Od 1 lipca do 2 września 2022 Urząd Miejski w Trzebnicy czynny będzie: pon.-pt. 7:00-15:00. Burmistrz Gminy Trzebnica w sprawach skarg i wniosków przyjmuje w środy w godz. 15:00-15:15 | Solidarni z Ukrainą - jak możemy pomóc?  |  #SzczepimySię  |  Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus  |  Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE
  • UA

Przykład idzie z Trzebnicy

W dniach 25-28 kwietnia i 16-19 maja 2022 roku przeprowadzane są na Dolnym Śląsku 4-dniowe wizyty studyjne przedstawicieli samorządów województwa zachodniopomorskiego na temat „Zarządzanie rewitalizacją i włączenie społeczności lokalnej we wdrażanie programów rewitalizacji”. Trzebnica była jednym z miast, które ugościło odwiedzających.

Głównym celem było pokazanie dobrych praktyk rewitalizacyjnych: - Trzebnica bardzo zmieniła się w ciągu ostatnich lat, co mogą Państwo zaobserwować na zaprezentowanej prezentacji. Nasz trud w dążeniu do stałego rozwoju i poprawy życia mieszkańców został zauważony przez organizatorów projektu tej wizyty studyjnej i co bardzo cieszy znaleźliśmy się w grupie uznanych miast takich jak Wrocław, Wałbrzych, Kłodzko czy Świeradów-Zdrój. W ostatnim czasie powstało wiele kluczowych inwestycji, które zostaną Państwu zaprezentowane na żywo podczas zwiedzania miasta. Wszystkie zaprezentowane zmiany, to ogromny wysiłek stworzonego przeze mnie zespołu, umiejętne wykorzystywanie funduszy unijnych i rządowych programów dofinansowań. Dzięki temu wszystkiemu Trzebnica jest dziś wizytówką regionu, a w swych dążeniach patrzymy dalej, chcąc przywrócić jej status miasta uzdrowiskowego. Przed nami kolejny wielki projekt, którym mam nadzieję już wkrótce będziemy mogli się pochwalić – podsumował burmistrz Marek Długozima witając gości z województwa zachodniopomorskiego.

Celem wizyt jest wzmocnienie kompetencji samorządów w zakresie uspołecznienia procesu rewitalizacji poprzez zainteresowanie gmin potencjałem działań rewitalizacyjnych zrealizowanych w innych regionach kraju, pokazanie tzw. „dobrych praktyk” oraz zdobycie inspiracji do wprowadzenia nowych działań rewitalizacyjnych w gminach. Wizyty studyjne są realizowane w ramach projektu „Wzmacnianie zdolności gmin do programowania i wdrażania działań rewitalizacyjnych” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, Funduszu Spójności, w ramach POPT 2014-2020 oraz budżetu państwa.

Tematem wiodącym w Trzebnicy jest „Komplementarność międzyokresowa w praktyce rewitalizacyjnej – konsekwencja działania, wymiarowanie przedsięwzięć, trwałość procesu” – podkreślający skuteczność konsekwentnych działań samorządowych w długim okresie czasu oraz uwypuklający najważniejsze osiągnięcia wieloletniego procesu rewitalizacji. Organizatorem wizyt jest samorząd województwa zachodniopomorskiego przy współpracy firmy doradczej Adept z Gdańska oraz Instytutu Rozwoju Miast i Regionów w Warszawie.