Wniosek o preferencyjny zakup węgla - dowiedz się więcej  |  Godziny pracy Urzędu Miejskiego w Trzebnicy: PON. WT. CZW.: 7:30-15:30  ŚR.: 7:30-16:00  PT.: 7:30-15:00   

  • EN
  • DE
  • UA

Trzebnickie Impresje

W Galerii Trzebnickiej można obejrzeć nową wystawę pt. „Trzebnickie Impresje”.  Autorką niepowtarzalnych grafik jest Krystyna Zalewska – artystka z potrzeby serca, trzebniczanka, członkini Dolnośląskiego Stowarzyszenia Artystów Plastyków we Wrocławiu. Wyjątkowy wernisaż wystawy, na który przybyło wielu znamienitych gości odbył się w piątkowy wieczór 13 stycznia.

Burmistrz Marek Długozima, otwierając nową wystawę, przywitał wszystkich zaproszonych, wśród których znaleźli się m.in. przedstawiciele Dolnośląskiego Stowarzyszenia Artystów Plastyków we Wrocławiu: Joanna Tatarkowska – prezes, Romuald Wyka – wiceprezes oraz Ilona Stefańska – skarbnik, a także najbliżsi Krystyny Zalewskiej – rodzina, przyjaciele oraz liczne grono miłośników sztuki.

– Z wielką radością mam zaszczyt przywitać Państwa na nowej wystawie inaugurującej Nowy Rok 2023. Tym razem powracamy w naszej Galerii Trzebnickiej do tradycji prezentowania lokalnych artystów. Przez najbliższy miesiąc będzie można podziwiać niezwykłe grafiki w ramach wystawy pt. „Trzebnickie Impresje” stworzone różnorodną techniką przez mieszkankę Trzebnicy Panią Krystynę Zalewską – powiedział burmistrz Marek Długozima i dodał: - Rzecz, na którą chciałbym zwrócić uwagę, to coraz silniejsza aktywizacja osób w ramach tzw. „silver generiation”, czyli „srebrnego pokolenia”, tj. ludzi po 55 roku życia, którzy stanowią coraz większy odsetek społeczeństwa. Ich głos staje się silniejszy, ponieważ wraz z zakończeniem zawodowego etapu życia, zaczynają realizować swoje plany i marzenia. Prezentowana retrospekcja prac Pani Krystyny Zalewskiej to idealny przykład tzw. „silver generation”, czyli późno odkrytego talentu lub pasji do tworzenia. Prezentowana wystawa jest kolejną w dorobku artystki - jest mi niezmiernie miło, że mogę obserwować zauważalne powiększanie się zbioru prac od momentu, kiedy po raz pierwszy zostały zaprezentowane w Gminnym Centrum Kultury i Sztuki. Od teraz w profesjonalnych wnętrzach Galerii Trzebnickiej mieszkańcy naszej gminy i goście będą mogli mieć styczność z grafikami oddającymi piękno i misterne upodobanie do szczegółu autorstwa Krystyny Zalewskiej. Życzę Państwu niezwykłych wrażeń z oglądania najnowszej wystawy!

Głównym tematem grafik jest przede wszystkim podglądanie natury. Stąd w pracach artystki można odnaleźć mnóstwo motywów folklorystycznych, ale również podobizn kolorowego ptactwa, a nawet mulit kolorowych kotów. Większość z nich powstała jednak w kolorystyce czarno-białej, a trendem zasługującym na wyróżnienie jest odniesienie do kształtów abstrakcyjnych. Jak sama podkreśla, o wyjątkowości jej prac stanowi fakt, że są one inspirowane wyłącznie jej wyobraźnią. Stawiając pierwszą kropkę nigdy nie wie, jaki kształt przyjmie efekt końcowy. – Pozwalam się prowadzić mojej ręce, inspiracja płynie z wnętrza, a ja staram się tylko poszerzać zakres stosowanych technik malarskich i używać coraz to innych przyborów artystycznych. Stosuję metalowe piórko, cienkopisy, olejowe linery, a także po prostu ołówek – mówiła artystka Krystyna Zalewska,

Swój podziw dla dorobku Krystyny Zalewskiej wyraziła prezes Dolnośląskiego Stowarzyszenia Artystów Plastyków we Wrocławiu Joanna Tatarkowska. – Dzisiejszy wernisaż naszej koleżanki, w tym przepięknym miejscu to prawdziwa uczta dla ducha. Krysiu, z całego serca gratuluję i życzę dalszych sukcesów. Jesteśmy z Ciebie dumni – powiedziała prezes DSAP, po czym zwróciła się do burmistrza: – Jestem pod ogromnym wrażeniem tej fenomenalnej Galerii Trzebnickiej, która jest doskonałym miejscem wystawienniczym, gdzie z wielką przyjemnością można prezentować, rozpowszechnić i promować artystów i ich twórczość. Z tego miejsca chciałabym serdecznie zaprosić Pana na wyjątkowy jubileusz 65-lecia istnienia naszego stowarzyszania. Niech to będzie wstęp do naszej dalszej współpracy.

Bohaterka wieczoru podziękowała wszystkim za przybycie, a burmistrzowi Markowi Długozimie za wielkie wsparcie i pomoc w organizacji wystawy.

Wernisaż wzbogacony był o wyjątkowy poczęstunek, który przygotowała trzebnicka ArtKawiarnia. Dodatkowo spotkanie ożywił spontaniczny występ Mariana Kowalskiego – założyciela Muzeum Ludowego u Kowalskich w Marcinowie koło Trzebnicy, który jest znany, jako człowiek wielu talentów, zwłaszcza grania i śpiewania. Pan Marian po raz kolejny udowodnił, że jest prawdziwym multiinstrumentalistą. Goście byli zachwyceni.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy „Trzebnickie Impresje”. Wystawa potrwa do 11 lutego 2023 roku.