• EN
  • DE
  • UA

Jest takie miejsce na ziemi… Trzebnickie tradycje uzdrowiskowe

Taki tytuł nosi najnowsza wystawa, którą można zobaczyć w przestrzeniach Galerii Trzebnickiej. Jak mówił podczas wernisażu burmistrz Marek Długozima, obecna wystawa nie została stworzona przypadkiem, ale celowo przybliża wieloletnie starania o przywrócenie funkcji uzdrowiskowej miastu Trzebnica. Wernisaż wystawy odbył się we wtorek 6 września.

Tytuł wydarzenia to cytat zaczerpnięty z wiersza autorstwa Danuty Kamińskiej, najlepiej wyrażający zamysł twórców wystawy. Dodatkowo temat trzebnickiego uzdrowiska został poszerzony o zagadnienia związane z bogactwem regionu. Usytuowanie Trzebnicy u stóp Winnej „Kociej’ Góry, pośród malowniczych sadów, pól czy winnic, przyczyniło się do powstania silnych tradycji rolniczo-sadowniczych, które od czterech dekad można odnaleźć podczas Trzebnickiego Święta Sadów.

Na początek wernisażu tematykę wystawy w kilku zdaniach przybliżyła Karolina Samborska-Zaleska, pracownik galerii: ˗˗ Szanowni Państwo, to już piąta ekspozycja, jaką mamy przyjemność zaprezentować w naszej pięknej Galerii Trzebnickiej. Dzisiejsza wystawa to ukłon w stronę uzdrowiskowych tradycji, które zapisały się na kartach historii Trzebnicy i które, dzięki wieloletnim staraniom Pana Burmistrza, mają ogromną szansę zostać przywrócone. Oprócz unikatowych zdjęć dawnego uzdrowiska znajdziecie tu Państwo powojenne fotografie Trzebnickiego Święta Sadów oraz rekwizyty związane z działalnością sadowniczą i pszczelarską na terenie gminy. W ramach wystawy ujęci zostali również lokalni przedsiębiorcy i wytwórcy, którzy wykorzystując potencjał „ukryty” wśród Wzgórz Trzebnickich, stanowią doskonałą promocję całej Gminy Trzebnica. Należą do nich: „El Gato” – Palarnia kawy i kawiarnia, Winnica „L’Opera”, Winnica „55-100”, „Browar Cztery Ściany”, „Sady Celmerów” czy studio ceramiki „Ceramic Studio MGart” – powiedziała Karolina Samborska-Zaleska i oddała głos burmistrzowi Markowi Długozimie.

˗˗ Uzdrowiskowa przeszłość naszego miasta jest bardzo bliska mojemu sercu. Po latach zleconych badań i korzystnych opiniach oraz certyfikatach, na naszych oczach spełnia się marzenie mieszkańców, aby przywrócić Trzebnicy status jedynej miejscowości uzdrowiskowej na północ od Wrocławia. To także, jak zawsze szczerze podkreślam, moje wielkie pragnienie, które traktuję w kategoriach ukoronowania funkcji burmistrza od ponad dekady – powiedział burmistrz i dodał: – Tym co przybliżana nas do osiągnięcia celu jest fakt, że  gmina pozyskała dofinansowanie w kwocie 17 mln 350 tys. zł w ramach rządowego programu priorytetowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pn. „Udostępnianie wód termalnych w Polsce”, na wykonanie prac i robót geologicznych związanych z poszukiwaniem złóż wód termalnych w Trzebnicy. W ostatnim czasie pozyskałem również 9 milionów złotych z Polskiego Ładu dla Samorządów, które to środki pozwolą na renowację odwiertu IG-1 oraz budowę nowego kompleksu tężni zasilanych solanką z odrestaurowanego odwiertu. Dodatkowo, korzystając z prawa pierwokupu, udało nam się nabyć zabytkowy budynek, tj. przedwojenny pensjonat przy obecnej ulicy Stawowej, który ma kluczowe położenie względem jego funkcji użytkowych w kontekście przyszłego uzdrowiska. Dziś otwierając kolejną wystawę, wiem, że podjęta przeze mnie decyzja o powstaniu tej galerii była słuszna. Zyskaliśmy przestrzeń, która daje nam możliwości pokazania naszej historii, ale także wspaniałej teraźniejszości. W tym miejscu dziękuję wszystkim trzebnickim przedsiębiorcom, którzy poprzez lokalne produkty promują naszą gminę, i którzy są tu dziś obecni – powiedział burmistrz.

Następnie o czasach świetności trzebnickiego uzdrowiska oraz o jego powolnym upadku opowiedział Daniel Buczak, Sekretarz Gminy Trzebnica, a prywatnie pasjonat historii przedwojennej Trzebnicy.

Po części oficjalnej, przyszedł czas na zwiedzanie wystawy. Na gości czekała degustacja wina, piwa, kawy i soków. Napoje osobiście serwowali lokalni producenci, opowiadając o kulisach ich powstania. Wernisaż był wspaniałą okazją do rozmów, bliższego poznania ludzi, którzy wykorzystali potencjał regionu i stworzyli produkty, które stały się wizytówką Gminy Trzebnica. Sami goście nie kryli zachwytu. – Dzisiejsza wystawa pokazuje jak ważna jest dla mieszkańców historia uzdrowiskowa Trzebnicy. Gratuluję Panu Burmistrzowi dotychczasowych sukcesów i życzę wytrwałości w dalszym dążeniu do przywrócenia miejscowości dawnej świetności kuracyjnej – powiedziała Renata Kucharska, konserwator z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, opiekująca się zabytkami na terenie miasta i gminy Trzebnica.

Podczas otwarcia wystawy zadbano także o wyjątkową oprawę muzyczną. Utwory zagrały: Monika Kruk (fortepian) i Katarzyna Schulz (skrzypce).

Wystawa potrwa do połowy października. Serdecznie zapraszamy!