#SzczepimySię |  Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus  |  Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Odsłonięcie Pomnika kard. Stefana Wyszyńskiego

W pobliżu bazyliki, przy skwerze, na którym stoi już monument św. Jana Pawła II, w sobotę 11 grudnia został odsłonięty pomnik bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. - Zależało mi, by wyrazić Bogu wdzięczność za dar życia kardynała oraz by podkreślić, że i tu w Trzebnicy odcisnął on swój ślad – mówił podczas uroczystości odsłonięcia pomysłodawca powstania pomnika burmistrz Marek Długozima.

Sobotnie uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. w Bazylice św. Jadwigi Śl., której przewodniczył proboszcz ks. Piotr Filas SDS. - Nasze niespokojne czasy posiadają współczesnych proroków. Jednym z nich był kard. Stefan Wyszyński, nazywany przez historię Prymasem Tysiąclecia - mówił podczas homilii ks. proboszcz Piotr Filas.

Przywołał również niezwykłe wydarzenie z życia kardynała. Podczas Powstania Warszawskiego młody wówczas kapłan podniósł z ziemi kartkę z napisem: "będziesz miłował".

- Słowa prymasa stają się drogowskazem. Jestem dumny, że władze Trzebnicy z panem burmistrzem na czele postanowiły uczcić tego wielkiego człowieka i Polaka pomnikiem w naszym mieście. Powodów jest wiele. Wiemy, że kilkakrotnie odwiedził Trzebnicę. Jestem przekonany, że sanktuarium św. Jadwigi było bliskie jego sercu, bo św. Jadwiga była bliska jego sercu. Widać to na różnego rodzaju fotografiach, które upamiętniły ważne narodowe uroczystości. Bazylika mu wiele zawdzięcza i salwatorianie mu wiele zawdzięczają. Być może gdyby nie jego zdecydowana postawa, naszego zgromadzenia w Trzebnicy by nie było – mówił ks. proboszcz.

Podczas homilii ksiądz proboszcz przyznał również, że kardynał to bliska jego sercu osoba z wielu powodów, m.in. nauczanie Prymasa Tysiąclecia stało się tematem jego pracy magisterskiej, a cytat "Każda rzecz wielka musi kosztować i musi być trudna. Tylko rzeczy małe i liche są łatwe” umieścił na obrazku prymicyjnym.

Po Mszy św. burmistrz Marek Długozima zaprosił wszystkich zgromadzonych na spektakl muzyczny pt. "Święty Czas, Świętej Nocy”. Koncert powstał z potrzeby serca, a jego przesłanie dotyczyło idei przebaczenia i pojednania. Autorem muzyki i koncepcji koncertu jest pochodzący z naszej gminy Paweł Klin. Po studiach w Holandii i Stanach Zjednoczonych muzyk powrócił do Polski, a w trzebnickiej bazylice wystąpił wraz z żoną Joanną, Michałem Gaszem, Arturem Bocheńskim oraz wraz z innymi wspaniałymi muzykami z Warszawy i Wrocławia. Producentem wydarzenia była Agencja Artystyczna „Proculture”.

Druga część uroczystości przebiegała na skwerze w pobliżu bazyliki, gdzie burmistrz Marek Długozima wraz z zaproszonymi gośćmi m.in. z proboszczem ks. Piotrem Filasem, s. Claret Król, panią poseł Agnieszką Soin, posłem Pawłem Hreniakiem, Wicewojewodą Dolnośląskim Bogusławem Szpytmą oraz uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 2 Marcinem i Marceliną dokonali uroczystego odsłonięcia pomnika.

Burmistrz Marek Długozima w swoim okolicznościowym przemówieniu podkreślił:

Bł. kard. Stefan Wyszyński. Wielka postać, wspaniały kapłan i człowiek, przez wielu nazywany duchowym przywódcą narodu. Odegrał bardzo ważną rolę we współczesnej historii Polski, a szczególnie w czasie trwania komunizmu. We wszystkim, co robił, oddany był Ojczyźnie, a jej losy zawierzał zawsze Maryi. Twierdził, że bez względu na przeszkody, trzeba podejmować wysiłek tworzenia lepszej przyszłości. Podkreślał ogromną rolę naszej wspólnoty narodowej oraz miejsce wiary i Kościoła w tej wspólnocie. Jego wielkie zatroskanie o suwerenność narodu stało się zadaniem, które pozostawił nam w duchowym testamencie.

Bronił godności oraz praw człowieka. W każdym szukał tego, co dobre i uświęcone.

Bł. kard. Stefan Wyszyński to postać bardzo bliska mojemu sercu. Kiedy podejmowałem decyzję, by postawić pomnik, popiersie, które upamiętni jego osobę, zależało mi na tym by - z jednej strony wyrazić Bogu wdzięczność za dar życia kardynała, ale z drugiej strony - by podkreślić, że i tu w Trzebnicy odcisnął on swój ślad. Nasze miasto miało bowiem to szczęście, że wielokrotnie znalazło się na szlakach jego posługi pasterskiej. 

W swoich przemówieniach i modlitwach bł. kard. Stefan Wyszyński wielokrotnie wracał do św. Jadwigi Śląskiej i nawiązywał do jej życia pełnego dzieł miłosierdzia – podkreślił burmistrz dziękując również wszystkim zaangażowanym w powstanie pomnika: - Dziękuję panu Pawłowi Rutkowskiemu z firmy kamieniarskiej GRABMAL za wykonanie postumentu, Panu Pawłowi Luchowskiemu za wyrzeźbienie tego wspaniałego popiersia oraz wszystkim zaangażowanym pracownikom Urzędu Miejskiego na czele z Panią Katarzyną Styperek, na której pomoc zawsze mogę liczyć - (w galerii pełna treść przemówienia).

Okolicznościowe przemówienie w imieniu nieobecnej z powodu choroby europosłanki Beaty Kempy odczytał Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Trzebnicy Piotr Okuniewicz. Słowa gratulacji i uznania za podjęcie inicjatywy budowy pomnika w stronę burmistrza Marka Długozimy skierowała również posłanka Agnieszka Soin, która kilka dni później 15 grudnia wydarzenie w Trzebnicy zaprezentowała na mównicy sejmowej podczas posiedzenia sejmu. 

-  Liczą się czyny, a nie słowa powiedział pan burmistrz podczas otwarcia Hali Widowiskowo-Sportowej w Trzebnicy. I rzeczywiście tak Pan działa. Ponadto pielęgnuje Pan wartości bliskie naszym sercom. Dzisiejsza uroczystość ma przede wszystkim wymiar duchowy. Kieruje naszą uwagę na postać, czyny i słowa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Pomnik ma nam przypominać o jego niezłomności i wierze. Panie Burmistrzu, to niezwykle cenna inicjatywa, która uwrażliwia nas na kwestie wiary, wartości, a przede wszystkim polskości, którą kardynał rozumiał jako dążenie do utrzymania suwerenności. Wierzę, że jego duchowy testament ma godnych spadkobierców – mówiła poseł Agnieszka Soin podczas uroczystości odsłonięcia pomnika.

Głos zabrał również poseł Paweł Hreniak: - Spotykamy się tu, by uhonorować wspaniałego kapłana i wielkiego Polaka, patriotę, bez którego trudno sobie wyobrazić rozwój polskiej duchowości w tym trudnym, ciemnym czasie komunizmu. Dzisiejsza uroczystość przypomina nam o ogromnej roli kościoła katolickiego w procesie odzyskania przez Polskę niepodległości. Panie burmistrzu, za to przypominanie, za troskę o pamięć historyczną, serdecznie dziś dziękuję.

Do cytatu umieszczonego na pomniku z inicjatywy burmistrza Marka Długozimy nawiązał natomiast Bogusław Szpytma, Wicewojewoda Dolnośląski: - Jesteśmy dumnym narodem, z wielowiekową tradycją, nie potrzebujemy wskazówek, jak żyć, potrzebujemy partnerstwa i zauważenia nas. Jesteśmy dojrzałą wspólnotą, dojrzałą społecznością, narodem, który poważnie traktuje wartości.

Wicewojewoda nawiązał również do słów, które bł. kardynał Wyszyński znalazł podczas Powstania Warszawskiego - „Będziesz miłował”. - Jeśli nie wiemy, co robić, w życiu, jak reagować, czyńmy dobro. Miłujmy – powiedział wicewojewoda.

Podczas uroczystości odczytano również listy okolicznościowe nadesłane przez Jarosława Obremskiego Wojewodę Dolnośląskiego i Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego Marcina Krzyżanowskiego.

Uroczystość odsłonięcia pomnika miała miejsce w roku ogłoszonym uchwałą Sejmu i Senatu RP rokiem kardynała Stefana Wyszyńskiego. Rok 2021 to również 120. rocznica urodzin i 40. rocznica śmierci kardynała. Jego punktem kulminacyjnym był dzień 12 września 2021, gdy w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbyła się msza beatyfikacyjna.