#SzczepimySię - Gmina Trzebnica gotowa na szczepienia  |  Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus  |  Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

W trosce o czyste powietrze

W trosce o zdrowie i dobre samopoczucie mieszkańców Gminy Trzebnica na ul. 3 Maja zamontowany został pierwszy w Powiecie Trzebnickim w pełni profesjonalny punkt pomiaru jakości powietrza. Pozwoli on na stałe monitorowanie stanu zanieczyszczeń, a już wkrótce w Gminie Trzebnica pojawią się kolejne stacje pomiaru.

Stacja w Trzebnicy powstała w ramach współpracy Gminy Trzebnica z Głównym Inspektoratem Środowiska w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska. Został on utworzony ustawą z dnia 10 lipca 1991 roku o Inspekcji Ochrony Środowiska w celu zapewnienia wiarygodnych informacji o stanie środowiska. W sieci pomiaru istnieje ogółem 270 stacji, w tym 80 na terenie województwa dolnośląskiego.

Zanieczyszczenia powietrza to substancje lotne, ciecze oraz ciała stałe niebędące jego składnikiem np. pyły, sadza czy benzo(a)piren, których podwyższone poziomy, często przekraczające normy obserwujemy w okresie grzewczym.

- Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, już w poprzednich latach wraz z partnerami zewnętrznymi uruchomiłem szereg programów poprawy jakości powietrza w naszej gminie.  Można było m.in. uzyskać zwrot do 50% i więcej kosztów kwalifikowanych wymiany starego pieca, wykonania instalacji fotowoltaicznej czy termomodernizacji. Teraz przyszedł czas na montaż pierwszych w Powiecie Trzebnickim, w pełni profesjonalnych, stacji pomiaru jakości powietrza. Pomogą nam one poznać szczegółowe dane, dotyczące tego, czym oddychamy, a co za tym idzie wypracować długofalową strategię walki z zanieczyszczeniami. Już w 2021 roku ruszy również kolejny program pomocowy dotyczący dopłat do wymiany starych pieców tzw. „kopciuchów” – powiedział burmistrz Marek Długozima i dodał: - Gmina Trzebnica stale poszukuje ekologicznych rozwiązań, które pozwalają dbać nam o środowisko a w najbliższej przyszłości przywrócić status uzdrowiska, stąd też montaż stacji kontrolnej czy wcześniejsze działania związane z pozyskaniem środków na OZE. Wkrótce podpiszemy także umowę z Uniwersytetem Wrocławskim w celu dołączenia do kampanii Life-Mappingair/pl, która ma na celu edukować i informować mieszkańców. Cieszę się tym, jak duże jest już teraz zainteresowanie tematyką nowoczesnego i ekologicznego sposobu uzyskania energii i ciepła wśród mieszkańców. Pokazuje to, że nasza świadomość na ten temat staje się coraz większa, a nasze działania proekologiczne przynoszą wymierne korzyści.  

Kolejne stacje pojawią się na ul. Czereśniowej, przy Ratuszu, na dachu Gminnego Centrum Medycznego Trzebnica-ZDRÓJ i przy Szkole Podstawowej nr 3.

Aktualne dane ze stacji - https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current lub - https://air.wroclaw.pios.gov.pl/