Szanowni Państwo, od 3 lipca (do 1 września) obowiązują nowe godziny pracy Urzędu Miejskiego w Trzebnicy: PON.-PT. 7:00-15:00

  • EN
  • DE
  • UA

Trwają prace na Winnej Górze

Kontynuowane są prace związane z rewitalizacją Winnej „Kociej” Góry, których celem jest utworzenie Trzebnickiego Parku Kulturowego. W drugim etapie powstaje tzw. duża pętla, która rozszerzy możliwości spacerowe, a także odsłoni dla odwiedzających panoramę Trzebnicy.

Na powstałej w pierwszym etapie ponad półkilometrowej ścieżce znajdują się m.in. punkty odpoczynku, a także tablice dydaktyczne, które pomagają przyswoić wiedzę o tym ważnym dla historii człowieka miejscu. Przypomnę, że prof. dr hab. Jan Burdukiewicz w latach 1988-1992, odkrył na Winnej Górze ślady bytowania Homo Erectusa sprzed 500 tys. lat, które okazały się najstarszym obozowiskiem w Polsce i jednym z najdalej wysuniętych na północ Europy.

- Każdy, kto jest związany z Trzebnicą, wie, jak ważnym punktem na jej mapie jest Winna „Kocia” Góra, która nie tylko wrysowała się w jej pejzaż, ale i historię. Odkrycie sprzed ponad ćwierć wieku, tylko potwierdza szczególny charakter tego miejsca, dlatego też i moje działania w sprawie rewitalizacji od samego początku były staranne i przemyślane. Tak by, nie utworzyć na jej terenie kolejnego parku rozrywki, lecz miejsce, gdzie mieszkańcy i turyści z uwagą i w sposób ciekawy dowiedzą się o historii skrywanej przez lata w cieniu naszej góry. Stąd liczne konsultacje i porozumienie o współpracy podpisane w 2017 roku z ówczesnym rektorem Uniwersytetu Wrocławskiego prof. dr. hab. Adamem Jezierskim oraz odkrywcą śladów Homo Erectusa prof. dr. hab. Janem Burdukiewiczem czy obecnym prorektorem ds. badań naukowych Uniwesrysteu Wrocławskiego prof. dr. hab. Arturem Błażejewskim – powiedział burmistrz Marek Długozima i dodał: - Kolejna obietnica złożona mieszkańcom staje się faktem. Można śmiało powiedzieć, że obok zrewitalizowanego terenu trzebnickich stawów, Winna „Kocia” Góra stała się drugim ulubionym spacerowym punktem trzebniczan. Teraz przyszedł czas, by ten teren rozszerzyć – podsumowuje.

W kolejnych etapach planowane jest m.in. powstanie wieży widokowej i kawiarni ulokowanej na szczycie naszej góry. Po zakończeniu etapu trzeciego przyjdzie czas na zagospodarowanie zbocza od strony ul. Henryka Brodatego, gdzie powstaną m.in. miejsca piknikowe.