Szanowni Państwo, od 3 lipca (do 1 września) obowiązują nowe godziny pracy Urzędu Miejskiego w Trzebnicy: PON.-PT. 7:00-15:00

  • EN
  • DE
  • UA

Razem nic nas nie zatrzyma

18 maja po raz kolejny ulicami miasta przemaszerowały dzieci z trzebnickich szkół i przedszkoli, aby wyrazić swoją solidarność z osobami niepełnosprawnymi. Razem nic nas nie zatrzyma to tegoroczne hasło trzebnickiego marszu z okazji Dnia Osób z Niepełnosprawnością. Od lat wydarzenie współorganizują: Gmina Trzebnica i Językowa Integracyjna Szkoła Podstawowa oraz Przedszkole Integracyjne w Trzebnicy.

Przemarsz barwnego korowodu rozpoczął się o godz. 10.00 i wyruszył spod Bazyliki św. Jadwigi. Tradycyjnie finał obchodów miał miejsce na Placu Pielgrzymkowym.

- Po raz kolejny miałem przyjemność uczestniczyć w tym ważnym wydarzeniu, jakim jest przemarsz z okazji Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Od lat, w wielu miastach w Polsce, organizowane są marsze mające na celu zwrócenie uwagi na problemy środowiska osób z niepełnosprawnością. Gmina Trzebnica również wspiera tę szlachetną inicjatywę. W ten sposób chcemy uwrażliwić naszą lokalną społeczność na potrzeby osób, które często przez swoje ograniczenia fizyczne i intelektualne są wykluczane i dyskryminowane. Takie wydarzenia wpływają na zwiększenie świadomości całego społeczeństwa i pomagają zredukować sztuczne podziały na sprawnych i niesprawnych. Z tego miejsca chciałbym pogratulować tej pięknej inicjatywy Pani Agnieszce Mandrydze, dyrektor Przedszkola Integracyjnego i Językowej Integracyjnej Szkoły Podstawowej. Bardzo się cieszę, że w przemarszu tak licznie wzięły udział dzieci z gminnych placówek oświatowych, za co składam serdeczne podziękowania dyrekcjom przedszkoli i szkół – powiedział burmistrz Marek Długozima.

Jak podkreśliła inicjatorka wydarzenia dyrektor Agnieszka Mandryga głównym założeniem marszu jest promocja wspólnej edukacji osób zdrowych i osób z niepełnosprawnością. Czasem niewielka pomoc osoby zdrowej pozwala osobie z niepełnosprawnością pokonać pewne ograniczenia i zmotywować do dalszego działania. - Tegoroczny przemarsz odbył się pod hasłem: „Razem nic nas nie zatrzyma”, które mówi o tym, że razem możemy zrobić więcej. Z uwagi na fakt, że co roku wspiera nas pan burmistrz, a w przemarszu licznie uczestniczą szkoły z terenu gminy, buduje się nasza świadomość. Im więcej z nas będzie zwracać uwagę na sytuację osób z niepełnosprawnością, tym więcej będzie życzliwości i otwartości wokół - wyjaśniła Agnieszka Mandryga i dodała: - Dziękuję burmistrzowi Markowi Długozimie za to, że wspiera każdy nasz przemarsz i zawsze jest z nami. Dziękuję także wszystkim placówkom i mieszkańcom Trzebnicy, którzy towarzyszyli nam w tym wyjątkowym dla nas dniu.