Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Noce kościołów w Trzebnicy

Koncert chóru z Białorusi, który zakończyły owacje na stojąco i panel dyskusyjny z udziałem m.in. Konsula Generalnego RP na Ukrainie. To dwa najważniejsze wydarzenia, które miały miejsce w Trzebnicy 22 czerwca w ramach przeżywanej na całym Dolnym Śląsku Nocy Kościołów.

„Kresowiacy i Dolny Śląsk” pod tym hasłem odbył się panel dyskusyjny z udziałem: Krzysztofa Świderka Konsula Generalnego RP na Ukrainie, Stanisława Srokowskiego poety i pisarza, a także wokalistek chóru „Głos Duszy” z Białorusi: Ingi Kaliada i Wiktorii Konopackiej.

Czy można być na Kresach Polakiem? Czym są współczesne Kresy? I czy jest to pojęcie jedynie geograficzne? Na te pytania odpowiadali uczestnicy panelu, którego moderatorem był kustosz Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej ks. Jerzy Olszówka SDS.

- Musimy znać historię, by lepiej zrozumieć dzień dzisiejszy – mówił pisarz i poeta Stanisław Srokowski. Po spotkaniu odnalazła go jedna z jego dawnych studentek. Na starej, pożółkłej kartce papieru pokazała wiersz, którym profesor przygotowywał ją do konkursy recytatorskiego.
Jednak najmocniejszym głosem i zarazem pięknym świadectwem były wypowiedzi wokalistek chóru, które na co dzień mieszkają na Białorusi. - Co to są Kresy? Co to znaczy być Polakiem? Dziś to naprawdę trudne pytania. Jednak od zawsze to poczucie tożsamości związane było z wiarą katolicką – mówiły.
Również Konsul Genralny RP na Ukrainie K. Świderek podkreślał: - Moim zdaniem być Polakiem na Kresach to ogromna godność i radość, że przez te wszystkie lata, udało się tę polskość ocalić. Wspominał także wioski na Białorusi, do których nie ma dróg i gdzie mimo wszystko próbuje się dotrzeć z pomocą, często tylko ze świeżym, ciepłym bochnem chleba.

Współorganizatorem Nocy w Kościołów była również Gmina Trzebnica. Burmistrz Marek Długozima, wręczając prelegentom upominki, podkreślał: - Mimo wielu trudności, które pojawiają się w relacjach polsko-białoruskich i jak pokazał ten panel, mimo pewnych problemów już na poziomie definicyjnym, jeśli chodzi o samo pojęcie „Kresy”, powinniśmy pamiętać, że najważniejsze są jedność, zgoda, przebaczenie i miłość. Na tych fundamentach mamy szansę budować dobre partnerstwo.

Chwilę po zakończeniu panelu odbył się koncert liturgicznego chóru kościoła św. Szymona i św. Heleny „Głos duszy” z Białorusi. Znane pieśni sakralne, ludowe, a także autorskie wykonanie utworów „Polsko moja” i „Dziękuję ci mamo” były prawdziwym przeżyciem duchowym dla słuchających. Koncert zakończyły owacje na stojąco, które doskonale oddały klimat, jaki zapanował wśród publiczności zgromadzonej w trzebnickiej Bazylice.

Ten dzień zakończyło nocne zwiedzanie muzeum klasztornego sióstr Boromeuszek i Bazyliki św. Jadwigi.

 Liturgiczny chór kościoła św. Szymona i św. Heleny „Głos duszy” został założony w 1989 roku przez ks. proboszcza Władysława Zawalniuka. Członkami chóru są studenci wyższych i średnich szkół Mińska. Wśród najwyższych osiągnięć chóru warto wymienić zdobycie I miejsca na III Międzynarodowym festiwalu pieśni sakralnej „Łapskie Te Deum” w Polsce (2002); pierwszą nagrodę na XI Międzynarodowym festiwalu muzyki duchownej „Mahutny Boża” w Mohylewie (2002); I miejsce i Grand-prix na VI Międzynarodowym festiwalu pieśni sakralnej „Łapskie Te Deum” w Polsce (2003).

Chór koncertował na Litwie, Łotwie, Ukrainie, a także w różnych zakątkach Białorusi. W Mińsku chór koncertował w wielkiej i w małej Sali Filharmonii Państwowej, w Sali koncertowej „Mińsk” oraz Pałacu Republiki. Chór współpracuje z białoruskimi pisarzami i kompozytorami, wśród których są Vasil Żukowicz, Ryhor Baradulin, Marjan Duksa, Siargej Zakonnikow.

IMG_7540.jpeg Msza św. dziękczynna za pielgrzymki bł. Jana Pawła II oraz o rychłą kanonizację pod przewodnictwem ks. Jerzego Olszówki SDS rozpoczęła program Nocy Kościołów w Trzebnicy.

IMG_7543.jpegUczestnicy panelu dyskusyjnego, od prawej wokalistki chóru "Głos Duszy" Inga Kaliada i Wiktoria Konopacka, Konsul Genralny RP na Ukrainie Krzysztof Świderek, pisarz Stanisław Srokowski, moderator dyskusji ks. Jerzy Olszówka SDS.
 
IMG_7566.jpeg Również publiczność mogła się włączyć do dyskusji. Kresy są obecne we wspomnieniach wielu trzebniczan.

IMG_7580.jpeg Pamiątkowe zdjęcie spotkaniu z udziałem burmistrza Marka Długozimy i przewodniczącego Rady Miejskiej Mateusza Stanisza.

IMG_7592.jpegChór "Głos Duszy" z Białorusi na moment przed koncertem.

IMG_7594.jpegAkordeon to jeden z instrumentów, ktory wzmocnił wykonanie ludowych utworów.

IMG_7599.jpeg

IMG_7602.jpeg Pieśń "Polsko moja" wzbudziła zachwyt wśród zgromadzonej publiczności.

IMG_7608.jpegBurmistrz Marek Długozima wręcza kwiaty dyrygent chóru pani Tatianie Gajewskiej.

IMG_7614.jpeg I róża dla najmłodszej artystki, córki jednej z wokalistek, która razem z mamą wykonała wzruszający utwór "Dziękuję ci mamo".