Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

85 lat istnienia Związku Sybiraków

Związek Sybiarków, założony w 1928 roku, obchodzi właśnie 85. rocznicę istnienia. 20 czerwca Sybiracy spotkali się w Klubie 4. Regionalnej Bazy Logistycznej przy ul. Pretficza we Wrocławiu. Padło wiele ciepłych słów. Przypomniano historię Związku i wręczono odznaczenia.

Jednym z uhonorowanych był Łucjan Tać, prezes zarządu trzebnickiego koła Sybiraków. Dziękowano również wszystkim, którzy wspierająją działalność Związku. Za wieloletnią współpracę i wspieranie Związku statuetką i dyplomem został wyróżniony Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima.

Na zakończenie specjalnie dla Sybiarków wystąpił zespół Poloneziaki z Bielawy. Eugeniusz Kuszka, prezes oddziału wrocławskeigo, życzył wszystkim, by mogli się spotkać za kolejne 5 lat, podczas 90. rocznicy.
 

Związek Sybiraków, powołany w 1928 roku, działał do roku 1939, kultywując pamięć o zesłaniach, które jak cień towarzyszyły wszystkim zrywom narodu polskiego, walczącego o suwerenność narodową i państwową. Okres II wojny światowej i okres realnego socjalizmu do 1989 roku to bolesna przerwa w działalności Związku. W latach 40. nastąpiły masowe deportacje Polaków na Syberię, do Kazachstanu i w inne regiony ZSRS. Liczba zesłańców – Sybiraków osiągnęła od 1,35 do 2 milionów obywateli polskich. Związek reaktywowano w 1988 roku.

SAM_8830.jpeg Eugeniusz Kuszka prezes oddziału wrocławskiego Związku Sybiraków, burmistrz Marek Długozima, Łucjan Tać prezes oddziału trzebnickiego Związku Sybiraków

 SAM_8822.jpeg Statuetkę i dyplom wręczył Eugeniusz Kuszka.

SAM_8826.jpegGratulacje dla pana Łucjana Tać od Ewy Mańkowskiej, wicewojewody woj. dolnośląskiego

dyplom_związek_sybiraków.jpeg