#SzczepimySię - Gmina Trzebnica gotowa na szczepienia  |  Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus  |  Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Dęby Pamięci

13 kwietnia od wielu lat obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Dzień, który upamiętnia rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku. 10 kwietnia wspominaliśmy 96 ofiar tragedii Smoleńskiej. W katastrofie zginęli najwybitniejsi przedstawiciele naszego narodu na czele z prezydentem Lechem Kaczyńskim i prezydentem RP na uchodźstwie - Ryszardem Kaczorowskim. Tego dnia chcieli oddać hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej i upomnieć się o pełną prawdę o tym straszliwym ludobójstwie.

Burmistrz Marek Długozima wspólnie z delegacją Urzędu Miejskiego – zastępcą burmistrza Krystyną Haładaj i przewodniczącym Rady Miejskiej Mateuszem Staniszem, na znak pamięci i solidarności z ofiarami złożyli wiązanki kwiatów oraz zapalili symboliczne znicze pod pomnikiem katyńskim i smoleńskim, a także w Lesie Bukowym pod tablicą upamiętniającą wszystkie ofiary smoleńskiego lotu. Znicze zapłonęły również przy każdym z 13 dębów upamiętniającym ofiary Zbrodni Katyńskiej. Dwanaście z nich upamiętnia krewnych trzebnickich rodzin, trzynasty - wszystkie ofiary Golgoty Wschodu. Mają one nie tylko przypominać o tej straszliwej tragedii sprzed 80 lat, ale równocześnie - mają szumieć na chwałę wszystkich pomordowanych, którzy w rosyjskich więzieniach - w czasie przesłuchań, tortur, przymuszania do współpracy i potem - nad dołami śmierci zachowali godność i honor do swego ostatniego tchnienia i zapłacili najwyższą cenę za to, by Polska nie została wcielona do sowieckiego imperium.

- Każdego roku, w Gminie Trzebnica, obchodziliśmy ten dzień w bardzo uroczysty sposób. Obecna sytuacja sprawiła, że ma on wymiar o wiele bardziej symboliczny, bez mieszkańców, pocztów sztandarowych, wystąpień, czy artystycznego programu dzieci z gminnych szkół. Jedynie z cicho płonącymi zniczami i modlitwą, jako symbolami naszej pamięci. Trudno uwolnić się od myśli, że jest coś, co łączy ze sobą ofiary Zbrodni Katyńskiej z 1940 r. i dramatu smoleńskiego - i od przeświadczenia o tym, że te dwa tragiczne wydarzenia są dwiema kartami tej samej historii. Nie znamy bowiem pełnej prawdy o rozmiarach zbrodni katyńskiej i nie mamy też w pełni wiarygodnej wiedzy o przyczynach tego, co się stało pod Smoleńskiem. Ale my, sadząc Dąb Pamięci ofiar tragedii smoleńskiej - daliśmy wyraz przeświadczeniu o tym, że te dwie daty: rok 1940 i rok 2010 zostały złączone ze sobą na zawsze. I dlatego dzisiaj złożyliśmy hołd pamięci zarówno ofiarom zbrodni katyńskiej, jak i tragedii smoleńskiej, bo byli to Polacy spod znaku najwyższych wartości, którzy razem z bohaterami minionych wieków tworzą fundament egzystencji naszego Narodu. Dlatego dzisiaj, bardziej niż kiedykolwiek, powinniśmy sobie uzmysłowić, że należymy do tego szczęśliwego pokolenia, które od 1989 r. żyje w wolnym kraju. Ta świadomość zobowiązuje do żywej pamięci o bojownikach sprawy narodowej i równocześnie - do czujnego strzeżenia odzyskanej niepodległości. Trzeba bowiem wyraźnie sobie uzmysłowić, że we współczesnym świecie, aby utracić suwerenność, poczucie bezpieczeństwa oraz zdrowie nie trzeba zostać podbitym czołgami czy nalotami samolotów. Można ją bowiem utracić z własnej woli – podsumował burmistrz Marek Długozima.