Szanowni Państwo, od 3 lipca (do 1 września) obowiązują nowe godziny pracy Urzędu Miejskiego w Trzebnicy: PON.-PT. 7:00-15:00

  • EN
  • DE
  • UA

Przeciw wykluczeniu cyfrowemu

W Gminnym Centrum Kultury i Sztuki odbyło się specjalne spotkanie, podczas którego burmistrz Marek Długozima wspólnie z Posłem na Sejm Pawłem Hreniakiem przekazali laptopy mieszkańcom, którzy złożyli wniosek w ramach programu „Wsparcie dzieci z rodzin popegeerowskich w rozwoju cyfrowym – Granty PPGR”.

Burmistrz na ten cel pozyskał dofinansowanie na łączną kwotę 1 700 000,00 zł, co pozwoli na zakup sprzętu dla ponad 600 uczniów objętych wsparciem.

- Dziękuję polskiemu rządowi z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji na czele, za realizowany program i wsparcie dzieci z rodzin popegeerowskich. Te podziękowania kieruję szczególnie na ręce obecnego tu dziś posła Pawła Hreniaka. Dziękuję również za wszelką pomoc, życzliwość i wsparcie w sprawach naszej gminy. Dziękuję pracownikom Urzędu Miejskiego z Wydziału Pozyskiwania Funduszy na czele z naczelnikiem Pawłem Ziembińskim oraz informatykom na czele z Krzysztofem Trycem. Pandemia i wymuszona przez nią nauka zdalna pokazały, jak ważne jest, by dzieci i młodzież miały dostęp do komputera, drukarki czy Internetu. Występując o dofinansowanie na zakup sprzętu komputerowego dla dzieci byłych pracowników PGR, chciałem pomóc najbardziej potrzebującym w dostępie do cyfrowego świata. Cieszę się, że ten cel został dziś ostatecznie zrealizowany – powiedział burmistrz Marek Długozima, a poseł Paweł Hreniak dodał: - Pan burmistrz powiedział już, jak ważnym w dzisiejszym świecie jest dostęp do Internetu i stąd działanie rządu mające na celu zabezpieczenie tej potrzeby tak, by nikogo nie wykluczać. Jako członek komisji Spraw Wewnętrznych i Administracji czuję się zobowiązany do działania w tematach zabezpieczających obywateli. Dziękuję Panu burmistrzowi Markowi Długozimie za przystąpienie do programu i ubieganie się o to dofinansowanie, bo wymagało to wielkich nakładów sił i środków, a także za sprawną organizację i szybkie przeprowadzenie całej procedury. Nie wszystkie gminy zdecydowały się przystąpić do programu, tym bardziej należy docenić te starania – podsumował poseł.

Tego dnia zorganizowano trzy spotkania, podczas których pokrótce przedstawiono cele programu, omówiono umowę, którą miały zawierać zainteresowane strony oraz skierowano do specjalnie wyznaczonej osoby, by cala procedura przebiegała szybko i sprawnie. – Jestem zadowolona z przebiegu całej procedury odbioru, po wypisaniu i sprawdzeniu danych w umowie otrzymałam sprzęt, o który wnioskowałam. Całość została bardzo dobrze zorganizowana. Nowy komputer posłuży córce do nauki – mówi pani Wiola, a pani Paulina dodaje: - Ostatnie lata, szczególnie czas pandemii pokazał, jak ważny jest dostęp do świata cyfrowego, gdzie przeniesiona została cała nasza aktywność z nauką włącznie. Dlatego doceniam tę inicjatywę i bardzo dobrze, że również nasza gmina zaangażowała się w ten program – podsumowuje.

Przypomnijmy, że to nie jedyny program wspomagający rozwój młodego pokolenia, w jakim Gmina Trzebnica aktywnie bierze udział. W ostatnim tylko czasie burmistrz Marek Długozima pozyskał 741 700,00 zł z programu „Laboratoria przyszłości”, dzięki czemu do naszych placówek oświatowych trafił sprzęt dydaktyczny m.in. w drukarki 3D, komputery do ich obsługi, aparaty fotograficzne, gimbale, stoły wraz z oprzyrządowaniem do nauki techniki, klocki do nauki robotyki i wiele innych.