#SzczepimySię - Gmina Trzebnica gotowa na szczepienia  |  Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus  |  Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Trzebnica. Na skrzyżowaniu Świętych dróg

W niedzielę, 6 czerwca w trzebnickiej Bazylice odbył się koncert Marcina Stycznia pt. „Trzebnica. Na skrzyżowaniu Świętych dróg”, na który zaprosili wspólnie burmistrz Marek Długozima oraz ks. proboszcz Piotr Filas SDS. Wydarzenie muzyczne było okazją do uczczenia beatyfikacji ks. Franciszka Marii od Krzyża Jordana (1848-1918), założyciela Zakonu Salwatorianów i Salwatorianek.

Zaproszenie artysty było nieprzypadkowe, gdyż ma on w swoim repertuarze wiele piosenek o świętych kościoła katolickiego. W jego dyskografii odnaleźć możemy m.in. płytę "Święci" - prezentującą 14 postaci świętych i błogosławionych. Jak mówi o sobie sam twórca: – Jestem niezależny od wielkich wytwórni, mód i dyktatury mainstreamowych mediów. Zależny za to od swoich słuchaczy. To dla nich tworzę. Wspólnie z nimi odbywam podróż, która wiedzie w głąb. Chcę skłaniać ludzi do refleksji i dawać nadzieję. 

Podczas niedzielnego koncertu, wśród wielu utworów poświęconych świętym i błogosławionym, mogliśmy usłyszeć m.in. znane nam pieśni o św. Jadwidze Śląskiej czy Janie Pawle II. Jednak z pewnością na szczególne wyróżnienie zasługuje premiera utworu o założycielu Zakonu Salwatorianów – bł. Ojcu Franciszku Jordanie. Utwór został zagrany na buzuku irlandzkim.

- Chyba nie wyobrażam sobie, by lepiej można było krótko oddać istotę życia i misji ks. Franciszka Marii od Krzyża Jordana niż zrobił to Pan w swoim utworze. Dziękuję za wspaniały koncert oraz za piosenkę, która zostanie z nami i będzie nam przypominać o naszym założycielu. Dziękuję również Panu burmistrzowi, z którym wspólnie mogliśmy powołać ten dzisiejszy koncert do życia – podsumował proboszcz Piotr Filas SDS.

Następnie głos zabrał współorganizator koncertu burmistrz Marek Długozima: - Za nami wspaniały koncert. Po raz kolejny mogliśmy się przekonać, że Pan Bóg przemawia do nas na wiele różnych sposobów. Bywa, że daje nam dobrą, inspirującą myśl do działania, czasami mówi do nas poprzez słowo, a bywa, że – tak jak dziś – poprzez muzykę. Koncert pana Marcina Stycznia: „Trzebnica. Na skrzyżowaniu Świętych dróg” jest tego najpiękniejszym dowodem. Ogromnie się cieszę, że po raz kolejny w murach naszej Bazyliki mogliśmy gościć tak wspaniałego artystę. Jestem pod wrażeniem dzisiejszego koncertu i serdecznie gratuluję. Usłyszeliśmy dziś znaną już nam piosenkę o św. Jadwidze Śląskiej, która chodziła boso, odwiedzała chorych, trędowatych, wstawiała się za najbiedniejszymi, a jej droga zawsze miała jeden cel – prowadziła prosto do Nieba. I rzeczywiście w Trzebnicy mamy wiele dróg, które zostały uświęcone przez obecność Świętych. Nie powinniśmy się temu dziwić, bo jak mówił ojciec św. Jan Paweł II:  Święci nie przemijają. Święci żyją świętymi – mówił burmistrz i dodał: - Zatem Trzebnica od wieków jest ważnym punktem na mapie życia wielu błogosławionych i świętych Kościoła Katolickiego. Mowa tu m.in. o św. Janie Pawle  II, czy błogosławionym kardynale Stefanie Wyszyńskim, którzy przy grobie Księżnej szukali Bożego wsparcia. Ale też teraz do tego grona należy dołączyć ogłoszonego w ostatnim czasie błogosławionym - ojca Franciszka Jordana, założyciela Zgromadzenia Salwatorianów. Możemy powiedzieć, że w pewien niezwykły sposób na trzebnickie, święte ścieżki, ojca Jordana przyprowadzili właśnie księża Salwatorianie. Tym bardziej się cieszę, że teraz obok piosenki o św. Jadwidze mamy również piosenkę o błogosławionym ojcu Franciszku. Na koniec chciałbym podzielić się z Państwem pewną myślą. W swoich przemówieniach obecny Papież Franciszek często mówi nam: o świętych z sąsiedztwa, o ludziach zwyczajnych, którzy swoim życiem pokazują, że świętość jest możliwa dla każdego. Życzę więc Państwu, ale i sobie, byśmy zainspirowani tymi słowami, każdego dnia, pokonując własne słabości sami podążali świętymi drogami. Mocno wierzę, że te nasze małe ścieżki życia krzyżują się właśnie tu w Trzebnicy z tymi większymi. Wszystkiego dobrego! – życzył wszystkim zebranym burmistrz Marek Długozima. W słowie kończącym koncert zwrócił się również do prowincjała salwatorianów ks. Józefa Figiela SDS: -  Dziękuję księże prowincjale za zaproszenie na uroczystości beatyfikacyjne do Rzymu. Szkoda, że trwająca pandemia pokrzyżowała nam plany udziału w tym wydarzeniu, jednak dzisiejszy koncert udowadnia, że naszymi sercami i myślami jesteśmy razem z błogosławionym Franciszkiem Jordanem i wciąż silnie przeżywamy jego beatyfikację – zakończył.

Premierową piosenkę o bł. Ojcu Franciszku Jordanie można usłyszeć na kanale You Tube parafii św. Bartłomieja Ap. i św. Jadwigi Śl.