r. do 30 sierpnia 2024 r. Urząd Miejski w Trzebnicy będzie czynny w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach od 07.00 do 15.00. Wydział Spraw Obywatelskich - Urząd Stanu Cywilnego przyjmuje klientów od poniedziałku do piątku w godzinach od 07.00 do 15.00. Burmistrz Gminy Trzebnica w sprawie skarg i wniosków przyjmuje w środy w godzinach od 14.15 do 15.15.

  • EN
  • DE
  • UA

Razem nic nas nie zatrzyma

18 maja po raz kolejny ulicami miasta przemaszerowały dzieci z trzebnickich szkół i przedszkoli, aby wyrazić swoją solidarność z osobami niepełnosprawnymi. Razem nic nas nie zatrzyma to tegoroczne hasło trzebnickiego marszu z okazji Dnia Osób z Niepełnosprawnością. Od lat wydarzenie współorganizują: Gmina Trzebnica i Językowa Integracyjna Szkoła Podstawowa oraz Przedszkole Integracyjne w Trzebnicy.

Przemarsz barwnego korowodu rozpoczął się o godz. 10.00 i wyruszył spod Bazyliki św. Jadwigi. Tradycyjnie finał obchodów miał miejsce na Placu Pielgrzymkowym.

- Po raz kolejny miałem przyjemność uczestniczyć w tym ważnym wydarzeniu, jakim jest przemarsz z okazji Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Od lat, w wielu miastach w Polsce, organizowane są marsze mające na celu zwrócenie uwagi na problemy środowiska osób z niepełnosprawnością. Gmina Trzebnica również wspiera tę szlachetną inicjatywę. W ten sposób chcemy uwrażliwić naszą lokalną społeczność na potrzeby osób, które często przez swoje ograniczenia fizyczne i intelektualne są wykluczane i dyskryminowane. Takie wydarzenia wpływają na zwiększenie świadomości całego społeczeństwa i pomagają zredukować sztuczne podziały na sprawnych i niesprawnych. Z tego miejsca chciałbym pogratulować tej pięknej inicjatywy Pani Agnieszce Mandrydze, dyrektor Przedszkola Integracyjnego i Językowej Integracyjnej Szkoły Podstawowej. Bardzo się cieszę, że w przemarszu tak licznie wzięły udział dzieci z gminnych placówek oświatowych, za co składam serdeczne podziękowania dyrekcjom przedszkoli i szkół – powiedział burmistrz Marek Długozima.

Jak podkreśliła inicjatorka wydarzenia dyrektor Agnieszka Mandryga głównym założeniem marszu jest promocja wspólnej edukacji osób zdrowych i osób z niepełnosprawnością. Czasem niewielka pomoc osoby zdrowej pozwala osobie z niepełnosprawnością pokonać pewne ograniczenia i zmotywować do dalszego działania. - Tegoroczny przemarsz odbył się pod hasłem: „Razem nic nas nie zatrzyma”, które mówi o tym, że razem możemy zrobić więcej. Z uwagi na fakt, że co roku wspiera nas pan burmistrz, a w przemarszu licznie uczestniczą szkoły z terenu gminy, buduje się nasza świadomość. Im więcej z nas będzie zwracać uwagę na sytuację osób z niepełnosprawnością, tym więcej będzie życzliwości i otwartości wokół - wyjaśniła Agnieszka Mandryga i dodała: - Dziękuję burmistrzowi Markowi Długozimie za to, że wspiera każdy nasz przemarsz i zawsze jest z nami. Dziękuję także wszystkim placówkom i mieszkańcom Trzebnicy, którzy towarzyszyli nam w tym wyjątkowym dla nas dniu.