Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

I Trzebnickie Rodzinne Kryterium Kolarskie już za nami

Wyjątkowo ciepła i słoneczna pogoda towarzyszyła miłośnikom kolarstwa w „I. Trzebnickim Rodzinnym Kryterium Kolarskim Ulicami Miasta o Puchar Burmistrza Gminy Trzebnica”. Ta sportowa impreza przyciągnęła łącznie ponad 150 uczestników, z czego aż 60 stanowiły dzieci i młodzież. Prestiż imprezy podniosły dodatkowo sławy polskiego kolarstwa, które przyjechały do Trzebnicy: Ryszard Szurkowski, Henryk Charucki, Jan Brzeźny, Jan Faltyn, Zdzisław Wrona i Jan Jankiewicz.

Chwilę po godz. 9:00 rozpoczęła się rywalizacja najmłodszych uczestników. Po jej zakończeniu goście honorowi wyścigu udali się na rundę honorową wokół trzebnickich stawów. Pod koniec trasy czekał na nich burmistrz Marek Długozima wraz z trzebnicką Orkiestrą Dętą i mażoretkami, by wspólnie przejść przez linię wety i tym samym symbolicznie dokonać oficjalnego otwarcia zawodów. Do rundy honorowej zaproszono również niewidomego kolarza z Wrocławia jeżdżącego tandemem wraz z pilotem.

Wydarzenie organizowane było przez Gminę Trzebnica i Trzebnickie Centrum Kultury i Sportu, przy sportowym wsparciu Trzebnickiej Grupy Kolarskiej „Szerszenie”.
Pomysłodawcy wyścigu – Bogdan Zieliński i Roman Węglarski, jeżdżący w barwach „Szerszeni”, podkreślali, że głównym celem imprezy jest propagowanie jazdy na rowerze wśród dzieci i młodzieży. W tym celu spotykali się wcześniej z młodzieżą w szkołach, by zarazić ich swoją miłością do rowerów. Jak się okazuje – odzew ze strony najmłodszych mieszkańców gminy był bardzo duży, jak na pierwszą tego typu imprezę w Trzebnicy.

Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali atrakcyjne nagrody i upominki, ufundowane przez Gminę Trzebnica i Dolnośląskie Centrum rowerowe Harfa-Harryson Henryka Charuckiego. Dodatkowo odbył się konkurs dla kategorii dziecięcych i młodzieżowych, gdzie spośród uczestników rozlosowano szereg nagród łącznie z główną – profesjonalnym rowerem. Podobnie było w pozostałych kategoriach wiekowych, tyle że tutaj nagrodą główną był zestaw kół rowerowych.

Kryterium kolarskie było pierwszą tak dużą rowerową imprezą w naszym mieście, gdzie uczestnicy zmagali się w sportowej rywalizacji po trasie wytyczonej ulicami miasta. Dzięki atrakcyjnemu położeniu na wzgórzach trzebnickich, ulice gwarantowały różnorodność rasy i dodatkowe wyzwania dla rowerzystów, w szczególności podjazdy wytyczone ul. Mostową – znaną z Trzebnickiego Biegu Sylwestrowego oraz ul. Kościuszki. Większość zawodników, zapytanych przez spikera o wrażeniach z trasy, podkreślało, że jest ona selektywna, wymagająca i malowniczo położona. Start i meta zlokalizowana została przy Trzebnickim Parku Wodnym ZDRÓJ, na dawnych terenach uzdrowiskowych miasta. Każdy z uczestników miał zapewniony posiłek regeneracyjny i jednogodzinny bezpłatny wstęp do wspomnianego aquaparku.

Warto podkreślić, że dzięki dobrej współpracy straży miejskiej, policji i ochotniczej straży pożarnej, imprezę udało się sprawnie przeprowadzić mimo chwilowych utrudnień w ruchu samochodowym.

Burmistrz Marek Długozima: Dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację I. Kryterium Kolarskiego ulicami Trzebnicy, a szczególnie pomysłodawcom – Bogdanowi Zielińskiemu i Romanowi Węglarskiemu z trzebnickich „Szerszeni”. Dzięki współpracy pasjonatów sportu udało się po raz pierwszy z takim rozmachem zrobić w Trzebnicy ciekawą imprezę rowerową, która przyciągnęła rodziny z dziećmi, młodzież oraz kolarzy - amatorów i zawodowców. Co prawda były pewne obawy, że wyścig utrudni dotarcie na odbywającą się w bazylice św. Jadwigi w tym dniu Komunię Św., ale wszystko zaplanowaliśmy tak, by osoby zmierzające do kościoła jak najmniej odczuli niedogodności związane z zamknięciem części ulic. Rozmawiałem również z księdzem proboszczem Jerzym Olszówką, który potwierdził, że wyścig w żaden sposób nie wpłynął negatywnie na przebieg uroczystości komunijnych.
Pomysł wyścigu uważam za bardzo udany, ponieważ jak podkreślali zawodnicy, mamy do tego doskonałe warunki – różnorodność ukształtowania terenu czynią trzebnicką trasę wyjątkowo atrakcyjną i malowniczą. Potwierdza to również popularność Trzebnickiego Biegu Sylwestrowego. Myślę, że za kilka lat również trzebnickie kryterium uliczne dołączy do grona rozpoznawalnych i cenionych imprez sportowych Dolnego Śląska i na stałe wpisze się w majowy kalendarz trzebnickich wydarzeń. Mam również nadzieję, że w kolejnych edycjach będziemy mogli kibicować jeszcze większej liczbie mieszkańców gminy.

Zwycięzcą wyścigu wśród kolarzy - zawodowców został Mateusz Kryk z Oleśnicy. Pozostałe wyniki oraz galeria zdjęć z imprezy dostępne na stronie Trzebnickiego Centrum Kultury i Sportu. Zapraszamy również na gminny oficjalny kanał na youtube – www.youtube.com/gminatrzebnica - gdzie obejrzeć można filmiki z uczestnikami kryterium. Wkrótce dostępny będzie również reportaż filmowy z wydarzenia. Patronat medialny nad imprezą objęła Panorama Trzebnicka, Słowo Sportowe i Dolnośląska Gazeta Kolarska.