Informujemy, że  w okresie od 1 lipca 2024 r. do 30 sierpnia 2024 r. Urząd Miejski w Trzebnicy będzie czynny w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach od 07.00 do 15.00. Wydział Spraw Obywatelskich - Urząd Stanu Cywilnego przyjmuje klientów od poniedziałku do piątku w godzinach od 07.00 do 15.00. Burmistrz Gminy Trzebnica w sprawie skarg i wniosków przyjmuje w środy w godzinach od 14.15 do 15.15.

  • EN
  • DE
  • UA

Majówka w Lesie Bukowym

Wyjątkowa Majówka odbyła się w niedzielny wieczór 21 maja przy Grocie Matki Bożej z Lourdes na terenie Kościółka w Lesie Bukowym. Gośćmi specjalnymi tego wydarzenia byli: Minister Sprawiedliwości i prokurator Generalny - Zbigniew Ziobro oraz Posłanka do Parlamentu Europejskiego - Beata Kempa, zaproszeni przez Burmistrza Marka Długozimę.

Tradycyjna Majówka

Nabożeństwo majowe tego wieczoru było połączone z celebracją Dnia Strażaka oraz Świętem Lasów Państwowych. Stało się również okazją do podziękowań za wspieranie poprzez Fundusz Sprawiedliwości Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Kół Gospodyń Wiejskich.

Spotkanie rozpoczęło się od tradycyjnego nabożeństwa majowego odprawionego, przez gospodarza miejsca, Rektora Kościoła pw. Czternastu Świętych Wspomożycieli - ks. Andrzeja Uruskiego SDS, który na zakończenie podziękował wszystkim obecnym za wspólną modlitwę i docenienie uroku i klimatu kościoła w Lesie Bukowym.

Następnie głos zabrał Burmistrz Marek Długozima: - Zaczęliśmy nasze spotkanie od Nabożeństwa Majowego, bowiem polską tradycją jest kultywowanie naszych chrześcijańskich zwyczajów. W Trzebnicy Majówki mają swoje szczególne miejsca, takie jak Kapliczka św. Jadwigi przy ul. Wrocławskiej, czy właśnie Grota Matki Bożej z Lourdes znajdująca się w urokliwym miejscu, jakim jest Las Bukowy. Panie Ministrze, droga Pani Europoseł, drodzy Strażacy, drogie Panie z Kół Gospodyń Wiejskich, szanowni Mieszkańcy, chciałbym Wam wszystkim serdecznie podziękować za przybycie.

W sposób szczególny burmistrz zwrócił się w stronę strażaków, pamiętając o tych działających w ramach gminnych jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, którzy w maju obchodzą swoje święto. Dziękując za ich odwagę, poświęcenie i stałą gotowość do ratowania ludzkiego życia życzył, by pełniona przez nich służba była źródłem zadowolenia i satysfakcji, a wszystkie akcje ratownicze kończyły się bezpiecznym powrotem do domu.

Ponadto za zaangażowanie podziękował paniom z Kół Gospodyń Wiejskich, które otrzymały dofinansowanie z Funduszu Sprawiedliwości na działalność wspierającą osoby starsze na terenach wiejskich: - Jestem przekonany, że wszystkie cztery Koła Gospodyń Wiejskich: ze Szczytkowic, Biedaszkowa Małego, Komora i Malczowa wykorzystają otrzymane środki, by wzmocnić więzi lokalne, zadbać o bezpieczeństwo seniorów na wioskach, oraz rozwinąć swoją działalność. Drogie Panie, jestem pod ogromnym wrażeniem Waszego zaangażowania na rzecz całej Gminy Trzebnica.

Na zakończenie burmistrz podziękował ks. Andrzejowi Uruskiemu za serdeczną gościnę i obecnym gościom: - Panie Ministrze, Panie Europoseł, dziękuję serdecznie za przybycie. Trzebnica wita Was zawsze z wielką otwartością i życzliwością i dziękuję za to, że Małe Ojczyzny takie jak nasza Gmina Trzebnica są zauważane i doceniane za prężny i dynamiczny rozwój.

Panie Ministrze, mam nadzieję, że to piękne otoczenie Lasu Bukowego pozwoli choć chwilę odetchnąć od zgiełku dużych miast, nacieszyć się pięknym widokiem przyrody i majowej pogody, ale też nabrać siły do dalsze pracy. Nasz piękny Las Bukowy to bezcenne dziedzictwo, które dostajemy od minionych pokoleń, i które przekazujemy w darze kolejnym.

Trzebnica pamięta o korzeniach

Minister Zbigniew Ziobro, nawiązując do słów burmistrza o Lesie Bukowym wspomniał, że od czasów swojego dzieciństwa jest zakochany w lasach: - Tego Lasu Bukowego, który otacza Trzebnicę, można wam również zazdrościć. Sprzyja on zadumie, refleksji i kontemplacji piękna przyrody.

Następnie Minister Sprawiedliwości podziękował za zaproszenie, wspólną modlitwę oraz dbałość lokalnych władz o polskie dziedzictwo, historię i tożsamość zakorzenione w chrześcijaństwie. Zbigniew Ziobro wskazał przy tym na liczne pomniki - symbole pamięci, które zauważył zwiedzając Trzebnicę: - Jeszcze raz dziękuję Panie Burmistrzu za te świadectwa w postaci pomników, które odzwierciedlają to, co jest w sercu tutejszych władz i dają szansę, by młode pokolenie Polaków tą pamięć mogło przenosić następnym pokoleniom.

Z szacunkiem wypowiedział się na temat idei Dębów Pamięci zasadzonych w Lesie Bukowym, które upamiętniają ofiary mordu w Katyniu i poległych w katastrofie smoleńskiej.

W swoim przemówieniu Minister wspomniał o konieczności stania na straży suwerenności i nieuleganiu naciskom z zewnątrz, niezależnie od tego, czy płyną ze wschodu, czy z zachodu. Przypomniał słowa bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który mówił, że jeśli będzie atak na suwerenność Polski, to rozpocznie się od ataku na Kościół, który ma miejsce obecnie. Zwrócił uwagę na idący w niepokojącym kierunku projekt przebudowy Europy, który zakłada wymazanie jej dziedzictwa kulturowego i chrześcijańskiego.

W kolejnych słowach Zbigniew Ziobro odniósł się do idei utworzenia Funduszu Sprawiedliwości: - Cieszę się, że jako Minister Sprawiedliwości mogłem ten fundusz uruchomić. To są środki dobrze wydane, bo kto lepiej niż państwo, tu na miejscu, wie, na co te środki przeznaczać? Te pieniądze służą m.in. poprawie bezpieczeństwa. Z funduszy zakupiliśmy już ponad 180 wozów strażackich i sprzęt strażacki, który służy do ratowania ludzkiego życia, zdrowia, mienia.

Na zakończenie minister Ziobro zwrócił się do Kół Gospodyń Wiejskich, dziękując za ich zaangażowanie i działalność na rzecz lokalnej społeczności.

Gościnne miasto

W kolejne części spotkania głos zabrała Europoseł Beata Kempa. Podziękowała za zaproszenie i podkreśliła swój związek z Trzebnicą i św. Jadwigą Śląską.

- Jak zawsze w Trzebnicy czujemy się bardzo dobrze. Dzięki mądremu samorządowi jest to silne miejsce, także gospodarczo. Niestety, to co dzieje teraz, a czego coraz silniej doświadczam w Parlamencie Europejskim, to bezprawne narzucanie nam swojego modelu życia, czegoś co nazywają wartościami europejskimi, ale przecież Europa powstała przede wszystkim na gruncie wartości chrześcijańskich. Ślicznie dziękuję burmistrzowi, gospodyniom, zespołom za tę przepiękną Majówkę. Bez tego modlitewnego wsparcia myślę, że wiele w naszym życiu byśmy nie przetrzymali.

Beata Kempa wspominała o obecnych problemach i zagrożeniu suwerenności Polski: ideologicznej walce ze zmianami klimatycznymi, gigantycznych kosztach takiej polityki, likwidacji kopalń, kolejnych podatkach ETS, narzucaniu bezsensownych przepisów oraz próbie przejęcia kontroli nad polskimi lasami. Na koniec Europoseł wspomniała o patriotyzmie mieszkańców Trzebnicy wspominając m.in. ostatni Marsz Papieski, w którym uczestniczyła.

Na zakończenie spotkania Burmistrz Marek Długozima jeszcze raz podziękował paniom z Kół Gospodyń Wiejskich za przygotowane ciasta i członkom Zespołu Ludowego Brzykowianie, który zapewnił oprawę muzyczną zarówno nabożeństwa, jak i późniejszej części spotkania.