Wniosek o preferencyjny zakup węgla - dowiedz się więcej  |  Godziny pracy Urzędu Miejskiego w Trzebnicy: PON. WT. CZW.: 7:30-15:30  ŚR.: 7:30-16:00  PT.: 7:30-15:00   

  • EN
  • DE
  • UA

Umowa na budowę nowej siedziby biblioteki podpisana

10 listopada w Urzędzie Miejskim podpisana została umowa na budowę nowej siedziby Miejskiej i Gminnej Biblioteki w Trzebnicy – etap I. Inwestycja za ponad 2 mln zł rozpocznie się jeszcze w tym roku. To spełnienie obietnicy danej mieszkańcom przez burmistrza Marka Długozimę. Prace wykona firma TOM-INSTAL z Wrocławia.

Biblioteka będzie zlokalizowana przy ul. Milickiej. Na działce znajduje się obecnie budynek przeznaczony do rozbiórki. Osoby tam zameldowane otrzymały nowe mieszkania w wyremontowanych pomieszczeniach socjalnych po dawnym Sanepidzie. W pierwszym etapie odbędzie się wyburzenie wspomnianego budynku oraz budowa stanu surowego zamkniętego nowej biblioteki, który ma być gotowy wraz z trzecim kwartałem 2023 roku.

- Wierzę, że nowa biblioteka, która powstanie przy ulicy Milickiej, w sąsiedztwie Placu Pielgrzymkowego i Międzynarodowego Sanktuarium św. Jadwigi Śl., dołączy do grona chlubnych inwestycji i projektów, które zrealizowałem w ciągu ostatnich lat. Będzie kolejną, piękną wizytówką miasta – powiedział burmistrz Marek Długozima i dodał: - Jak Państwo wiedzą inwestycje w edukację i kulturę od wielu lat leżą mi na sercu, w tym również los czytelników, także tych najmłodszych. Jestem pewien, że miejsce, które powstanie, będzie im służyło podobnie jak dotychczasowe inwestycje – podsumował.

Obecnie zapraszamy do nowych przestrzeni Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej, która wróciła tymczasowo do pomieszczeń Gminnego Centrum Kultury i Sztuki. Ostatnie dwa lata były czasem, kiedy biblioteka, podobnie jak inne instytucje kultury, funkcjonowała w bardzo trudnych warunkach związanych z ograniczeniami wywołanymi przez pandemię. Stąd właściwie nie było możliwości korzystania bezpośrednio ze zbiorów. - Jestem wdzięczny pracownikom naszej Miejskiej Biblioteki, którzy z ogromnym sercem i zaangażowaniem starali się, by utrzymać poziom czytelnictwa, stąd kontakt mailowy i telefoniczny z czytelnikami, a także wiele akcji, które odbyły się w tym czasie i umożliwiały nawet bezpośrednie dostarczenie książek do domu – podziękował burmistrz Marek Długozima, który na budowę nowej siedziby biblioteki pozyskał również dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zapewnił również, że dołoży wszelkich starań, by nowy budynek biblioteki już w 2024 roku mógł służyć wszystkim mieszkańcom.