#SzczepimySię - Gmina Trzebnica gotowa na szczepienia  |  Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus  |  Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Gminna Hala Widowiskowo-Sportowa im. Dolnośląskich Olimpijczyków oficjalnie otwarta.

Druga największa inwestycja w powojennej historii naszego miasta, została oddana w ręce mieszkańców zgodnie z daną przez burmistrza Marka Długozimę obietnicą. Udało się to pomimo licznych przeszkód i kłód kładzionych pod realizację tego obiektu przez ludzi mu nieżyczliwych. – Byłem zdeterminowany, by doprowadzić tę inwestycję do końca i by mogły z niej korzystać przede wszystkim dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 – mówi burmistrz.

31 sierpnia odbyła się gala, podczas której mogliśmy zobaczyć pełnię możliwości nowego obiektu. Gminna hala została zaprezentowana w pełnej krasie, rozświetlona scenicznymi światłami, rozbrzmiewała pełnią dźwięków w rytm wygrywany tego dnia przez towarzyszący otwarciu zespół Dziubek Band pod batutą Mariusza Dziubka.

Wszystkich zebranych przywitał gospodarz uroczystości i pomysłodawca powstania hali - burmistrz Marek Długozima, który w rytm dźwięków znanych z filmu Rocky wszedł na salę przybijając piątkę zebranym gościom, następnie witając ich ze sceny.

 

 

Poniżej prezentujemy treść przemówienia burmistrza Marka Długozimy:

„Szanowni Państwo,

To dla mnie ogromna radość, wielka duma i przyznam, że wyjątkowy dzień w moim życiu zawodowym, ale i osobistym. Tym bardziej cieszę się, że to wspaniałe wydarzenie, jakim niewątpliwie jest otwarcie Gminnej Hali Widowiskowo-Sportowej im. Dolnośląskich Olimpijczyków, możemy dziś przeżywać wspólnie.

Drodzy Goście, Kochani Trzebniczanie, a także Wy - najmłodsi mieszkańcy naszego miasta, dla których również powstało to miejsce.

Chciałbym dzisiejsze słowo do Was rozpocząć następującym cytatem:

„Sport ma moc zmieniania świata. Ma moc inspirującą, moc jednoczenia ludzi…”.

Te słowa towarzyszą mi od samego początku, od momentu, gdy zrodziła się idei powstania hali. I przyznam, że nabrały szczególnego charakteru w momencie, gdy podjąłem decyzję, by hala nosiła imię Dolnośląskich Olimpijczyków – ludzi wybitnych, którzy swoją ciężką pracą odnieśli prawdziwy sukces sportowy. Wam, Drodzy Olimpijczycy, jestem dziś szczególnie wdzięczny za Waszą obecność wśród nas!

Jestem przekonany, że Wasza sportowa postawa, determinacja, siła i chęć walki – są dla nas inspiracją do odważnego życia.

Wszyscy znamy te chwile, gdy realizując jakiś projekt napotykamy na trudności, gdy zabraknie ludzi życzliwych, a wokół pełno jest tych, którzy czekają na nasze potknięcie, nasze wahanie i pomyłki. Wy, drodzy Olimpijczycy, pewnie jak nikt inny znacie tę rzeczywistość. W takich chwilach każdy z nas ma co najmniej dwie możliwości: albo zrezygnować - ulec tym głosom i niechętnym kibicom, albo – przyspieszyć na ostatnich metrach, znaleźć w sobie jeszcze więcej siły, jeszcze więcej energii i osiągnąć upragnione zwycięstwo.

Sport zmienia świat. To prawda. Swoją energią i emocjami, które mu towarzyszą. Ale ten świat przede wszystkim zmieniają ludzie - którzy na bieżni, na boisku, na ringu, mierzą się ze swoimi słabościami i  ograniczeniami. Ich sukces nie jest dziełem przypadku, ale ciężkiej i wytrwałej pracy.

Te słowa nabierają szczególnego kontekstu tu – w tym nowoczesnym obiekcie – w Gminnej Hali Widowiskowo-Sportowej. Kiedy rozpoczynałem jej budowę, wymagało to ode mnie wielu, odważnych decyzji. Podobnie jak w sporcie to, co najważniejsze wydarzyło się później. I tak historia o budowie hali jest dziś również historią o pokonywaniu przeszkód, o sile i uporze, które pozwalały mi iść na przód, by osiągnąć wymarzony cel.

Dziś na tej sali jest wiele osób, które nie wierzyły w sukces tego projektu, które swoimi działaniami utrudniały, wręcz blokowały jego realizację m.in. poprzez różnego rodzaju donosy do instytucji. Nie chciałbym jednak teraz o nich mówić. Nie to miejsce i nie ten czas. Historia ich oceni.

Przyznam, że cieszę się z waszej obecności. Jestem bowiem przekonany, że nie można przejść obojętnie wobec piękna tej wspanialej hali. Że jej rozmach, estetyka, nowoczesność poruszą i Wasze serca i pozwolą w końcu uwierzyć, że trzebniczanie zasługują nie tylko na ten budynek, ale na to wszystko, co od tej chwili będzie się tu rozgrywało - imponujące widowiska sportowe, kulturalne, gale, koncerty.

Wspomniany przeze mnie cytat mówi też: sport ma moc jednoczenia ludzi. Budowa hali od początku łączyła ludzi wokół tej dobrej idei. W sposób szczególny dziękuję więc dziś radnym z mojego ugrupowania KWW Marka Długozimy. Bez Was nie udałoby mi się tego projektu zrealizować. Byliście dla mnie inspiracją i siłą. Uwierzyliście, że można zrobić wiele dla tego miasta.

Oraz wszystkim pracownikom Urzędu Miejskiego w Trzebnicy. Ogromnie się cieszę, że udało mi się stworzyć zespół ludzi, którzy od wielu lat pracują nie tylko na sukces tego jednego projektu, ale całej gminy, by rozsławić ją w Polsce i poza granicami.

Ostatnio Ks. Arcybiskup Józef Kupny otwierając swoim przemówieniem Kongres Pracy we Wrocławiu powiedział, że dzisiaj Nagrody Nobla nie otrzymują pojedyncze osoby, ale otrzymują zespoły. Ogromnie się cieszę, że udało mi się stworzyć taki zespół, a ta hala jest swego rodzaju Noblem dla wszystkich mieszkańców.

Dziękuję moim najbliższym, w szczególności mojej kochanej żonie Eli, dzieciom Oli i Kubie obecnym dziś tutaj ze mną, moim wspaniałym siostrom, rodzinie i przyjaciołom, wszystkim, którzy wspierali mnie i kibicowali przy tym projekcie.

Dziękuję również głównemu wykonawcy – firmie PROMAT, na czele z jej prezesem– Romanem Jackiewiczem. To prawdziwy sukces, że udało nam się dokończyć budowę, mimo trudnych czasami chwil, mimo problemów napotkanych po drodze, które wynikały z niejasnych przepisów, a także mimo wiele kłód rzucanych nam pod nogi przez nieżyczliwych ludzi.

W sposób szczególny dziękuję również obecnemu tu wojewodzie panu Jarosławowi Obremskiemu za okazane wsparcie i nieocenioną pomoc przy uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie hali. Być może czekalibyśmy kolejne 2 lata, co wymyśli red. Daniel Długosz, co wymyślą: radny Mirosław Marzec, radna Bujak-Ziółkowska, czy radny Krzysztof Śmiertka. Panie Wojewodo, wielkie ukłony i słowa wdzięczności. Jestem pewien, że dobro, które Pan w sercu nosi, zostanie po stokroć zwrócone.

Chciałbym podziękować panu Maciejowi Ratajowi, Powiatowemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego, że mimo wszystkich przeciwności wydał pozwolenie na użytkowanie hali. 

Dziękuję również Wam, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebnicy, za okazaną cierpliwość i wiarę. Ogromnie się cieszę, że już za chwilę będziecie mogli rozwijać swoje sportowe pasje właśnie tu, w pomieszczeniach tej wspaniałej hali

Paradoksem jest to, że rok temu świeciło mocno słońce. Rozpoczęcie roku szkolnego miało miejsce na boisku. Wszyscy martwili się, jak dzieci wytrzymają w takim upale. Dwa lata temu padał mocno deszcz. Pani dyr. Grażyna Kantecka też martwiła się, gdzie przeprowadzić rozpoczęcie roku szkolnego. Jutro, bez względu na to, czy będzie świeciło słońce, czy będzie padał deszcz, ma pani do dyspozycji tę piękną halę, która pomieści 700 uczniów. Myślę również, że w tym kontekście Pan Kurator przyzna mi rację, jak ważne jest, by takie obiekty powstawały w każdej gminie.

Podczas projektowania budynku zależało mi, by już na samym wejściu hala przypominała nam o wartościach, którymi warto kierować się w życiu. Wierzę, że to one zapewnią nam sukces nie tylko na boisku, ale i w naszej codzienności. Stąd hasła, które znajdą Państwo na ścianie frontowej budynku: Wiara. Wspólnota. Tolerancja. Szacunek. Zgoda. Pasja. Energia. Miłość.

Tę symbolikę wzmacniają potem rysunki zwierząt, które odnajdziemy w środku. Jest tu lew, który mówi nam o sile i odwadze, byk symbol determinacji, a także gepard wskazujący na cechy takie jak sprawność i szybkość. Mam również nadzieję, że jedną z ulubionych Państwa stref będzie ta z namalowanymi skrzydłami. Każdemu z nas życzę bowiem wiary we własne marzenia, by unieść się wysoko i móc je spełnić

Hala ma jeszcze jedną symbolikę. Potwierdza to, co konsekwentnie realizuję od pierwszego dnia, kiedy zostałem burmistrzem. Zależy mi bowiem, by moje decyzje, a w konsekwencji te liczne zrealizowane inwestycje, wyznaczały kierunki rozwoju dla całej Gminy Trzebnica.

 

Mamy szczęście mieszkać w naprawdę pięknym, malowniczym miejscu, które dynamicznie się rozwija. Jednocześnie, w otoczeniu lasów i sadów możemy szukać ucieczki od zgiełku, możemy odpocząć i zregenerować się.

Służy temu zieleń i liczne strefy relaksu.

 

I o tym jest kolejny z dużych projektów, który rozpoczynamy – powrót Trzebnicy do źródeł, do wspaniałych tradycji uzdrowiskowych. Rządowe dofinansowanie, które otrzymaliśmy w kwocie ponad 17 mln złotych jest tego wspaniałym początkiem.

 

Szanowni Posłowie, którzy jesteście tu dziś z nami obecni na żywo i za pośrednictwem łączy internetowych, w tym miejscu zwracam się do Was i składam serdeczne podziękowania na Wasze ręce dla całego rządu reprezentowanego przez pana premiera Mateusza Morawieckiego, że tak bardzo pomógł nam w tej kwestii.

 

Szanowni Państwo,

Złote Czasy dla Trzebnicy. One nie tylko nadchodzą, one dzieją się na naszych oczach.

Rozejrzymy się wokół. Naprawdę jako trzebniczanie możemy być dumni. Życzę Państwu i sobie, byśmy byli uważni na ten sukces, który jest naszym wspólnym udziałem.

Wszystkiego dobrego!


Gminne talenty

Następnie przed zgromadzoną publicznością zaprezentowały się dzieci z gminnych sekcji sportowych. Zapowiadani przez znanego z anteny Polsatu Sport Marka Magierę, na parkiet wybiegli m.in. koszykarze i siatkarki z Gaudii, piłkarze i piłkarki z Polonii oraz piłkarze ręczni z odbudowywanej sekcji tej dyscypliny. Dzieci, prowadzone przez Trzebnickie Mażoretki, niosły olimpijską flagę jako symbol swoich marzeń o sportowej przyszłości. Poszczególne sekcje przedstawiły także krótkie popisy sportowych umiejętności. Gościnnie na otwarcie przybyli zawodnicy footballu amerykańskiego z drużyny Panthers Wrocław.

Niespodzianką była seria rzutów karnych, do których wykonania zaproszony został burmistrz Marek Długozima wraz z Wojewodą Dolnośląskim Jarosławem Obremskim. Przetestowali oni umiejętności bramkarskie jednego z młodych bramkarzy Polonii. Zwycięski okazał się strzał burmistrza Marka Długozimy, a wojewoda w swoim późniejszym wystąpieniu podkreślił chęć rewanżu. - Obserwuję od wielu lat Trzebnicę i widzę, że jest to miasto dynamicznie rozwijające się, dobre do życia i w pewnym stopniu kompletne. W tym mieście dba się o budowanie wartościowej symboliki patriotycznej i europejskiej, za co chcę bardzo podziękować panu burmistrzowi. Budowa hali pochłonęła ponad 20 milionów złotych. Obiekt w przyszłości ma stać się Dolnośląskim Centrum Olimpijskim. Trzymam za to kciuki i chcę postawić przed Panem burmistrzem zadanie. Za 15 lat, czyli cztery olimpiady, chciałbym, żeby Trzebnica była na Dolnym Śląsku najsilniejszym miastem olimpijczyków. Przyjeżdżam za piętnaście lat i sprawdzimy to – powiedział Wojewoda Jarosław Obremski, który od burmistrza Marka Długozimy otrzymał również specjalną statuetkę symbolizującą olimpijski ogień, w podziękowaniu za pomoc i wsparcie. 

Tego dnia przed publicznością swoje talenty zaprezentowali również nauczyciele i wychowankowie Gminnej Szkoły Muzycznej – Monika Gruszczyńska, Karolina i Diana Cel, a także chór szkolny pod batutą Beaty Krzenciessy.

 

 


List Gratulacyjny od Premiera

Specjalny list do burmistrza oraz wszystkich mieszkańców wystosował Premier Mateusz Morawiecki, a o jego odczytanie poproszona została obecna podczas uroczystości Anna Morawiecka. Poniżej prezentujemy całą treść wspomnianego listu.

 

 


Olimpijczycy patronami nowej hali

Nowej hali patronować będzie jedenastu dolnośląskich olimpijczyków, wybranych podczas obrad kapituły powołanej przez burmistrza Marka Długozimę. Sylwetki wybitnych sportowców przedstawiła dziennikarka Słowa Sportowego Aleksandra Szumska. Wyróżnieni zostali:  RENATA MAUER-ROŻAŃSKA - strzelectwo sportowe (Uczestniczka – Barcelona 1992, Złoto – Atlanta 1996, Brąz – Atlanta 1996, Złoto – Sydney 2000, Ateny 2004) / MIECZYSŁAW ŁOPATKA – koszykówka(Uczestnik – Rzym 1960, Tokio 1964, Meksyk 1968, Monachium 1972) / JÓZEF TRACZ – zapasy(Brąz - Seul 1988, Srebro - Barcelona 1992, Brąz - Atlanta 1996) / LESZEK SWORNOWSKI – szermierka (Srebro – Moskwa 1980) / JAKUB TOKARZ – parakajakarstwo (Złoto – paraolimpiada Rio de Janeiro 2016) / WOJCIECH BARTNIK – boks(Brąz – Barcelona 1992) / URSZULA WŁODARCZYK – wielobój lekkoatletyczny (Uczestniczka - Barcelona 1992, Atlanta 1996, Sydney 2000) / RYSZARD PODLAS – lekkoatletyka(Brąz – Montreal 1976) / JÓZEF ZAPĘDZKI – strzelectwo(Uczestnik - Tokio 1964, Złoto – Meksyk 1968, Złoto – Monachium 1972, Uczestnik – Montreal – 1976, Uczestnik – Moskwa 1980) / LUCYNA KORNOBYS – lekkoatletyka(Srebro – paraolimpiada Rio de Janeiro 2016) / Ryszard Szurkowski – kolarstwo szosowe( Srebro – Monachium 1972, Srebro – Montreal 1976). Wśród Olimpijczyków wymieniona została również Natalia Kaczmarek, która w tym roku, podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio zdobyła złoty medal w sztafecie mieszanej 4x400 metrów i srebro w sztafecie żeńskiej 4x400 metrów. Wielkie Gratulacje!

 

 Wmurowanie kapsuły czasu

Tradycyjnie już, podobnie jak podczas otwarcia innych wielkich inwestycji w Gminie Trzebnica, nastąpiło wmurowanie kapsuły czasu, którego dokonali burmistrz Marek Długozima, zastępca burmistrza Krystyna Haładaj, przewodniczący Rady Miejskiej Mateusz Stanisz i mecenas Andrzej Góral. W kapsule znalazły się: najnowszy numer Panoramy Trzebnickiej, list do przyszłych pokoleń, pendrive z galerią zdjęć z powstawania hali, informacje o gminie oraz przypinka z herbem Trzebnicy. Kapsuła znalazła się w postumencie, który zwieńczyła szklana rzeźba z widniejącym na niej cytatem burmistrza: „Niech Olimpijski Ogień zapłonie w sercach trzebniczan”.  

Wraz z wmurowaniem Kapsuły Czasu – Kamienia Węgielnego nastąpiło również odsłonięcie tablic z odciskami dłoni reprezentantów Regionalnej Rady Olimpijskiej pani Renaty Mauer-Różańskiej oraz Pana Mieczysława Łopatki. Na tablicy znalazł się również odcisk dłoni burmistrza Marka Długozimy. Całość wydarzenia zgromadzeni w hali goście mogli obejrzeć na telebimach podczas transmisji na żywo, a w tym czasie prowadząca galę Beata Bielska, wspólnie z zespołem Dziubek Band wykonała nieco zmodyfikowany utwór Czesława Niemena – „Sen o Trzebnicy”.

 

 


Przecięcie wstęgi

Najważniejszym momentem uroczystości było oficjalne przecięcie wstęgi, którego dokonali wspólnie burmistrz Marek Długozima, Olimpijczycy Mieczysław Łopatka i Renata Mauer-Różańska oraz dyrektor SP2 Grażyna Kantecka wraz z przedstawicielami dzieci. Spod dachu nowej hali poleciało konfetti, chór szkoły muzycznej zaśpiewał We Are The Champions zespołu Queen, ale co najważniejsze oczekiwanie dzieci na nową halę dobiegło końca. Burmistrz Marek Długozima pokonując napotkane przeciwności dotrzymał słowa i przekazał w ręce mieszkańców i uczniów ten nowoczesny obiekt, by rozkwitały tu sportowe pasje na miarę olimpijskich aren. O poświęcenie inwestycji poproszony został ks. proboszcz Piotr Filas SDS.

By lepiej poznać nową halę, zgromadzonym gościom wyświetlony został film z oprowadzaniem po jej przestrzeniach dokonanym przez burmistrza Marka Długozimę. Film dostępny jest na www.trzebnica.pl.

 

 


Podziękowanie i gratulacje

Podobnie jak przy okazji innych wydarzeń, które zmieniają obraz Trzebnicy, tak i tym razem specjalny wiersz na tę okoliczność przygotowała i przedstawiła trzebnicka poetka Danuta Kamińska, następnie zapraszając na scenę Radnego Rady Miejskiej Mateusza Kempę, który zarapował do tekstu autorki.

Jak każda inwestycja, tak i nowa Gminna Hala Widowiskowo-Sportowa została uwieczniona w obrazie przez trzebnicką malarkę Ewę Mroczek. – To pokazuje, że mamy w Trzebnicy wspaniałych, utalentowanych ludzi. To już chyba dwunasty obraz otwieranych przez nas inwestycji, wszystkie wiszą u mnie w gabinecie, a przed nami Pani Ewo kolejnych dwanaście. Serdecznie dziękuję za dźwięk i obraz, który tak wspaniale podsumowuje tę inwestycję – powiedział burmistrz.

Z powodu pracy w europarlamencie nieobecna podczas uroczystości była posłanka Beata Kempa. Jednak nagrała specjalne wideo, w którym pogratulowała burmistrzowi i wszystkim mieszkańcom otwarcia hali. - Chcę podziękować za pomysł burmistrzowi Markowi Długozimie, za decyzję i odwagę jej realizacji, a także radzie miejskiej oraz wykonawcom tego wspaniałego obiektu. Samym mieszkańcom życzę, by wszyscy korzystający z niej nabrali ducha i mocy. W szczególny sposób chcę nawiązać do nazwy. Jestem przekonana, że już niebawem na Igrzyskach będziemy mogli doświadczać olimpijczyków z Trzebnicy, którzy szlifować będą swoją formę właśnie na tej hali. Pozdrawiam serdecznie – zakończyła europoseł Beata Kempa. Następnie głos zabrał Kurator Dolnośląski Roman Kowalczyk: - Drodzy uczniowie, droga młodzieży, sport to jest niezwykle ważna sprawa. Służy on zdrowiu, wspomaga kondycję, pozytywnie wpływa na psychikę. Sport to emocje. Nie wątpię, że podczas wszelkich rozgrywek będzie na tej hali wiele emocji. Sport hartuje charaktery. Uczy wygrywać bez pychy i przegrywać bez urazy. Ja niezmiernie się cieszę, że właśnie tu w Trzebnicy powstała taka piękna, imponująca hala na miarę XXI wieku. Trzebnica wszystkich zachwyca. Trzebnica to znakomite miejsce do życia. W imieniu władz oświatowych i wszystkich pracowników Kuratorium Oświaty chciałbym bardzo nisko się ukłonić i pogratulować panu burmistrzowi Markowi Długozimie i wszystkim, którzy przyczynili się do jej powstania. Szczególnie cieszy, że będą mogły z niej korzystać dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 – podsumował kurator przekazując piłki na nową halę.

Głos zabrała również poseł Mirosława Stachowiak-Różecka: - Jestem pod wielkim wrażeniem hali, jak i całej dzisiejszej uroczystości. Mogłam tu poznać cały potencjał jaki tkwi w młodych trzebniczanach, który ta hala będzie mogła wspierać. Liczę na to, że to miejsce będzie areną wielu wspaniałych emocji podczas wydarzeń sportowych i kulturalnych. Te z kolei będą inspiracją dla młodych ludzi, którzy w przyszłości będą rozsławiali Trzebnicę. Niech przykłady olimpijczyków będą dla młodzieży wzorem do naśladowania. Tak prywatnie od niedawna jestem mieszkanką Powiatu Trzebnickiego, dlatego bardzo dziękuję i bardzo się cieszę panie burmistrzu z tej inwestycji. Gratuluję wysiłku i życzę, by ta determinacja pana nie opuszczała i owocowała kolejnymi fantastycznymi przedsięwzięciami dla mieszkańców Trzebnicy – pogratulowała.

Poseł Agnieszka Soin w swoim przemówieniu podkreśliła, że hala to wielki sukces organizacyjny: - Jestem przekonana, że miejsce to już wkrótce stanie się miejscem tętniącym życiem, gdzie dzieci będą mogły doświadczać aktywności fizycznej i szlifować swoje talenty. Hala będzie na długie lata wspaniałą wizytówką Trzebnicy – podsumowała.

Poseł Paweł Hreniak zaznaczył, że ma poczucie tego jak ważnym i historycznym jest to wydarzenie dla Gminy Trzebnica i powiatu: - Mam nadzieję, że o tym wydarzeniu i tej hali będzie się mówiło przez kilka następnych lat. Panie burmistrzu gratuluję ogromnego hartu ducha oraz skuteczności i sprawności, z której jest pan doskonale znany. Gratuluję spełnienia marzeń, bo wiem, że było to wielkie marzenie pana burmistrza, ale wiem też od rodziny mieszkającej w Trzebnicy, że było to także wielkie marzenie wszystkich mieszkańców gminy. Dobrze, że te marzenia są tożsame, bo to oznacza, że pan burmistrz doskonale wsłuchuje się w potrzeby i oczekiwania. Gratuluję wszystkim mieszkańcom, bo to właśnie wam będzie służyć to miejsce – pogratulował Paweł Hreniak, który na ręce burmistrza i pani dyrektor Grażyny Kanteckiej przekazał piłki.

W imieniu prezesa Dolnośląskiego Związku Piłki Siatkowej Wojciecha Rozdolskiego głos zabrał sekretarz zarządu Tomasz Sobolewski, który na ręce burmistrza, wspólnie z małżonką prezesa panią Jolantą Rozdolską, przekazał specjalną koszulkę, podziękowania oraz bilety na mecze Reprezentacji Polski podczas trwających u nas Mistrzostw Europy w Siatkówce. Odczytany został również list od prezesa, który publikujemy poniżej.  Co ważne, dzięki nawiązanej współpracy z DZPS, na hali już 18 września rozegrany zostanie turniej TURON Młodzi Giganci Siatkówki, w którym udział weźmie m.in. trzebnicka Gaudia. Jest to dobry prognostyk współpracy przed kolejną edycją Gigantów Siatkówki, która co bardzo prawdopodobne odbędzie się w przyszłym roku w nowej Gminnej Hali Widowiskowo-Sportowej.

Głos zabrał także trzebnicki przedsiębiorca Marek Dardas: - Jakże smutny był okres, kiedy ta piękna hala stała pusta. Jeszcze się nie urodziła, a już jej nie było. Dzięki Bogu to już za nami. Jest to przysłowiowe słońce, jest radość. Będzie służyła temu społeczeństwu, dla którego zostało powołana. Trzebnica stoi sportem, a sport w swoich czystych założeniach buduje siłę, wytrwałość i pewność siebie. Sport zmusza do systematycznego treningu. Kształtuje motyw szlachetnej walki i szacunku do przeciwnika i uczy pokory. Ale przede wszystkim wychowuje kształtując mocne charaktery. Dzięki temu tu jesteśmy. Wielki szacunek dla burmistrza za tę inwestycję i inne pomniki naszego miasta. Życzę, aby te waśnie i arogancja, która była skierowana przeciwko burmistrzowi w końcu zniknęła z naszego miasta. Życzę dalszej owocnej pracy na rzecz rozwoju gminy.  

 

 


Wręczenie nagród Polskiego Komitetu Olimpijskiego

Medal „Za zasługi dla polskiego ruchu olimpijskiego” przyznawany jest przez Polski Komitet Olimpijski za popularyzowanie sportu, propagowanie idei olimpijskich oraz promowanie ich w różnych środowiskach. Podczas gali medale wręczyli Renata Mauer-Różańska i Mieczysław Łopatka z Regionalnej Rady Olimpijskiej we Wrocławiu. – Podczas uroczystości związanych z 25-leciem regionalnej rady olimpijskiej, w których uczestniczył Pan burmistrz, zaproponował on nam, by ten piękny obiekt nosił imię Dolnośląskich Olimpijczyków. Jesteśmy wdzięczni – powiedział Mieczysław Łopatka i dodał: - Zarząd rady wystąpił do Polskiego Komitetu Olimpijskiego o przyznanie najbardziej zasłużonym osobom, które sławią sport w Trzebnicy, medali – zakończył, a Renata Mauer-Różańska dodała: - To będą bardzo cenne medale, dwa złote i dwa srebrne. A przy okazji chciałabym serdecznie pogratulować Panu burmistrzowi wybudowania tej wspaniałej hali i przyszła mi do głowy refleksja. Działalność tej hali opiera się na trzech głównych filarach olimpizmu. A tymi filarami są sport, edukacja, kultura i sztuka. Życzę, by te filary były zawsze bardzo silne, by pomagały wznieść się bardzo wysoko. Trzymam kciuki! Złote medale otrzymali burmistrz Marek Długozima oraz Władysław Zięba, w którego imieniu medal odebrał syn Krzysztof. Srebrne medale wręczono Lidii Rojewskiej oraz Januszowi Pancerzowi, który podziękował w imieniu wyróżnionych. – Pierwszego września minie 35 lat mojej pracy zawodowej w sporcie. To piękne wyróżnienie, otrzymane w tak doborowym towarzystwie to piękne podsumowanie. Gratuluję wszystkim wyróżnionym. Dziękuję w swoim imieniu oraz dzieci Panu burmistrzowi za ten obiekt. W ciągu mojej pracy w samorządzie, dzięki działaniom burmistrza zyskaliśmy nowy basen, stadion, orliki, boiska wielofunkcyjne, a dziś dopełniamy to otwarciem tej nowoczesnej inwestycji. Te starania doskonale pokazują, że Gmina Trzebnica jest faktycznie gminą wspierająca sport. Serdecznie dziękuję – podsumował Janusz Pancerz.

 

 


Podziękowania burmistrza

Specjalne statuetki symbolizujące olimpijski ogień oprócz Wojewody Dolnośląskiego Jarosława Obremskiego z rąk burmistrza Marka Długozimy otrzymali Renata Mauer-Różańska i Mieczysław Łopatka, a także skarbnik Gminy Barbara Krokowska oraz mecenas Andrzej Góral. Statuetkę otrzymał również nieobecny podczas gali prezes firmy PROMAT, wykonawca inwestycji Roman Jackiewicz.

Podziękowania otrzymali również - Karolina Siejda z firmy Barva, która wykonała graficzną aranżację hali, Powiatowy Inspektor Nadzoru Maciej Rataj, Inspektor Nadzoru Inwestycji Adam Ozimina, Grzegorz Łagowski z pracowni rzeźbiarskiej, Mariusz Dziubek, Stanisław Jurkowski z firmy Jusam, Tomasz Jelonkiewicz z firmy PROMAT, kierownik robót Marek Gonera, Mirosław i Edyta Gajda z firmy System PLUS oraz wicewojewoda Bogusław Szpytma.

Przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 2 na czele z dyrektor Grażyną Kantecką podziękowali na scenie burmistrzowi: - To piękne, że w przeddzień rozpoczęcia roku szkolnego otwiera Pan ten wspaniały obiekt. To dowód na to jak ważne jest dla Pana dobro dzieci, edukacja i rozwój młodego pokolenia. Gratulujemy tej pięknej inwestycji. Trzeba było dużo odwagi, żeby podjąć decyzję o jej powstaniu, dużo siły, żeby wytrwać w jej realizacji oraz dużo cierpliwości, by doczekać jej otwarcia. Ale te cechy doskonale wpisują się w Pana osobowość. Jestem całkowicie spokojna i nie wątpię, że Pana kolejny pomysł, czyli powstanie łącznika i rozbudowa naszej szkoły, zakończy się sukcesem. To jest dla nas ważne, ponieważ nowe pomieszczenia zapewnią warunki do nauki dla najmłodszych uczniów. Dzieci z roku na rok przybywa także za Pana sprawą, bo Trzebnica zachwyca i kolejne rodziny właśnie z nią chcą związać swoją przyszłość. Dziękujemy bardzo – powiedziała dyrektor przekazując pamiątkową statuetkę. Dzieci wręczyły burmistrzowi pamiątkową koszulkę.

Swoje podziękowania na ręce burmistrza przekazali również przedstawiciele radnych rady Miejskiej przewodniczący Mateusz Stanisz, Marek Koliński oraz Barbara Ciepluch. – Wiara czyni cuda i Pan uwierzył w ten projekt i go zrealizował pomimo wielu przeszkód, których byłem świadkiem – mówił przewodniczący.

Na zakończenie gali burmistrz Marek Długozima podziękował wszystkim zaangażowanym w realizację uroczystej gali przekazując również kwiaty na ręce prowadzącej Beaty Bielskiej, dyrektor GCKiS Barbary Smaś, a także specjalny bukiet dla swojej małżonki Elżbiety.

 

 


Muzyczna niespodzianka i pokaz laserowy

Burmistrz przygotował także specjalną niespodziankę muzyczną - Serdecznie zapraszam do wysłuchania szczególnego dla mnie utworu „My way - Zrobiłem to po swojemu”. To piosenka, która powstała na kanwie znanego nam wszystkim przeboju Franka Sinatry. Zainspirowany jej przesłaniem, stworzyłem własny tekst, który powstał we współpracy z Panią Olą Podrygajło z Wydziału Promocji UM w Trzebnicy. 15 lat pracy na stanowisku burmistrza to dla mnie wiele wspomnień. Wiele ważnych spotkań i wielu wyjątkowych ludzi napotkanych na mojej drodze. Tą piosenką chciałbym podziękować tym, którzy mi do tej pory towarzyszyli, a szczególnie Wam - drodzy mieszkańcy Gminy Trzebnica oraz mojej Kochanej Rodzinie. Zapewniam jednocześnie, że zamierzam nadal robić wszystko, by Nasza Mała Ojczyzna rozwijała się i piękniała. Wraz z piosenką przygotowałem dla Państwa prezentację zdjęć. Przyznam, że ich wybór nie był łatwy i mam świadomość, że pokazanie tych ostatnich 15 lat na kilku planszach jest niemożliwe, ale wierzę, że udało mi się oddać wyjątkowy charakter wielu wspaniałych chwil. Zapraszam do oglądania i wysłuchania – podsumował burmistrz. Piosenka dostępna jest na https://www.facebook.com/marekdlugozima.

Ostatnim akcentem gali był dwudziestominutowy pokaz laserowy, który zachwycił zgromadzoną publiczność. Od teraz Gminna Hala Widowiskowo-Sportowa im. Dolnośląskich Olimpijczyków będzie służyć przede wszystkim dzieciom, ale również wszystkim mieszkańcom.