• EN
  • DE
  • UA

Z troski o historię

W Lesie Bukowym trwa remont Trzebnickiej Kalwarii – zabytkowej drogi krzyżowej. Wzdłuż alei spacerowej prowadzącej do Kościółka Leśnego zamontowane zostały również nowe lampy ledowe, a wkrótce wymienione zostaną także stare ławki oraz naprawione drewniane schody.

– Od dłuższego czasu nosiłem się z zamiarem przeprowadzenia tego remontu. Już w 2019 roku pomysł odrestaurowania drogi krzyżowej znalazł się w powołanym przeze mnie Budżecie Obywatelskim, ale nie zebrał dostatecznej ilości głosów. Teraz do pomocy przy tym zadaniu zgłosił się trzebnicki przedsiębiorca Kazimierz Zając, którego zakład murarski wykonuje prace naprawcze. Ten szczytny cel wspierają także inne trzebnickie firmy i osoby prywatne. Wymienić należy tu: Jerzego Szostaka z firmy PSB Mrówka, Krzysztofa Dzwonka z firmy Dzwon, Sebastiana Skórę z firmy Sebtex, Bartłomieja Konopackiego z firmy ROBOT oraz osoby fizyczne – Marek Krzak i Antoni Praski. Wszystkim zaangażowanym serdecznie dziękuję za pomoc w rewitalizacji tego ważnego historycznie i kulturowo miejsca. W kolejnym etapie wymienione zostaną stare ławki, a także wyremontowane drewniane schody – skomentował burmistrz Marek Długozima.

Trzebnicką Drogę Krzyżową w obecnej formie wybudowała w 1734 r. ksieni opactwa sióstr cysterek Zofia Korycińska. Inwestycja powstała przy okazji budowy obiektów klasztornych, stąd pewne podobieństwo stylu. Kaplice o kształcie graniastosłupa z pochyłym dwuspadowym zadaszeniem ozdobione są czterema pseudopilastrami, pomiędzy którymi znajdują się obrazy Męki Pańskiej malowane na blasze. Jest to przepiękny, unikatowy obiekt zabytkowy, którego lokalizacja na wzgórzach Lasu Bukowego sprzyja medytacji, rozważaniom, modlitwie i długim spacerom oraz jest niepowtarzalną wizytówką miasta. W poprzednich latach w okolicach październikowych uroczystości jadwiżańskich, a także w czasie Święta Podwyższenia Krzyża trzebniczanie chętnie gromadzili się na tej niezwykłej modlitwie.