Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Byliśmy w telewizji

10 kwietnia 2013 roku w Oddziale Regionalnym Telewizji Polskiej we Wrocławiu odbyło się nagranie teleturnieju „Motoklasa", do którego został wytypowany uczeń Gimnazjum nr 1 w Trzebnicy Bartłomiej Grzegorzewski. Nauczyciele: Piotr Rojewski oraz Elżbieta Śliwiak wraz z klasą 3 c zadbali o doping dla Bartka. Były transparenty, koszulki, pompony, hasła zagrzewające do rywalizacji oraz dużo dobrego humoru.

Program „Motoklasa" to teleturniej dla gimnazjalistów z województwa dolnośląskiego z zakresu znajomości kodeksu drogowego oraz udzielania pierwszej pomocy. W każdym odcinku czworo uczniów rywalizuje ze sobą w pięciu rundach. W tym odcinku z Bartkiem konkurowali zawodnicy z Lubina, Chrząstawy oraz Jawora.

I Runda. Zasady są ważne

W pierwszej konkurencji sprawdzano znajomość zasad obowiązujących w ruchu drogowym. Padły trzy pytania. Bartek pomylił się tylko raz. Komplet punktów udało się zdobyć jednak zawodnikowi z Chrząstawy. W drugiej rundzie uczestnicy musieli znać kodeksową nazwę wylosowanego znaku drogowego oraz określić, z jakiej grupy on pochodzi. Tutaj też można było zdobyć 3 punkty. Runda ta zakończyła się kolejnym zwycięstwem zawodnika z Chrząstawy. W trzeciej konkurencji uczestnicy musieli ustalić kolejność przejazdu pojazdów przez skrzyżowanie. Tutaj nikt nie zdobył punktu. Uczestnicy twierdzili, że stało się tak dlatego, że na ich pulpicie niewyraźnie zaznaczono pojazd uprzywilejowany.

II Runda. Uratuj człowieka

Kolejna runda odbywała się poza studiem telewizyjnym. Miała sprawdzić umiejętność udzielania pierwszej pomocy. Bartkowi przypadło ratować swoją koleżankę z klasy - Dominikę Borsuk. Dziewczyna symulowała urazu ręki tuż nad nadgarstkiem. Bartek wzorowo poradził sobie z tym zadaniem i zdobył maksymalną liczbę punktów. W tej konkurencji sędziował zespół ratownictwa medycznego z Wrocławia.

III Runda. Wyścigi

Po tej rundzie na prowadzeniu był zawodnik z Chrząstawy, a Bartek zajmował ex aequo II miejsce. Aby zwyciężyć, nasz zawodnik musiał zdobyć 3 punkty w kolejnej konkurencji, czyli w wyścigach. Uczestnicy mieli przed sobą kierownicę i musieli pokonać odcinek specjalny. Podczas próby pierwsze miejsce zajął Bartek i choć w ostatecznych wyścigach Bartek wiele razy był na prowadzeniu, pomimo że startował z czwartego miejsca, do ostatecznego niepowodzenia przyczynił się wypadek - inny uczestnik wypchał naszego zawodnika z toru. Tym samym Bartek dotarł do mety jako ostatni i nie zdobył żadnego punktu. I choć ostatecznie Bartek nie stanął na podium, koledzy i koleżanki z klasy Bartka tak skomentowali wynik rozgrywek: - Nie ma się czym martwić. W tym programie nie ma przegranych, ponieważ każdy wykazał się dużą wiedzą, a o zwycięstwie zdecydował zaledwie 1 punkt.

Nagrodą w programie był rower dla zwycięzcy oraz odtwarzacz DVD dla szkoły. Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia – odtwarzacze MP3. Dodatkowo zawodnikom i ich opiekunom podziękowania wręczył pan Wiesław Jagodziński - wizytator z Kuratorium Oświaty we Wrocławiu.

Przemysław Świderski
(uczeń klasy II d, Gimnazjum nr 1 w Trzebnicy)

DSC06550.jpeg Klasa 3 c zadbała o doping dla Bartka. Były transparenty, koszulki, pompony, hasła zagrzewające do rywalizacji oraz dużo dobrego humoru

DSC06571.jpeg Nauczyciel Piotr Rojewski też trzymał kciuki za Bartka.

DSC06629a.jpeg Ostatnia, decydująca runda. Wyścigi na symulatorze.