Przedostatni tydzień czerwca 2021 r. zakończył się dla Trzebniczan wyjątkowo pomyślną informacją, która już wkrótce może odmienić przyszłe kierunki rozwoju całej Gminy.
Zaczyna się bowiem spełniać wielkie marzenie mieszkańców o powrocie do uzdrowiskowych korzeni miejscowości, kiedy to niemieckie Trebnitz pełniło rolę popularnego uzdrowiska blisko Wrocławia. Umożliwi to dofinansowanie w kwocie 17 mln 350 tys. zł pozyskane przez burmistrza Marka Długozimę w ramach rządowego programu priorytetowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Udostępnianie wód termalnych w Polsce”, z przeznaczeniem na poszukiwanie wód termalnych w Trzebnicy. Gmina znalazła się tym samym w prestiżowym gronie zaledwie piętnastu miast i gmin z całej Polski z ww. wsparciem. Program „Polski Ład” wchodzi w życie i mieszkańcy mocno trzymają kciuki za to, aby już niedługo Trzebnica znalazła się na uzdrowiskowej mapie Polski.
Planowane poszukiwania wód dotyczą terenów rekreacyjnych przy ul. Czereśniowej, gdzie - według posiadanych ekspertyz, na głębokości do 3 km występują źródła wody termalnej o walorach uzdrowiskowych i ciepłowniczych. Dzięki przywróceniu statusu uzdrowiska Trzebnica mogłaby czerpać konkretne profity. Nie tylko względem zwiększenia jej prestiżu jako miejscowości uzdrowiskowej, ale także realnej szansy na wykreowanie nowych miejsc pracy w sferze obsługi ruchu turystycznego. Istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że to właśnie Trzebnica zyska już niedługo status jedynego na północ od Wrocławia miasta uzdrowiskowego, co ważne - w dodatku perfekcyjnie skomunikowanego z resztą regionu dzięki trasie szybkiego ruchu S-5.
Wracając do kwestii kreowania nowych miejsc pracy- jak dowodzą badania, jedno miejsce w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego generuje kilka miejsc pracy w branżach obsługujących ruch turystyczny (m.in. w gastronomii czy hotelarstwie). Ponadto miejscowości uzdrowiskowe pobierają opłaty klimatyczne od turystów i kuracjuszy, które zasilają ich budżety. Zaś z budżetu państwa gminom uzdrowiskowym dopłacana jest równowartość całorocznych wpływów z tytułu opłaty klimatycznej, jaką udaje im się pozyskać od przyjezdnych. Abstrahując od kwestii związanych z samym ruchem turystycznym i promocją gminy, także wokół wspomnianych odwiertów powstałaby cała infrastruktura. Gorące źródła mogłyby zasilić m.in. Gminny Park Wodny Trzebnica-ZDRÓJ oraz inne budynki użyteczności publicznej. Co więcej - dofinansowanie w ramach rządowego programu priorytetowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Udostępnianie wód termalnych w Polsce” już przyczynia się do niezbędnych modyfikacji w ramach planowanych inwestycji w gminie. Burmistrz Marek Długozima zdecydował o anulowaniu przetargu, dotyczącym sprzedaży byłego budynku przedszkola nr 1 im. Krasnala Hałabały, gdyż zmieniono względem niego plany i obecnie docelowo ma w nim powstać dom zdrojowy dla seniorów, z wykorzystaniem wód termalnych oraz tężni solankowych. Podobne plany tyczą się także innego zabytkowego budynku na obszarze Trzebnicy – tzw. „Willi Zamek” ulokowanej w Lesie Bukowym, w której także ma powstać dom zdrojowy. Całkiem niedawno w jej okolicach odczopowany został bowiem stary odwiert źródła termalnego, a przeprowadzone ekspertyzy potwierdziły wszystkie walory wody znane z czasów uzdrowiskowych.
Powyższe działania tylko pozornie stanowią nową inicjatywę - pierwsze starania obecnego Burmistrza Marka Długozimy o reaktywowanie statusu uzdrowiska sięgają kilkunastu lat wstecz. Właśnie wtedy zainicjowano rozmowy z ówczesnym podsekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska prof. Mariuszem Orionem Jędryskiem o przywrócenie świetności uzdrowiskowej Trzebnicy. Otrzymane dofinansowanie to bezsprzecznie efekt konsekwentnego dążenia do celu i dowód na to, aby nie bać się stawiania sobie ambitnych celów.
Dzięki temu Gminę Trzebnica czeka kolejny, ekscytujący jak i poprzednie, etap rozwoju, tym razem w kontekście wielorakiego wykorzystania terenu rekreacyjnego przy ul. Czereśniowej, pozyskanego od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Jeszcze nie tak dawno ową zaniedbaną i zarośniętą przestrzeń miejską udało się przekształcić we wspaniałe centrum sportowej rozrywki i integracji dla rodzin. Miasto bowiem się rozrasta i przybywa mu mieszańców, dlatego konieczne jest kreowanie na bieżąco nowych terenów rekreacyjnych, a obszar przy ul. Czereśniowej idealnie spełnia powyższe zadanie. Nieprzypadkowo właśnie tam miał miejsce finał 7. Trzebnickich Dni Rodziny i planowane są dalsze inwestycje związane z uzdrowiskiem, gdyż właśnie ta przestrzeń w przyszłości będzie kolejnym sercem Trzebnicy. Wnioskując z rozwoju mieszkalnictwa, w szczególności przy ul. Oleśnickiej czy na tzw. „Osiedlu Grunwald”, perspektywicznie trzeba będzie tam dobudować kolejny żłobek, przedszkole, a może nawet szkolę. Zaś już wkrótce właśnie w tym miejscu stanie nowy komisariat Policji Powiatowej, a w dalszej przyszłości - budynki niskoczynszowego mieszkalnictwa.